Śpij spokojnie!
Nie bez powodu mówi się, że sen to doskonałe „lekarstwo” lub znakomity „kosmetyk”. Wystarczy kilka nieprzespanych nocy, by znacząco pogorszyła się nasza kondycja fizyczna i psychiczna, pojawiły się problemy z pamięcią, koncentracją i gorszy humor. Co ważne, sen wspiera także prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego – a jesienią i zimą to niezwykle istotne!
Niestety, o ile zdajemy sobie sprawę z tego, jak fundamentalne znaczenie ma spokojny i odpowiednio długi sen, to nie każdy może cieszyć się, że śpi jak przysłowiowe dziecko. Szybkie tempo życia, mnóstwo obowiązków, zbyt wiele bodźców zewnętrznych – wszystko to zakłóca właściwą higienę snu. Warto ją przywrócić właśnie teraz, gdy krótkie dni i jesienno-zimowa aura dla wielu z nas stanowią skuteczną zachętę do domowego odpoczynku.
Pomocne będzie z pewnością stosowanie się do kilku podstawowych zasad. Co najmniej pół godziny przed zasypianiem nie korzystajmy z urządzeń elektronicznych. Każdego dnia kładźmy się o tej samej porze. Zadbajmy o komfort w sypialni – niech będzie w niej chłodna temperatura i odpowiednie zaciemnienie. Obfite posiłki, kawa, mocna herbata i alkohol są niewskazane na 2-3 godziny przed zasypianiem. Tuż przed snem lepiej unikać także znacznego wysiłku fizycznego, jednak w ciągu dnia odpowiednia dawka aktywności jest oczywiście jak najbardziej zalecana.
Co jeszcze się przyda? Wsparcie od natury! Ziołowo-owocowa herbatka funkcjonalna Herbapol Dobry Sen to suplement diety skomponowany ze 100% naturalnych składników, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każda wygodna, przezroczysta saszetka zawiera ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu zioła: ziele męczennicy, łagodzące objawy napięcia nerwowego wywołanego stresem; koszyczek rumianku, wpływający na dobre samopoczucie i psychiczne odprężenie; liść melisy i szyszki chmielu, wspierające optymalny relaks. Napar warto spożywać trzy razy dziennie, aby odczuć korzystne efekty jego działania. A ponieważ herbatka Dobry Sen ma delikatny smak pigwy, jej picie to sama przyjemność.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.