SOS Wioski Dziecięce uruchomiły pierwsze w Siedlcach Centrum Specjalistyczne
Terapia traumy, integracja sensoryczna, psycho- i fizjoterapia – z tych i innych usług skorzystają dzieci w nowo otwartym Centrum Specjalistycznym SOS na terenie Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Jest to miejsce kompleksowej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i pedagogicznej, które ułatwi podopiecznym Stowarzyszenia (i nie tylko) właściwy start w dorosłość. Od 1 stycznia 2023 r. dla dzieci dostępne są trzy pierwsze sale, a z pomocy korzystają już dzieci, m.in. z zaburzeniami ruchowymi
i mowy.
- Jest to sala integracji sensorycznej, doświadczania świata oraz gabinet logopedyczny. Aktualnie przygotowujemy budynek, który zostanie przeznaczony wyłącznie na potrzeby Centrum SOS – będzie się w nim mieściło dodatkowe 6 pracowni. Z Centrum korzystają polskie i ukraińskie dzieci z Programów SOS oraz dzieci ukraińskie z terenu miasta Siedlce, które będą takiej pomocy potrzebowały. – mówi Magdalena Błażejczyk, Zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.
Placówka pozwala dzieciom na odpowiednie rozwinięcie sfery emocjonalnej, poznawczej i fizycznej, a tym samym przeciwdziałać będzie ich wykluczeniu społecznemu, ułatwiając start w samodzielną dorosłość. Każda sala to w pełni wyposażona przestrzeń leczenia trudności charakterystycznych dla dzieci z rodzin wieloproblemowych. Usługi oferowane w siedleckim Centrum SOS to: terapia psychologiczna, terapia pedagogiczna, logopedia, psychoterapia, terapia traumy, fizjoterapia, integracja sensoryczna, terapia Snoezelen (sala doświadczania świata), konsultacje z neurologiem i psychiatrą, konsultacje dla rodziców. Tak szerokie spektrum pomocy pozwala dzieciom wyrównać ich szanse w nierównej walce z życiem.
Historia Katerinki
Z pomocy Centrum Specjalistycznego korzysta już m.in. Katerinka, która zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie trafiła do SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Dziewczynka była bardzo przestraszonym dzieckiem. Bała się dorosłych, krzyczała przez sen, a w ciągu dnia cały czas milczała. Dziś dziewczynka mówi i częściej się uśmiecha. - Przełomem były zajęcia w naszej sali Snoezelen, którą Katerina od razu się zachwyciła. Magiczna atmosfera sali, delikatne światła i dźwięki sprzyjają relaksowi, odreagowaniu napięć i trudnych emocji. Już po kilku zajęciach dziewczynka zaczęła mówić. – opowiada Magdalena Błażejczyk i jak dodaje. - Katerinka bardzo polubiła skoki do basenu z kulkami i masaż na łóżku wodnym. Niesamowicie reaguje na kolumnę świetlną przy której zaczęła się w głos śmiać. Największej zmiany doświadczyłyśmy przy drabince dźwiękowej z mikrofonem - im głośniej się mówi, tym więcej kolorów się świeci. Liczyłyśmy najpierw po polsku, potem po ukraińsku, a gdy pokazałam jej, jak sprawić, żeby zaświeciła się cała drabinka, ona krzyknęła. Od tamtej pory Katerinka odzywa się i śmieje.
Dlaczego to takie ważne?
Podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych to często dzieci, które trafiły do pieczy zastępczej w trybie interwencyjnym z ogromnym bagażem trudnych emocji i wspomnień. - W leczeniu ich zaburzeń potrzebne jest trudno dostępne, profesjonalne wsparcie – w Siedlcach funkcjonuje tylko jedna publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Otwarcie Centrum umożliwia podjęcie „od ręki” zindywidualizowanego i wieloaspektowego wsparcia stymulującego harmonijnie wszystkie sfery dziecka. – tłumaczy Jarosław Świerczewski, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach. – Warto podkreślić, że dostęp do usług specjalistycznych to również szansa na podniesienie kompetencji rodzicielskich oraz lepsze funkcjonowanie psychospołeczne dorosłych – dodaje.
Podobne Centrum Specjalistyczne z powodzeniem funkcjonuje od 2019 roku w Wiosce SOS w Kraśniku (woj. lubelskie). Placówka stała się tam miejscem, gdzie mieszkańcy okolicy – nie tylko beneficjenci Programów SOS – mogą znaleźć szybką i profesjonalną pomoc, która w innym wypadku byłaby kosztowna bądź długo wyczekiwana. Podobne nadzieje wiąże z siedlecką placówką Magdalena Błażejczyk - W przyszłości planujemy objąć pomocą całą pieczę zastępczą z terenu Siedlec – rodziny zastępcze, dom dziecka oraz rodziny będące pod opieką asystentów.
Rozwój Centrów Specjalistycznych jest możliwy dzięki darczyńcom Stowarzyszenia. Sponsorem siedleckiego Centrum SOS jest sieć Biedronka , która będzie finansować jego działalność przez najbliższe 3 lata. Naszemu Partnerowi bliski jest psychiczny dobrostan dzieci i dlatego też współfinansował polsko-ukraińskie wakacje integracyjne naszych podopiecznych i dzieci z Ukrainy. Dzięki hojności sieci Biedronka mogliśmy także otworzyć Dom dla Dzieci w Lublinie, który daje schronienie uchodźczym rodzinom zastępczym i wielodzietnym. – komentuje Katarzyna Puławska, Dyrektor ds. Pozyskiwania Funduszy i Promocji.
Pomóż i Ty – przekaż 1,5% podatku
Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy wystarczy, że przekażesz swoje 1,5% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Celem zbiórki jest pozyskanie środków na pomoc psychologiczną i terapeutyczną, opiekę medyczną oraz wsparcie edukacyjne dla najbardziej potrzebujących dzieci. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.