Siedzenie zabija kręgosłup
Na problemy z kręgosłupem narzekają coraz młodsze osoby. Cierpią na bóle krzyża, szyi oraz pleców. Jesteśmy ofiarami rozwoju cywilizacji?
Można tak to ująć. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Poruszamy się samochodami, w pracy głównie siedzimy, a po powrocie do domu rozsiadamy się w fotelach z książką lub telewizorem. Siedzimy średnio 10-12 godzin na dobę. Niektórzy pieszo pokonują zaledwie kilkaset metrów dziennie! To zdecydowanie za mało. Mimo rozwoju cywilizacji, nadal, tak jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrzebujemy aktywności fizycznej, codziennej dawki ruchu. W przeciwnym razie, wcześniej czy później kręgosłup da o sobie znać. Ponad 80% z nas, co najmniej raz w życiu odczuwało dolegliwości związane z kręgosłupem.
Jednak czasem nie mamy wyboru. Musimy spędzać na siedząco wiele godzin, na przykład w pracy. Czy jest jakaś pozycja, która chroni przed bólem i konsekwencjami długiego siedzenia? W szkole mówiono nam „Nie garb się. Siedź prosto”.
Siedzieć też trzeba umieć. Jeśli robimy to źle, narażamy kręgosłup na ryzyko stanów zapalnych. Kręgosłup lubi pozycję możliwie naturalną. Odcinek lędźwiowy i szyjny powinien być wygięty do przodu, kręgosłup piersiowy lekko wygięty do tyłu. Dosuwamy pośladki do końca siedziska, plecy trzymamy przy oparciu. Nogi opieramy całymi stopami o podłogę -nie krzyżujemy ich, nie zginamy, nie chowamy pod krzesło.
Skoro mowa o krześle. Jakie znaczenie ma to, na czym i przy czym siedzimy?
Ogromne. Niewłaściwie dobrane krzesło przyśpiesza konsekwencje długiego siedzenia. Nie może być zbyt miękkie, powinno mieć oparcie sięgające przynajmniej do połowy pleców. Dla zdrowego siedzenia ważne jest, aby krzesło, klawiatura oraz monitor znajdowały się w jednej osi. Krzesło powinno być więc odpowiednio wysokie. Podobnie jest z biurkiem - oparte na nim przedramiona powinny być zgięte pod kątem prostym. Bardzo ważne jest robienie przerw w pracy. Co jakiś czas trzeba wstać, pochodzić, porozciągać się, pokręcić szyją.
Osoby, które cenią ruch, szukają alternatyw dla tradycyjnych krzeseł. Takich, które pozwolą odciążyć kręgosłup. Wśród nich jest piłka fitness. Czy to dobry wybór?
Nie do końca tak jest. Owszem, piłka z pewnością wspiera aktywną pozycję siedzącą. Korzystając z niej, jesteśmy zmuszeni do zachowania ciągłej równowagi. Siłą rzeczy siedząc na niej napinamy znacznie większą grupę mięśni, niż podczas siedzenia statycznego. Problem polega na tym, że długotrwałe korzystanie z piłki może spowodować przykurcz mięśni, a co za tym idzie, ból pleców.
To na czym siedzieć? Co wybrać, jeśli nawet super nowoczesny, designerski fotel nie zdaje egzaminu?
Wiem, że na rynku pojawiają się nowości, które mają zastąpić tradycyjne krzesła. Pomysł na odciążanie kręgosłupa podczas wykonywania nieuniknionych obowiązków wydaje się atrakcyjny, ale nie zawsze jest to dobry sposób. Skupiłbym się raczej na aktywnym spędzaniu czasu, robieniu podczas pracy jak najwięcej przerw, rozciąganiu się i chodzeniu. Są to znacznie korzystniejsze pomysły niż wymiana krzesła czy to na piłkę gimnastyczną, czy tzw. aktywne krzesła.
.Co jeszcze oprócz wyboru odpowiedniego siedziska możemy zrobić dla kręgosłupa?
Oprócz niezbędnego minimum czyli zwykłego chodzenia, polecam pływanie oraz jazdę na rowerze. Ważne jest również pilnowanie wagi. Osoby z nadprogramowymi kilogramami powinny je jak najszybciej zrzucić. To również odciąży kręgosłup. Jeśli jednak mimo wszelkich starań, aktywności fizycznej czy odpowiedniej pozycji pojawia się ból, trzeba wybrać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia lub zaproponuje leczenie.
Podaruj zdrowy sen swoim bliskim – wybierz materac na prezent
Na zdrowe gardło – NOWOŚĆ w linii herbatek Zioła Mnicha
Komfort w prezencie – jak dobrać idealną poduszkę?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.