Ruszył program darmowej cytologii dla mieszkanek Warszawy
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Rak szyjki macicy to choroba, na którą co roku diagnozowanych jest w Polsce 3000 pacjentek. Regularne badania cytologiczne to jedyny sposób na wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe podjęcie leczenia. Teraz na bezpłatne badania i co ważne – bez konieczności posiadania skierowania – będą mogły zgłaszać się pacjentki do dwóch placówek Centrum Medycznego Damiana – CMD Piaseczno i Przy Bażantarni. Badanie wykonywane jest w ramach programu profilaktycznego NFZ.
Za rozwój raka szyjki macicy najczęściej odpowiada wirus HPV. Można się nim zarazić podczas stosunku bez zabezpieczenia, ale nie tylko. Lekarze zwracają uwagę, że do czynników ryzyka należy wczesne rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów seksualnych czy duża liczba porodów.
- Cytologia jest szybkim i niemal nieodczuwalnym badaniem, które możemy wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Badanie polega na pobraniu przy pomocy specjalnej szczoteczki komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie próbki wysyłane są do laboratorium i tam poddawane ocenie specjalisty. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego corocznymi badaniami profilaktycznymi powinna być objęta każda kobieta, która rozpoczęła współżycie lub po ukończeniu 25 r. życia. Wykonanie badania cytologicznego jest zalecane raz na 3 lata, ale w niektórych przypadkach (np. w przypadku stanu zapalnego) – nawet co roku – komentuje lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana
Kto może skorzystać z bezpłatnego badania?
Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać pacjentki w wieku od 25 do 59 lat, które złożyły deklaracje w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w placówce Centrum Medycznego Damiana Piaseczno lub Przy Bażantarni. Badanie wykonywane jest bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego NFZ i można z niego skorzystać raz na 3 lata. Nie jest konieczne posiadanie skierowania, wystarczy zapisać się telefonicznie (22 566 22 22) lub bezpośrednio w rejestracji Centrum Medycznego Damiana.
Placówki, w których można skorzystać z bezpłatnego badania to:
· Centrum Medyczne Damiana ul. Przy Bażantarni 8b,
· Centrum Medyczne Damiana ul. Puławska 42b
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.