Komunikaty PR

Skanowanie wewnątrzustne – krok naprzód w obrazowaniu stanu uzębienia

2022-02-15  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

W ciągu kilku ostatnich lat stomatologia i ortodoncja stawia na intensywny, dynamiczny rozwój poprzez wprowadzenie nowych, innowacyjnych metod leczenia  z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Należą do nich m.in. skanery wewnątrzustne, które w bardzo precyzyjny i szybki sposób pozwalają uzyskać cyfrowy obraz uzębienia pacjenta, co stanowi wstęp do dalszych procedur związanych z leczeniem. Jakie trendy obserwują współcześni lekarze dentyści i ortodonci? Co oferuje pacjentom cyfrowa stomatologia? Tematy te zostały poruszone podczas spotkań „Stomatologia cyfrowa – stomatologia jutra” organizowanych przez Align Technology we współpracy z Kliniką Estetycznej Ortodoncji i Implantologii SOLDENT.

 

Trendy i zmieniające się potrzeby pacjentów

Jednym z trendów w leczeniu stomatologicznym czy ortodontycznym jest nastawienie na spersonalizowane i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zaliczają się do nich m.in. cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD – Digital Smile Design), leczenie przezroczystymi nakładkami, skanowanie wewnątrzustne, czy rozwiązania ułatwiające zdalne monitorowanie przebiegu leczenia. W stomatologii estetycznej coraz popularniejsze staje się z kolei leczenie minimalnie inwazyjne (np. bonding), które pozwala osiągnąć naturalny i piękny uśmiech. Trendy te odpowiadają na potrzeby i oczekiwania współczesnych pacjentów, którzy po usługach stomatologicznych spodziewają się coraz większego komfortu, szybkości i przewidywalnych efektów.

Coraz większe zainteresowanie stomatologią estetyczną i ortodoncją wynika głównie z chęci poprawy wyglądu, zyskania większej pewności siebie, czy wzrostu świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej i zębów. Z moich doświadczeń wynika, że pacjentów można podzielić na dwie grupy: pierwszą z nich są osoby, które chcą zmienić ustawienie swoich zębów – aby to osiągnąć, podejmuje się leczenie ortodontyczne. Drugą grupą są osoby niezadowolone z kształtu i koloru zębów – wówczas tacy pacjenci kwalifikują się do leczenia protetycznego. Pacjenci bardzo sobie cenią rozwiązania estetyczne, które w dyskretny sposób mogą poprawić wygląd ich uśmiechu. Jednocześnie sporym zainteresowaniem branży dentystycznej cieszą się metody leczenia, w których wykorzystuje się rozwiązania hi-tech, takie jak symulacja planu leczenia, technologie CAD/CAM stosowane w cyfrowym projektowaniu uśmiechu czy aplikacje ułatwiające kontakt z lekarzem i monitorowanie postępów  – mówi dr Katarzyna Łoza-Sołtyk, lekarz stomatolog zajmująca się nowoczesną ortodoncją, klinika SOLDENT w Warszawie.

 

Prawie niewidoczna ortodoncja – widoczne efekty

Wykorzystywanie nowoczesnych systemów nakładkowych jako alternatywy dla tradycyjnych aparatów stałych to coraz silniejszy trend we współczesnej ortodoncji. Dobrym przykładem tego typu rozwiązania są nakładki Invisalign, których skuteczność wynika z zastosowania nowoczesnych technologii, jakie za nimi stoją, oraz zastrzeżonego materiału SmartTrack, z którego zostały wykonane. Pacjenci mogą również liczyć na indywidualną opiekę wykwalifikowanego lekarza na każdym etapie leczenia. Przed jego rozpoczęciem najczęściej stosuje się diagnostykę z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego 3D (np. iTero Element). Ta nowoczesna technologia jest siedmiomilowym krokiem naprzód w obrazowaniu stanu uzębienia, planowania leczenia ortodontycznego czy protetycznego, symulacji jego przewidywanych efektów oraz monitorowania postępu leczenia.[1] Pobrane skany uzębienia są dla lekarza podstawą do zaplanowania całego przebiegu leczenia oraz wspomnianej wizualizacji jego efektów.

– Korekta wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek to jedna z bardziej hi-techowych metod leczenia ortodontycznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów przezroczyste nakładki można zdjąć w razie potrzeby, co ułatwia spożywanie niektórych pokarmów, które w przypadku leczenia tradycyjnego nie są zalecane. Pozwala to również utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Leczenie alignerami najczęściej zaczyna się od wykonania skanów obrazujących stan zgryzu pacjenta za pomocą skanera wewnątrzustnego, Umożliwia to lekarzowi dokonanie przeglądu jamy ustnej oraz dokładne zaplanowanie leczenia ortodontycznego. Dzięki temu można zrezygnować z tradycyjnej i niezbyt komfortowej procedury pobierania wycisków stomatologicznych, zastępując je skanami cyfrowymi. Podczas skanowania skanerem iTero lekarze korzystają również z symulatora wyników leczenia, dzięki któremu mogą pokazać pacjentowi wizualizację nowego uśmiechu. Następnie pacjent może podjąć decyzję odnośnie dalszego leczenia ortodontycznego. Jak pokazują badania, średnio 60 proc. pacjentów decyduje się na nie po obejrzeniu symulacji wyników[2]. Metoda ta pomaga zatem motywować pacjentów i prowadzić dalsze rozmowy o kształcie i stanie ich uzębieniakomentuje lek. dent. Katarzyna Łoza-Sołtyk.

 

 

O Align Technology

Firma Align Technology zajmuje się projektowaniem i produkcją nakładek Invisalign – najbardziej zaawansowanego narzędzia w leczeniu wad zgryzu, skanerów wewnątrzustnych iTero oraz oprogramowania CAD/CAM exocad. Technologie te pozwalają na ulepszenie procesów ortodontycznych i odtwórczych, poprawiając wyniki leczenie pacjentów i efektywność praktyki dla ponad 200 000 lekarzy. Są również kluczowe w dotarciu do 500 milionów pacjentów na świecie. Do tej pory firma Align Technology umożliwiła lekarzom zastosowanie leczenia systemem Invisalign u ponad 11,6 mln pacjentów. Align Digital Platform napędza również ewolucję w stomatologii cyfrowej, oferując pakiet unikalnych, autorskich technologii i usług dostarczanych jako płynne, kompleksowe rozwiązania dla pacjentów i klientów, ortodontów, stomatologów i laboratoriów/partnerów. Więcej informacji na www.aligntech.com.

Dodatkowe informacje o systemie Invisalign i lista lekarzy w Twojej okolicy są dostępne na www.invisalign.com. Dodatkowe informacje o skanerach i usługach iTero dostępne na www.itero.com. Dodatkowe informacje o ofercie oprogramowania CAM/CAD Exocad oraz lista partnerów handlowych na www.exocad.com.                        

 


[1] https://stomatologiaprzyszlosci.pl/technologie/skaner-wewnatrzustny-itero/

[2] Na podstawie badania n=101 ortodontów i stomatologów ogólnych (z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, w lipcu 2018 r.; GP=60, ortho=41), którzy korzystali z Invisalign Outcome Simulator w ciągu ostatniego roku i zostali zapytani: "Jaki procent pacjentów, którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy przedstawiłeś/aś opcję leczenia Invisalign przy użyciu Invisalign Outcome Simulator,  rozpoczął leczenie Invisalign?". Ankietowani lekarze posiadali skaner iTero Element, iTero Element 2 lub iTero Element Flex. https://itero.com/our-solutions/itero-element-5d

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.