Komunikaty PR

Samsung stworzył indeks obciążenia codziennymi obowiązkami „Invisible Load”

2024-02-13  |  01:00
Biuro prasowe
  • Według najnowszych badań, obowiązki domowe stanowią niemałe wyzwanie dla europejskich gospodarstw domowych. Przeciętny Europejczyk spędza tyle samo czasu na myśleniu o obowiązkach domowych – co na wykonywaniu ich. Doświadczając tym samym tzw. „niewidzialnego obciążenia”.

 

  • 90% Europejczyków uważa, że ich gospodarstwo domowe mogłoby działać sprawniej i jest otwartych na nowoczesne technologie, które mogłyby im pomóc w zmniejszeniu obciążenia obowiązkami domowymi(48%).

 

  • Samsung przedstawia opracowany przez siebie; Indeks „Invisible Load” (pol. “Indeks niewidzialnego obciążenia”), aby pokazać jakiego ukrytego obciążenia doświadczamy w czasie pełnienia obowiązków domowych i jak możemy je zmniejszyć przy pomocy aplikacji SmartThings.

 

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Samsung pokazało, że samo planowanie czynności domowych zabiera Europejczykom aż 86% czasu poświęcanego na rzeczywiste wykonanie danego zadania[1]. Poczucie niepokoju czy zbyt intensywne myślenie o danej czynności – jeszcze przed jej wykonaniem – to objawy tak zwanego „niewidzialnego obciążenia”, które negatywnie wpływa nasz dobrostan.

 

Badanie, w którym uczestniczyło ponad 6 tysięcy respondentów[2] z różnych krajów Europy (również z Polski), pokazało, że jedna osoba jest odpowiedzialna średnio za wykonywanie co najmniej siedmiu różnych czynności domowych, które często zajmują nawet ponad 30 godzin tygodniowo. Odpowiada to niemal pełnemu etatowi[3] i ma negatywny wpływ na nasz dobrostan. Ponad połowa respondentów (51%) przyznaje, że odczuwa z tego powodu stres przez co najmniej połowę owego czasu, a 41% często ma problemy ze skupieniem się na codziennych czynnościach. W związku z rosnącymi kosztami życia, ponad połowa badanych (54%) potwierdza, że koszty energii wpłynęły na sposób wykonywania czynności domowych, czyniąc je jeszcze bardziej stresującymi i trudnymi do zarządzania.

 

Dzięki badaniu zidentyfikowano 15 zajmujących najwięcej czasu, regularnie wykonywanych czynności domowych – takich jak sprzątanie, zakupy spożywcze i opłacanie rachunków za media. Kolejność tych czynności w rankingu zależy od wskaźnika intensywności – emocjonalnego i fizycznego zaangażowania w daną czynność. Badania ujawniły, że pomimo coraz szerszego dostępu do inteligentnych technologii domowych Europejczycy spędzają równie dużo – a czasem nawet więcej – czasu na myśleniu o codziennych czynnościach, co na ich rzeczywistym wykonywaniu.

 

Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

 

  • Samo myślenie o przyrządzeniu posiłków zajmuje Europejczykom 92% czasu poświęcanego na ich przygotowanie.
  • Samo myślenie o bezpieczeństwie w domu zajmuje Europejczykom 91% czasu poświęcanego na zapobieganiu domowym zagrożeniom.
  • Samo myślenie o sortowaniu lub wyrzuceniu odpadów zajmuje Europejczykom 88% czasu poświęcanego na wykonanie tej czynności.

 

Pragnąc zmienić stan rzeczy, Samsung opracował Indeks Invisible Load (po. Indeks „niewidzialnego obciążenia”), we współpracy z Mo Gawdatem – autorem bestsellerowych poradników na temat szczęścia w życiu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu (Niewidzialne obciążenie = Intensywność x Czas x Częstotliwość), każdy może samodzielnie wyliczyć obciążenie fizyczne i mentalne związane z daną czynnością domową, za którą jest odpowiedzialny. Wskaźnik niewidzialnego obciążenia można wyliczyć na stronie: https://www.samsung.com/pl/explore/brand/the-invisible-load/

 

Wyżej wymienione badanie pokazało, że aż 90% respondentów jest zdania, że ich gospodarstwa domowe mogłyby działać sprawniej, a niemal połowa (48%) jest otwarta na nowoczesne technologie, które są ich zdaniem w stanie zmniejszyć obciążenie codziennymi czynnościami.

 

Aby ograniczyć stres związany z opłacaniem domowych rachunków, w zakładce Energy w aplikacji SmartThings[4] możemy na przykład kontrolować zużycie energii przez wybrane urządzenia domowe w ujęciu codziennym, tygodniowym i miesięcznym. Co więcej, aby jeszcze lepiej optymalizować zużycie energii, można aktywować w wybranych urządzeniach tryb AI Energy Mode[5]. Aplikacja SmartThings może także zmniejszyć obciążenia związane z robieniem prania – umożliwia bowiem jego zdalne uruchomienie i powiadamia o zakończeniu cyklu. Dzięki temu możesz nastawić pranie bez względu na to, gdzie akurat jesteś – i wygodnie rozładować pralkę od razu po powrocie do domu.

 

Mo Gawdat podkreśla: Z niezwykłą przyjemnością nawiązałem współpracę z Samsung w celu opracowania Indeksu Invisible Load (pol. Indeks „niewidzialnego obciążenia”), gdyż dzięki niemu możemy pomóc Europejczykom w obniżeniu poziomu zmęczenia związanego z wykonywaniem codziennych domowych czynności. Sposób, w jaki spędzamy czas w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego dobrostanu. Dlatego też powinniśmy promować zdrowe nawyki i wprowadzać je do naszej codziennej rutyny, bo dzięki temu bezproblemowo zrealizujemy wszystkie punkty na naszej liście czynności do zrobienia. Aplikacja SmartThings pozwala zautomatyzować wykonywanie niektórych obowiązków domowych, a tym samym podnosi poziom jakości czasu spędzanego w domu.

 

Nathan Sheffield, Dyrektor ds. Internetu Rzeczy i SmartThings w Samsung Europe, dodaje: W firmie Samsung nieustannie poszukujemy nowych sposobów pozwalających naszym klientom oszczędzać ich czas i ułatwiać im życie. SmartThings to sposób na prostszy, bardziej inteligentny i lepiej skomunikowany świat. Aplikacja współpracuje obecnie z 3.200 urządzeniami ponad 300 marek partnerskich. Zapewniając konsumentom pełną kontrolę nad ich domem. Indeks Invisible Load (pol. Indeks niewidzialnego obciążenia) miał być punktem wyjścia do dyskusji na temat obciążenia wynikającego z wykonywania codziennych, domowych czynności w całej Europie. Mamy nadzieję, że wyższy poziom świadomości na temat codziennych obowiązków i myślenia o nich pomoże konsumentom bardziej świadomie korzystać z możliwości technologicznych, a tym samym cieszyć się w życiu większą równowagą.

 

Dodatkowe informacje dotyczące Wskaźnika niewidzialnego obciążenia można znaleźć na stronie: https://www.samsung.com/pl/explore/brand/the-invisible-load/

 

Dodatkowe informacje dotyczące platformy SmartThings można znaleźć na stronie: Przepisy specjalnie dla Ciebie od SmartThings | Samsung Polska

 

 

-KONIEC- 

 

Uwagi dla redakcji

 

Badania przeprowadzone w październiku 2023 roku przez FleishmanHillard TRUE Global Intelligence we współpracy z Focaldata, obejmujące 6.066 europejskich konsumentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski.

 

15 czynności domowych najczęściej wykonywanych w Europie (w oparciu o badania, na podstawie wskaźnika ich intensywności):

 

  • Zmywanie naczyń/ładowanie zmywarki – 3,0
  • Sprzątanie domu – 2,8
  • Drobne porządki – 2,7
  • Prasowanie – 2,5
  • Pranie – 2,4
  • Zarządzanie czynnościami domowymi i opłacanie ich – 2,2
  • Wyrzucanie śmieci/recykling – 2,1
  • Prowadzenie kalendarza – 2,0
  • Bezpieczeństwo domu – 1,8
  • Zakupy spożywcze – 1,7
  • Przyrządzanie posiłków –1,5
  • Praca w ogrodzie – 1,4
  • Przyjmowanie gości – 1,2
  • Zajmowanie się zwierzętami – 1,1
  • Ćwiczenia fizyczne – 1

 

Kim jest Mo Gawdat?

Mo Gawdat był wcześniej Dyrektorem Biznesowym Google [X]; jest także gospodarzem popularnego podcastu pt. „Slo Mo: A Podcast with Mo Gawdat”; autorem międzynarodowych bestselerów, takich jak „Wzór na szczęście”; „Scary Smart” czy „That Little Voice in Your Head”; jest także założycielem fundacji One Billion Happy i Dyrektorem ds. AI we Flight Story.

 

Po 30 latach spędzonych w sektorze technologicznym, w którym pracował jako Dyrektor Biznesowy Google [X] nadzorujący innowacyjny dział „Moonshot Factory”, Mo skupił się całkowicie na zagadnieniu badania szczęścia, analizując dostępną literaturę i dyskutując na ten temat z najmądrzejszymi ludźmi na świecie.

 

W roku 2014, zmotywowany tragiczną śmiercią swojego syna Aliego, Mo spisał swoje przemyślenia wydając międzynarodowy bestseler pt. „Wzór na szczęście: zaprojektuj swoją drogę do dobrego życia.” Jego misją jest wspomożenie miliarda ludzi w osiągnięciu wyższego poziomu szczęścia (#OneBillionHappy). Pragnie za pomocą swojej działalności oddać hołd synowi Aliemu, jednocześnie dzieląc się z miliardem ludzi przesłaniem, że szczęścia można się nauczyć i że można się nim dzielić.

 

 

[1] W oparciu o średni czas, jaki Europejscy respondenci spędzają (zgodnie z ich deklaracjami) na mentalnym przygotowywaniu się do wykonania czynności domowych (27 godzin), wyliczony jako wartość procentowa czasu spędzanego przez tą samą grupę badanych na wykonywaniu owych zadań (31 godzin).

[2] Badania przeprowadzone w październiku 2023 roku przez FleishmanHillard TRUE Global Intelligence we współpracy z Focaldata, obejmujące 6.066 europejskich konsumentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski.

[3] W oparciu o średnią ilość godzin (37,5) poświęcanych w całości na wykonywanie zadań domowych przez Europejczyków w wieku od 20 do 64 lat w 2022 roku, według danych Eurostat – oficjalnego organu statystycznego Unii Europejskiej.

[4] Dostępność usługi SmartThings Energy różni się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Aplikacja jest dostępna na urządzania z systemem Android oraz iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane jest podłączenie do sieci Wi-Fi oraz konto Samsung. W celu monitorowania zużycia energii, wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Dotyczy wybranych urządzeń. Sprawdź listę urządzeń kompatybilnych na: https://www.samsung.com/pl/smartthings/app/#search

[5] Dostępność trybu AI Energy Mode różni się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Dotyczy wybranych urządzeń. Może on przełączyć wszystkie współpracujące z nim, inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania energii automatycznie, lub w sytuacji, w której przewidywana wysokość miesięcznego rachunku za prąd przekracza wyznaczony cel (w przypadku lodówki oznacza to optymalizację prędkości pracy sprężarki i korektę ustawionej temperatury zamrażarki). Szacunkowe zużycie energii i jej koszty widoczne w aplikacji SmartThings Energy mogą różnić się od wartości rzeczywistych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.