Komunikaty PR

Studenci wybierają laptop zamiast zeszytu, a cierpi na tym ich wzrok

2023-05-16  |  09:00
Biuro prasowe

Uczniowie i studenci coraz częściej wybierają laptop lub inne urządzenie elektroniczne zamiast tradycyjnego zeszytu. I choć jest to krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego podejścia do środowiska, cierpią na tym oczy. Główny powód to światło niebieskie, a właściwie jego pewien zakres – światło niebieskofioletowe. 

Już 84 proc. studentów używa laptopa do nauki, 42 proc. korzysta w tym celu ze smartfona, a 31 proc. z tabletu[1]. To nic dziwnego, skoro pisanie na klawiaturze w programie do edycji tekstu zapewnia większą kontrolę nad błędami i szybsze sporządzanie notatek. Do tego dodajmy bezpośredni dostęp do internetu, a więc łatwość wyszukiwania potrzebnych informacji. Dla niektórych niemniejsze znaczenie ma ograniczenie zużycia papieru. Jednak warto pamiętać, że praca i nauka przed komputerem, tabletem czy smartfonem to duże obciążenie dla naszego wzroku.

Pracując przy komputerze, tablecie, smartfonie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze dla komfortu naszych oczu ważne jest utrzymanie odpowiedniej odległości - 50 cm od ekranu monitora. Istotne jest także właściwe rozjaśnienie ekranu - zbyt niska jasność powoduje zmęczenie oczu, szczególnie przy dłużej pracy. Z kolei zbyt wysoka powoduje odblaski na ekranie, które również negatywnie wpływają na komfort widzenia. Do pracy w dobrze oświetlonych pomieszczeniach zaleca się ustawienie jasności ekranu na poziomie 75-80 % jego maksymalnej jasności – tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express i dodaje: Warto także pamiętać, aby podczas „pracy wzrokowej” nawilżać powierzchnię oka stosując odpowiednie krople, czyli tzw. sztuczne łzy, najlepiej bez środków konserwujących. Na koniec z pomocą przychodzi filtr Blue Cut, będący również ważnym środkiem ochronnym dla naszych oczu.

Blue Cut na soczewkach okularowych

Czy światło niebieskie jest szkodliwe i korzystanie z odpowiednich filtrów to jedyna skuteczna ochrona? Nie do końca. Światło niebieskie nie jest osobnym bytem, a pewną częścią emitowanego światła, zarówno słonecznego, jak i w mniejszym stopniu przez diody LED. Posiada pewne zakresy związane z długością fal. Mówiąc prościej, dzieli się na światło niebieskoturkusowe oraz niebieskofioletowe[2]. To pierwsze nie jest szkodliwe, a nawet ma pozytywny wpływ na regulację naszego cyklu dobowego. Natomiast drugie, niebieskofioletowe, może nieść ryzyko uszkodzenia siatkówki oka i poważnej choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jednak oba światła, ze względu na zbliżoną długość fal, nie są możliwe do rozróżnienia w taki sposób, aby korzystać z dobrego wpływu jednego, a chronić się przed drugim.

Rozwiązaniem mogą być specjalne powłoki na soczewkach okularowych zwane Blue Cut. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV i filtrowanie światła niebieskofioletowego.

– 22% osób zapytanych w naszym badaniu ankietowym[3] zna przynajmniej jedną osobę ze zwyrodnieniem plamki żółtej. To poważna choroba, którą moglibyśmy zaliczyć do „chorób cywilizacyjnych oczu” – mówi dr n. biol. Robert Grabowski. – Skoro mamy możliwość chronić nasze oczy przed uszkodzeniem siatkówki, róbmy to. Filtr Blue Cut to jedno ze skutecznych rozwiązań, obok np. używania sprawdzonych filtrów zainstalowanych na naszych urządzeniach – dodaje ekspert.

Z powłoki Blue Cut mogą korzystać także osoby nieposiadające wady wzroku. Wówczas mogą zdecydować się na tzw. „zerówki” z filtrem. Praca czy nauka w takich okularach pozwoli na ograniczenie oddziaływania światła niebieskofioletowego na nasz wzrok.

 

***

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Sieć na polskim rynku działa od 1994 r. i liczy ponad 240 salonów w ponad 100 miastach. Jednocześnie marka jest częścią grupy GrandVision – globalnego lidera w branży optycznej prowadzącego ponad 7000 salonów ponad 40 krajach. Firmę wyróżnia kompleksowa oferta, łącząca profesjonalne badania wzroku, porady pod kątem doboru odpowiedniej korekcji oraz indywidualne dopasowanie okularów i soczewek kontaktowych. Bogaty wybór asortymentu w zgodzie z najnowszymi trendami dostępny jest również w sklepie online.

Misja Vision Express to kompleksowe dbanie o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polaków. Firma realizuje ją w swoich salonach oraz poprzez szereg działań przyczyniających się do wzrostu świadomości konsumentów.

Więcej informacji na www.visionexpress.pl.

 

 


[1] Student Device Usage Report April 2022, https://www.learninginnovation.info/smart- tech/student-device-usage-report-april-2022, dane z października 2021 r.

[2] Światło niebieskofioletowe ma długość fali między 400 a 455 nm, zgodnie z normą ISO TR20772-2018.

[3] Badanie zrealizowane w dn. 03-05.10.2022 roku przez SW Research na zlecenie Vision Express. N=734, reprezentatywna próba Polaków powyżej 35 roku życia.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.