Komunikaty PR

Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?

2024-09-30  |  12:31

Starość nie tylko dla skóry – jak proces starzenia wpływa na nasze zęby?

Starzenie się organizmu to proces, który dotyka nie tylko skóry i włosów, ale także wielu innych narządów i układów w naszym ciele. Nasz wzrok słabnie, mięśnie tracą siłę, a stawy stają się mniej elastyczne. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że również zęby przechodzą przez proces starzenia, co może mieć istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto zwrócić uwagę na to, jak starzeją się zęby oraz jakie kroki możemy podjąć, by jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Starzejące się zęby – co warto wiedzieć?

Z biegiem lat, podobnie jak inne narządy, nasze zęby ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Zmiany te mogą mieć wpływ na ich wygląd, funkcjonalność oraz zdrowie jamy ustnej. Z wiekiem szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa zębów, staje się cieńsze, co sprawia, że przebijająca spod niego zębina – naturalnie żółtawa – staje się bardziej widoczna. To właśnie dlatego zęby mogą wydawać się ciemniejsze lub bardziej żółte.

Dodatkowo starzejące się zęby są bardziej narażone na ubytki i próchnicę:

 Wraz z upływem lat szkliwo staje się mniej odporne na działanie kwasów, a zdolność śliny do neutralizowania tych kwasów może się zmniejszać, co prowadzi do większego ryzyka uszkodzeń —  objaśnia lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak.

Z wiekiem dziąsła mogą się cofać, odsłaniając korzenie zębów, które są bardziej podatne na działanie bakterii oraz uszkodzenia mechaniczne. To z kolei może prowadzić do nadwrażliwości oraz zwiększonego ryzyka chorób przyzębia. Zmniejszenie gęstości kości z wiekiem dotyczy również kości szczękowych. Może to prowadzić do problemów z utrzymaniem protez, a także do utraty zębów, jeśli proces ten nie jest monitorowany i odpowiednio leczony.

Jak dbać o starzejące się zęby?

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem, warto wprowadzić kilka prostych nawyków do swojej codziennej rutyny. 

 Regularne wizyty u dentysty to pierwszy krok w stronę zahamowania procesu starzenia się zębów. Kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w roku pomogą wczesnym wykryciu problemów i wdrożeniu odpowiedniego leczenia — radzi lekarz implantolog, Doktor Barbara Sobczak - Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami to podstawa, o której niestety wiele osób często zapomina. 

Ważna jest również dbałość o odpowiednie nawodnienie oraz spożywanie produktów bogatych w minerały, które wzmacniają zęby, w tym wapń i fosfor. Proces starzenia się zębów i dziąseł przyspiesza natomiast palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Zrozumienie procesu starzenia się zębów to pierwszy krok do tego, aby podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat, niezależnie od wieku.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.