Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem
Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy, każdy pacjent powinien mieć świadomość, że jego choroba lub leczenie może mieć wpływ na układ krążenia i może wymagać on opieki kardiologicznej. Projekt „Serce pod opieką” stowarzyszenia PARS ma na celu zwiększenie świadomości roli lekarza tej specjalności w ścieżce leczenia.
W ramach kampanii Serce pod opieką w październiku zorganizowane zostaną bezpłatne rozmowy
z lekarzami kardiologami w 10 miastach w całej Polsce. Kolejnym miastem, w którym kardiolog spotka się z pacjentami jest Lublin, 4 października (piątek), Centrum Medyczne Imedica. W czasie rozmowy pacjenci otrzymają także materiały edukacyjne na temat opieki kardiologicznej dla pacjentów hematoonkologicznych. Zapisy prowadzi biuro stowarzyszenia PARS: telefonicznie pod numerem +48 601 755 301 lub mailowo: biuro@ruchspoleczny.org.pl.
Wszyscy pacjenci biorący udział w konsultacjach będą także mogli wypełnić ankietę, która pozwoli zgromadzić dane w zakresie ich wiedzy i potrzeb w obszarze opieki kardiologicznej. Na podstawie tych ankiet powstanie raport, który będzie stanowił materiał do rozwoju i kontynuacji tego projektu.
Dlaczego to ważne? Planowane leczenie hematonkologiczne może być potencjalne toksyczne dla serca, a wielu chorych w wywiadzie zgłasza problemy związane z układem krążenia. Chodzi o to, by hematolog rozpoczął i kontynuował najlepszą dla pacjenta terapię bez większych problemów kardiologicznych. Przy odpowiednio dobranych terapiach pacjenci są w stanie wrócić do normalnego życia.
Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z powodu nowotworu, warto, żeby pacjent był zbadany przez kardiologa, zwłaszcza pod kątem niewydolności serca i zaburzeń rytmu serca. Jednak nie zawsze chory ma dostęp do tego specjalisty lub nie zawsze korzysta z jego opinii. Bezwzględnie pod opieką kardiologa powinny być osoby z już rozpoznaną chorobą serca (np. po zawale serca, po zabiegu kardiochirurgicznym, mają wszczepione stenty itp.).
Opieka kardiologa jest istotna także podczas leczenia hematoonkologicznego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu możliwe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie (i możliwie w postaci jak najłagodniejszej) toksycznego wpływu leków hematologicznych na serce. Jeśli takie wystąpią, kardiolog wdraża odpowiednie leczenie. Kontrole kardiologiczne są ważne również dlatego, że wiele powikłań związanych z układem krążenia podczas leczenia przeciwnowotworowego może być bezobjawowych.
Więcej na temat konsultacji można dowiedzieć się na naszych stronach: www.ruchspoleczny.org.pl, www.centrumkryzysowe.org.pl oraz na profilu na platformie Meta (daw. Facebook) PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Stowarzyszenie PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) od 15 lat pomaga pacjentom zmagającym się z chorobami onkologicznymi. Od 2021 r. działa także w obszarze hematoonkologii, realizując kampanie społeczne i edukacyjne. W 2023 roku na platformie PARS (pod nazwą Onkologiczne Centrum Kryzysowe) https://centrumkryzysowe.org.pl/ opracowane zostały ścieżki diagnostyki i leczenia dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi. Na platformie pacjenci i ich bliskich znajdą rzetelne, zweryfikowane informacje na temat wielu nowotworów, listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia. Oprócz wiedzy dostępnej na platformie internetowej PARS uruchomił także infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 są do dyspozycji pacjentów i ich bliskich.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.