Świąteczne postanowienia
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to dobry czas na postanowienia dotyczące diety. Wiele osób zastanawia się w tym okresie nad swoim zdrowiem, samopoczuciem i kondycją fizyczną. Wprowadzanie zmian w nawykach żywieniowych jest wtedy naturalną potrzebą. Powinno odbywać się jednak stopniowo, a także z zachowaniem rozsądku. Zacząć można od wybierania zdrowych przekąsek oraz potraw przygotowywanych w domu na bazie pełnowartościowych składników.
Zdrowa dieta to podstawa lepszego samopoczucia. Dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obejmują one białko, węglowodany, witaminy, tłuszcze, minerały i błonnik. Zdrowa dieta nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała czy formę fizyczną, ale zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i wzmacnia odporność.
Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 tylko 19% badanych spożywa zbilansowane posiłki, które są zgodne z zaleceniami wynikającymi z piramidy żywienia. Jest zatem sporo do zrobienia, żeby te statystyki poprawić i przede wszystkim zadbać o zdrowie. Okres świąteczno-noworoczny jest doskonałą ku temu okazją. Warto zaplanować odpowiednią strategię minimum lub optimum i w zależności od indywidualnych potrzeb włączyć do codziennego menu produkty pełnoziarniste takie jak chleb, makaron, ryż czy płatki zbożowe. Oprócz tego należy rozszerzyć dietę o owoce i warzywa, które są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Świąteczne postanowienia powinny również uwzględnić produkty zawierające białko, czyli chude mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe. Nie należy także zapominać o zdrowym tłuszczu, znajdującym się w olejach roślinnych, orzechach i nasionach. Ponadto osoby planujące zmiany w sposobie żywienia powinny pić dużo wody, a także jeść mniej i częściej, czyli co 3-4 godziny. W przypadku zdrowej diety istotne jest także ograniczenie do minimum przetworzonych produktów spożywczych, które są niezwykle ubogie w składniki odżywcze oraz mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie.
Ciekawie na tle zaleceń żywieniowych wypadają badania z 2023 roku dotyczące postanowień noworocznych. Według firmy analitycznej Insight Lab do najpopularniejszych obietnic Polaków zaliczają się: aktywność fizyczna (61%), zdrowe odżywianie (43%), oszczędzanie pieniędzy (41%) oraz systematyczne badania (33%). Wyniki te pokazują, jak ważną sprawą jest odpowiednie żywienie. W połączeniu z aktywnością ruchową może przynieść szereg korzyści i stworzyć lepszą jakość życia, poprawić samopoczucie, a także wzmocnić poczucie własnej wartości. Zdaje sobie z tego sprawę 77% badanych, którzy deklarują gotowość do zmiany przyzwyczajeń. Jeszcze lepiej wygląda to wśród osób w wieku 18-24 lata. W tej grupie podjęcie wyzwań noworocznych deklaruje 81% respondentów. A jaki jest najlepszy czas na postanowienia? 29% decyduje się na tego typu deklaracje w Sylwestra, a tylko 1% mniej badanych planuje działania dwa tygodnie wcześniej.
Okres świąteczno-noworoczny to czas składania sobie obietnic. Często dotyczą one aktywności fizycznej, zmian w żywieniu czy zrzucania zbędnych kilogramów. W SFD doskonale rozumiemy te potrzeby i dążymy do tego, aby pomóc naszym klientom im sprostać. W naszym sklepie online oraz sklepach stacjonarnych oferujemy aż osiem tysięcy zdrowych i smacznych produktów, w tym 3,5 tysiąca suplementów diety oraz odżywek pod własnymi markami. Nasze przekąski przeznaczone są dla szerokiego grona konsumentów. Cieszą się popularnością wśród sportowców, konsumentów dbających o zdrową i zbilansowaną dietę oraz osób chcących na co dzień kontrolować wagę ciała oraz stan swojej skóry czy włosów – komentuje Rafał Zakrzewski, członek zarządu SFD, lidera e-commerce w Polsce w branży suplementów diety.
Postanowienia świąteczno-noworoczne dotyczące zdrowej diety nie zawsze są łatwe do zrealizowania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago, którzy stwierdzili, że tylko 8% osób udaje się utrzymać nowe cele żywieniowe przez co najmniej rok. Wraz z upływem kolejnych tygodni czy miesięcy motywacja do dotrzymywania obietnic zmniejsza się. Aby zwiększyć szanse na powodzenie, warto zdecydować się na realistyczne podejście i robienie mniejszych kroków, zamiast stawiania sobie wygórowanych oczekiwań. W dbaniu o zdrową dietę dobrym pomysłem będzie także poszukanie wsparcia u rodziny lub przyjaciół. W takich sytuacjach jest ono nieocenione i zwiększa prawdopodobieństwo realizacji założonego celu. Warto o to zadbać, bo aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to najważniejsze, co można zrobić dla zdrowia i efektywnego funkcjonowania na co dzień.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.