Komunikaty PR

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

2022-03-02  |  21:15
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Miniony rok przyniósł nie tylko przyjęcie Planu dla Chorób rzadkich, ale i ogromne rozszerzenie świadczeń medycznych oraz lekowych. Niezmiernie nas cieszy, że prace resortu zdrowia nad rozwiązaniami systemowymi dla chorób rzadkich są realizowane - powiedział podczas obchodów 12. Światowego Dnia Chorób Rzadkich Stanisław Maćkowiak, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN zrzeszającego 45 organizacji pacjentów z chorobami rzadkimi. Uroczystość odbyła się 28 lutego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Choroby rzadkie to w większości (ponad 80 proc.) uwarunkowane genetycznie przewlekłe schorzenia o ciężkim przebiegu. Według danych zdiagnozowano i opisano ponad 8 tys. chorób rzadkich. Możliwość leczenia farmakologicznego jest zaledwie dla ok 5 proc.
z nich, a dla pozostałych istnieje jedynie leczenie objawowe i rehabilitacja. Choroby rzadkie stanowią istotne wyzwanie dla opieki zdrowotnej i społecznej, dotykając 6-8 proc. populacji każdego kraju. Mając na uwadze dane demograficzne z naszego kraju, należy szacować, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na choroby rzadkie cierpi od 2,5 do 3 milionów osób.  Oznacza to, że ok 6 proc. naszego społeczeństwa zmaga się z problemami dotykającymi chorych na choroby rzadkie jak: problemy z diagnostyką, utrudnionym dostępem do leków, specjalistów czy ośrodków referencyjnych.


Tegoroczny Dzień Chorób Rzadkich w Polsce, po raz pierwszy odbywał się po przyjęciu Planu dla Chorób Rzadkich, który systemowo reguluje wsparcie dla pacjentów.

- Przed nami nadal wiele wyzwań, ale muszę przyznać, że miniony rok, mimo bardzo trudnej sytuacji pandemicznej, przyniósł ogromny sukces. Było nim podpisanie Planu dla Chorób Rzadkich. Już w ubiegłym roku minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że dotychczas marginalizowane choroby rzadkie, powinny stać się priorytetem, tak by nadrobić wieloletnie niedociągnięcia. Podkreślił też, „że pora przestać rozmawiać o perspektywach, a przejść do konkretnych działań”. 24 sierpnia 2021 r. przyjęty został Plan dla Chorób Rzadkich, czyli dokument określający kompleksowy model opieki dla pacjentów z chorobami rzadkimi - powiedział Stanisław Maćkowiak, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN.

Jak podkreślił Stanisław Maćkowiak, przyjęcie Planu dla Chorób Rzadkich to przełomowe wydarzenie, które znacząco poprawi sytuację pacjentów. - Plan zakłada zmiany w zakresie ośrodków eksperckich chorób rzadkich, diagnostyki chorób rzadkich, w tym dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych z wykorzystaniem wielkoskalowych badań genomowych. Zarówno ta klasyczna, laboratoryjna, jak i genetyczna diagnostyka jest podstawą do tego, żeby zacząć terapie dla tychże chorób. Kolejna sprawa, to dostęp do leków oraz środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich. Dotychczas leki na choroby rzadkie były traktowane jako leki na choroby populacyjne, jednak taka forma oceny była nieefektywna i wykluczała możliwości przyznawania pieniędzy publicznych na refundację wielu terapii. Plan dla Chorób Rzadkich zakłada zmianę w tym zakresie. Przykładem takich pozytywnych zmian mogą być realizowane świadczenia w diagnostyce przesiewowej noworodków i wprowadzenie do niej nowych jednostek chorobowych. Sukcesem, na skalę europejską, jest wprowadzenie badania przesiewowego noworodków i dzieci pod kątem SMA. Dzieci te zdiagnozowane bezobjawowo mają szanse być leczone, a co się z tym wiąże, mają też szansę na normalne życie – podkreślał prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN.

Plan przewiduje 37 zadań, których realizacja ma poprawić sytuację pacjentów z chorobami rzadkimi, a jego powstanie i przyjęcie to efekt wieloletniej pracy ekspertów, przedstawicieli organizacji pacjentów oraz Ministerstwa Zdrowia.

- Cieszę się, że udało się nam wspólnie wypracować strategię, która od kilkunastu lat czekała na przyjęcie przez Rząd. Możemy dziś świętować, ale wiele wyzwań jeszcze przed nami. Tylko razem możemy pokonywać i przezwyciężać bariery. To jednak nie koniec naszej pracy, nadal będziemy się spotykać i rozmawiać, bo wiemy, że trzeba m.in. stworzyć rejestr chorób rzadkich - powiedziała Barbara Dziuk, poseł, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

Podczas konferencji Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że choć Plan dla Chorób Rzadkich jest ważnym dokumentem i zakłada ambitne cele, to jego przyjęcie stanowi dopiero początek drogi i pierwszy krok, który ma wspomóc polskich pacjentów
z chorobami rzadkimi. - Wytrwałe, nieustanne starania od 2008 r. przyniosły efekt. Po przyjęciu Planu, trzeba zacząć realizować jego założenia i cele. Przede wszystkim rejestr dla chorób rzadkich, powstanie ośrodków eksperckich, paszportu dla pacjentów z chorobą rzadką czy platformy informacyjnej dla pacjentów i ich rodzin. Uchwalenie Planu dla Chorób Rzadkich to bardzo znaczący sukces, ale chcemy móc powiedzieć, że sukces ten ma swoją kontynuację poprzez realizację wszystkich jego założeń – powiedział.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.