Komunikaty PR

Samsung stworzył indeks obciążenia codziennymi obowiązkami „Invisible Load”

2024-02-13  |  01:00
Biuro prasowe
  • Według najnowszych badań, obowiązki domowe stanowią niemałe wyzwanie dla europejskich gospodarstw domowych. Przeciętny Europejczyk spędza tyle samo czasu na myśleniu o obowiązkach domowych – co na wykonywaniu ich. Doświadczając tym samym tzw. „niewidzialnego obciążenia”.

 

  • 90% Europejczyków uważa, że ich gospodarstwo domowe mogłoby działać sprawniej i jest otwartych na nowoczesne technologie, które mogłyby im pomóc w zmniejszeniu obciążenia obowiązkami domowymi(48%).

 

  • Samsung przedstawia opracowany przez siebie; Indeks „Invisible Load” (pol. “Indeks niewidzialnego obciążenia”), aby pokazać jakiego ukrytego obciążenia doświadczamy w czasie pełnienia obowiązków domowych i jak możemy je zmniejszyć przy pomocy aplikacji SmartThings.

 

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Samsung pokazało, że samo planowanie czynności domowych zabiera Europejczykom aż 86% czasu poświęcanego na rzeczywiste wykonanie danego zadania[1]. Poczucie niepokoju czy zbyt intensywne myślenie o danej czynności – jeszcze przed jej wykonaniem – to objawy tak zwanego „niewidzialnego obciążenia”, które negatywnie wpływa nasz dobrostan.

 

Badanie, w którym uczestniczyło ponad 6 tysięcy respondentów[2] z różnych krajów Europy (również z Polski), pokazało, że jedna osoba jest odpowiedzialna średnio za wykonywanie co najmniej siedmiu różnych czynności domowych, które często zajmują nawet ponad 30 godzin tygodniowo. Odpowiada to niemal pełnemu etatowi[3] i ma negatywny wpływ na nasz dobrostan. Ponad połowa respondentów (51%) przyznaje, że odczuwa z tego powodu stres przez co najmniej połowę owego czasu, a 41% często ma problemy ze skupieniem się na codziennych czynnościach. W związku z rosnącymi kosztami życia, ponad połowa badanych (54%) potwierdza, że koszty energii wpłynęły na sposób wykonywania czynności domowych, czyniąc je jeszcze bardziej stresującymi i trudnymi do zarządzania.

 

Dzięki badaniu zidentyfikowano 15 zajmujących najwięcej czasu, regularnie wykonywanych czynności domowych – takich jak sprzątanie, zakupy spożywcze i opłacanie rachunków za media. Kolejność tych czynności w rankingu zależy od wskaźnika intensywności – emocjonalnego i fizycznego zaangażowania w daną czynność. Badania ujawniły, że pomimo coraz szerszego dostępu do inteligentnych technologii domowych Europejczycy spędzają równie dużo – a czasem nawet więcej – czasu na myśleniu o codziennych czynnościach, co na ich rzeczywistym wykonywaniu.

 

Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

 

  • Samo myślenie o przyrządzeniu posiłków zajmuje Europejczykom 92% czasu poświęcanego na ich przygotowanie.
  • Samo myślenie o bezpieczeństwie w domu zajmuje Europejczykom 91% czasu poświęcanego na zapobieganiu domowym zagrożeniom.
  • Samo myślenie o sortowaniu lub wyrzuceniu odpadów zajmuje Europejczykom 88% czasu poświęcanego na wykonanie tej czynności.

 

Pragnąc zmienić stan rzeczy, Samsung opracował Indeks Invisible Load (po. Indeks „niewidzialnego obciążenia”), we współpracy z Mo Gawdatem – autorem bestsellerowych poradników na temat szczęścia w życiu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu (Niewidzialne obciążenie = Intensywność x Czas x Częstotliwość), każdy może samodzielnie wyliczyć obciążenie fizyczne i mentalne związane z daną czynnością domową, za którą jest odpowiedzialny. Wskaźnik niewidzialnego obciążenia można wyliczyć na stronie: https://www.samsung.com/pl/explore/brand/the-invisible-load/

 

Wyżej wymienione badanie pokazało, że aż 90% respondentów jest zdania, że ich gospodarstwa domowe mogłyby działać sprawniej, a niemal połowa (48%) jest otwarta na nowoczesne technologie, które są ich zdaniem w stanie zmniejszyć obciążenie codziennymi czynnościami.

 

Aby ograniczyć stres związany z opłacaniem domowych rachunków, w zakładce Energy w aplikacji SmartThings[4] możemy na przykład kontrolować zużycie energii przez wybrane urządzenia domowe w ujęciu codziennym, tygodniowym i miesięcznym. Co więcej, aby jeszcze lepiej optymalizować zużycie energii, można aktywować w wybranych urządzeniach tryb AI Energy Mode[5]. Aplikacja SmartThings może także zmniejszyć obciążenia związane z robieniem prania – umożliwia bowiem jego zdalne uruchomienie i powiadamia o zakończeniu cyklu. Dzięki temu możesz nastawić pranie bez względu na to, gdzie akurat jesteś – i wygodnie rozładować pralkę od razu po powrocie do domu.

 

Mo Gawdat podkreśla: Z niezwykłą przyjemnością nawiązałem współpracę z Samsung w celu opracowania Indeksu Invisible Load (pol. Indeks „niewidzialnego obciążenia”), gdyż dzięki niemu możemy pomóc Europejczykom w obniżeniu poziomu zmęczenia związanego z wykonywaniem codziennych domowych czynności. Sposób, w jaki spędzamy czas w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego dobrostanu. Dlatego też powinniśmy promować zdrowe nawyki i wprowadzać je do naszej codziennej rutyny, bo dzięki temu bezproblemowo zrealizujemy wszystkie punkty na naszej liście czynności do zrobienia. Aplikacja SmartThings pozwala zautomatyzować wykonywanie niektórych obowiązków domowych, a tym samym podnosi poziom jakości czasu spędzanego w domu.

 

Nathan Sheffield, Dyrektor ds. Internetu Rzeczy i SmartThings w Samsung Europe, dodaje: W firmie Samsung nieustannie poszukujemy nowych sposobów pozwalających naszym klientom oszczędzać ich czas i ułatwiać im życie. SmartThings to sposób na prostszy, bardziej inteligentny i lepiej skomunikowany świat. Aplikacja współpracuje obecnie z 3.200 urządzeniami ponad 300 marek partnerskich. Zapewniając konsumentom pełną kontrolę nad ich domem. Indeks Invisible Load (pol. Indeks niewidzialnego obciążenia) miał być punktem wyjścia do dyskusji na temat obciążenia wynikającego z wykonywania codziennych, domowych czynności w całej Europie. Mamy nadzieję, że wyższy poziom świadomości na temat codziennych obowiązków i myślenia o nich pomoże konsumentom bardziej świadomie korzystać z możliwości technologicznych, a tym samym cieszyć się w życiu większą równowagą.

 

Dodatkowe informacje dotyczące Wskaźnika niewidzialnego obciążenia można znaleźć na stronie: https://www.samsung.com/pl/explore/brand/the-invisible-load/

 

Dodatkowe informacje dotyczące platformy SmartThings można znaleźć na stronie: Przepisy specjalnie dla Ciebie od SmartThings | Samsung Polska

 

 

-KONIEC- 

 

Uwagi dla redakcji

 

Badania przeprowadzone w październiku 2023 roku przez FleishmanHillard TRUE Global Intelligence we współpracy z Focaldata, obejmujące 6.066 europejskich konsumentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski.

 

15 czynności domowych najczęściej wykonywanych w Europie (w oparciu o badania, na podstawie wskaźnika ich intensywności):

 

  • Zmywanie naczyń/ładowanie zmywarki – 3,0
  • Sprzątanie domu – 2,8
  • Drobne porządki – 2,7
  • Prasowanie – 2,5
  • Pranie – 2,4
  • Zarządzanie czynnościami domowymi i opłacanie ich – 2,2
  • Wyrzucanie śmieci/recykling – 2,1
  • Prowadzenie kalendarza – 2,0
  • Bezpieczeństwo domu – 1,8
  • Zakupy spożywcze – 1,7
  • Przyrządzanie posiłków –1,5
  • Praca w ogrodzie – 1,4
  • Przyjmowanie gości – 1,2
  • Zajmowanie się zwierzętami – 1,1
  • Ćwiczenia fizyczne – 1

 

Kim jest Mo Gawdat?

Mo Gawdat był wcześniej Dyrektorem Biznesowym Google [X]; jest także gospodarzem popularnego podcastu pt. „Slo Mo: A Podcast with Mo Gawdat”; autorem międzynarodowych bestselerów, takich jak „Wzór na szczęście”; „Scary Smart” czy „That Little Voice in Your Head”; jest także założycielem fundacji One Billion Happy i Dyrektorem ds. AI we Flight Story.

 

Po 30 latach spędzonych w sektorze technologicznym, w którym pracował jako Dyrektor Biznesowy Google [X] nadzorujący innowacyjny dział „Moonshot Factory”, Mo skupił się całkowicie na zagadnieniu badania szczęścia, analizując dostępną literaturę i dyskutując na ten temat z najmądrzejszymi ludźmi na świecie.

 

W roku 2014, zmotywowany tragiczną śmiercią swojego syna Aliego, Mo spisał swoje przemyślenia wydając międzynarodowy bestseler pt. „Wzór na szczęście: zaprojektuj swoją drogę do dobrego życia.” Jego misją jest wspomożenie miliarda ludzi w osiągnięciu wyższego poziomu szczęścia (#OneBillionHappy). Pragnie za pomocą swojej działalności oddać hołd synowi Aliemu, jednocześnie dzieląc się z miliardem ludzi przesłaniem, że szczęścia można się nauczyć i że można się nim dzielić.

 

 

[1] W oparciu o średni czas, jaki Europejscy respondenci spędzają (zgodnie z ich deklaracjami) na mentalnym przygotowywaniu się do wykonania czynności domowych (27 godzin), wyliczony jako wartość procentowa czasu spędzanego przez tą samą grupę badanych na wykonywaniu owych zadań (31 godzin).

[2] Badania przeprowadzone w październiku 2023 roku przez FleishmanHillard TRUE Global Intelligence we współpracy z Focaldata, obejmujące 6.066 europejskich konsumentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski.

[3] W oparciu o średnią ilość godzin (37,5) poświęcanych w całości na wykonywanie zadań domowych przez Europejczyków w wieku od 20 do 64 lat w 2022 roku, według danych Eurostat – oficjalnego organu statystycznego Unii Europejskiej.

[4] Dostępność usługi SmartThings Energy różni się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Aplikacja jest dostępna na urządzania z systemem Android oraz iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane jest podłączenie do sieci Wi-Fi oraz konto Samsung. W celu monitorowania zużycia energii, wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Dotyczy wybranych urządzeń. Sprawdź listę urządzeń kompatybilnych na: https://www.samsung.com/pl/smartthings/app/#search

[5] Dostępność trybu AI Energy Mode różni się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Dotyczy wybranych urządzeń. Może on przełączyć wszystkie współpracujące z nim, inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania energii automatycznie, lub w sytuacji, w której przewidywana wysokość miesięcznego rachunku za prąd przekracza wyznaczony cel (w przypadku lodówki oznacza to optymalizację prędkości pracy sprężarki i korektę ustawionej temperatury zamrażarki). Szacunkowe zużycie energii i jej koszty widoczne w aplikacji SmartThings Energy mogą różnić się od wartości rzeczywistych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sprawny układ odpornościowy - co na niego wpływa i jak o niego zadbać? Biuro prasowe
2024-04-30 | 10:20

Sprawny układ odpornościowy - co na niego wpływa i jak o niego zadbać?

Dla pozostania organizmu w dobrej kondycji kluczowe znaczenie ma odporność. Wpływa na nią wiele czynników, m.in. styl życia jaki prowadzimy czy stan środowiska. Obchodzony 29 kwietnia
Zdrowie Zdrowe nawyki, które korzystnie wpływają na samopoczucie
2024-04-29 | 11:30

Zdrowe nawyki, które korzystnie wpływają na samopoczucie

Szczupła sylwetka, świetna kondycja skóry, włosów i paznokci, zdrowy duch w zdrowym ciele oraz pozytywne samopoczucie. Większość z nas marzy o wspomnianych elementach,
Zdrowie Bezzębie w Polsce: wstydliwy problem, która zabiera uśmiech. Choruje aż 9 milion
2024-04-29 | 10:40

Bezzębie w Polsce: wstydliwy problem, która zabiera uśmiech. Choruje aż 9 milion

Pomimo codziennych powodów do radości, wiele osób odczuwa potrzebę ukrywania uśmiechu. Powód? Braki w uzębieniu, które dotykają już prawie jedną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.