Komunikaty PR

Światowy Dzień Środowiska. Sprawdź, jak chronić przyrodę każdego dnia

2023-06-02  |  10:15
Biuro prasowe

Światowy Dzień Środowiska to jedno z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych świąt poświęconych ochronie przyrody. Jest ono obchodzone w ponad 100 państwach, w tym w Polsce. W naszym kraju organizowanych jest wiele różnorodnych inicjatyw i kampanii mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i promowania proekologicznych postaw. 

Wyzwania dla planety

Jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi mierzy się Ziemia, są obecnie zmiany klimatyczne. Wzrost emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla, prowadzi do globalnego ocieplenia. Podnoszące się poziomy morza i ekstremalne zjawiska pogodowe – to tylko niektóre z negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą to zagrożenie.  

Kolejne istotne problemy to utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza, wody i gleb oraz nadmierna produkcja i nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Dzikie wysypiska śmieci mogą wyrządzić środowisku naturalnemu wiele szkód, takich jak skażenie gleby czy wód gruntowych, a także spowodowanie pożaru. Do lasów przez nieodpowiedzialnych ludzi wyrzucane się przeróżne przedmioty, począwszy od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych, poprzez zużyty sprzęt AGD i meble, aż do odpadów niebezpiecznych, takich jak nawozy, zużyte baterie czy akumulatory. 

– Dane dotyczące ilości odpadów, które trafiają na dzikie wysypiska śmieci, są niepokojące. Niechciane przedmioty, zamiast trafiać do wyspecjalizowanych firm zajmujących się ich odpowiednim unieszkodliwianiem lub składowaniem zalegają terenach zielonych, powodując ich zanieczyszczenie i degradację. Niestety, niektórzy mieszkańcy Polski kontynuują tę szkodliwą i niebezpieczną dla środowiska praktykę – mówi Felice Scoccimarro, lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock. Jak wynika z danych GUS, tylko w 2021 r. w Polsce przy likwidacji dzikich wysypisk zebrano 73 249,2 ton odpadów. 

Oszczędzanie wody i energii

Światowy Dzień Środowiska przypomina nam o pilnej potrzebie podjęcia działań na rzecz jego ochrony. Poprzez edukację, świadome wybory konsumenckie, innowacje technologiczne i odpowiedzialne zarządzanie zasobami możemy wspólnie dążyć do zrównoważonej przyszłości. Zmieniając nasze codzienne nawyki, przyczyniamy się do znaczącej poprawy stanu środowiska. Indywidualne działania, choć mogą się wydawać niewielkie, to mają ogromne znaczenie, jeśli będą podejmowane przez większość społeczeństwa.

Te z pozoru niewielkie zmiany, jakimi jest oszczędzanie wody i energii przyczynią się do zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, a także do oszczędności w domowym budżecie. Pamiętajmy o tym, by wyłączać światła i urządzenia elektrycznie wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Wybierajmy energooszczędne sprzęty i żarówki LED, które pobierają około 10 razy mniej prądu niż tradycyjne. 

Woda to bezcenny surowiec, którego zasoby są ograniczone, dlatego tak ważne jest, by nią mądrze i oszczędnie dysponować. Jak to zrobić? Zamieńmy długą kąpiel na szybki prysznic. Zakręcajmy kran w trakcie mycia zębów czy rąk. Jak najszybciej naprawiajmy kapiące baterie. A jeśli jest taka możliwość, to wykorzystajmy wodę ponownie, np. do podlewania kwiatów lub sprzątania.

Recykling zawsze w modzie 

Ważnym działaniem dotyczącym ochrony środowiska jest także segregacja odpadów. Umożliwia ona przetworzenie zużytych przedmiotów w procesie recyklingu, a następnie ich ponowne wykorzystanie. Cały proces pozwala na pozyskanie surowców wtórnych, dzięki czemu przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych.

– Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Sortowanie śmieci zaczyna się w naszym domu, skąd trafiają one do odpowiednich pojemników. Warto mieć na uwadze, że od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi – podkreśla Felice Scoccimarro, lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy życie bez telefonu jest możliwe? Biuro prasowe
2024-07-20 | 08:00

Czy życie bez telefonu jest możliwe?

Nikogo już nie dziwi, że w kalendarzu pojawił się Dzień Bez Telefonu Komórkowego (15 lipca) – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że urządzenie to jest przedłużeniem
Zdrowie Niemal 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych
2024-07-18 | 16:00

Niemal 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych

Blisko 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych dzięki corocznej inicjatywie GE HealthCare   W ramach Women’s Health Mobile Roadshow 2024 kobiety mogły skorzystać z badań w 15 miejscowościach w województwach opolskim i śląskim, m.in. w Opolu czy Chorzowie przy Stadionie Śląskim. Diagnostyka odbywała się od 31 maja do 23 czerwca br. Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz videodermatoskopowym w celu diagnostyki nowotworów złośliwych w mobilnej klinice GE HealthCare. W rezultacie wykryto 70 przypadków podejrzanych zmian.   Warszawa, 18 lipca 2024 r. – Podczas Women’s Health Mobile Roadshow 2024, niemal 900 kobiet poddało się bezpłatnym badaniom diagnostycznym w mammobusie GE HealthCare. Największym zainteresowaniem cieszyła się videodermatoskopia, czyli analiza powierzchni skóry i jej zmian, a także badania mammograficzne. W wyniku prowadzonych badań wykryto 70 podejrzanych przypadków, co stanowi niemal 8% przeprowadzonych badań. GE HealthCare po raz kolejny wyruszyło w trasę po polskich miastach i wsiach, aby umożliwić kobietom bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. Według statystyk to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – zmaga się z nim co czwarta pacjentka onkologiczna[1]. Każdego roku rozpoznaje się około 20 tyś. przypadków, z czego w samym 2021 zmarło na niego 6 406 pacjentek[2]. Jednocześnie, tylko co piąte rozpoznanie raka piersi przypada na wczesne stadium zaawansowania choroby[3], które ułatwia skuteczną terapię. – Wczesna diagnoza raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 25 – 30 procent, dlatego ważne są regularne badania i profilaktyka w tym kierunku. Ten nowotwór, kiedy wykryty na początkowych etapach, skutecznie poddaje się terapiom. Właśnie dlatego w GE HealthCare zachęcamy kobiety do korzystania z nowoczesnych metod diagnostycznych oraz zwiększamy dostępność badań w ramach Women’s Health Mobile Roadshow. To już trzecia edycja inicjatywy, podczas której Polki mogły wykonać badania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w komfortowych warunkach mammobusa – komentuje Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina w GE HealthCare. Women’s Health Mobile Roadshow to projekt, podczas którego mobilna klinika GE HealthCare odbywa tournée po Europie, aby zwiększyć dostępność profilaktyki na najwyższym poziomie. Wśród odwiedzonych w 2024 roku krajów ponownie znalazła się Polska. Podczas tegorocznej edycji mieszkanki Opola, Moszny, Krapkowic, Niemodlina, Dobrodzienia, Kupy, Brzegu, Grodkowa, Namysłowa, Prudnika, Głuchołazów, Nysy, Branic, Kietrzu i Chorzowa mogły skorzystać z innowacyjnych technologii z obszaru obrazowania medycznego i diagnostyki onkologicznej.  
Zdrowie Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie
2024-07-18 | 01:00

Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie

Menopauza jest naturalnym procesem, który przechodzi każda kobieta. Objawy menopauzy, które jej towarzyszą są często bardzo dokuczliwe o każdej porze roku, a latem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.