Światowy Dzień Cukrzycy
Weronika Rudecka
MSL Group
Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Dnia 14.11, w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, co roku obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. W tym dniu staramy się mówić jak najwięcej o chorobie, która już jakiś czas temu została nazwana pierwszą niezakaźną epidemią świata. Cukrzyca, choć nie można się nią zarazić, szerzy się jak dobrze znana nam obecnie pandemia. Choruje na nią coraz więcej osób na całym świecie. Przyczyny wzrostu zachorowań na niektóre typy cukrzycy nie są do końca znane, zaś coraz bardziej powszechnemu występowaniu cukrzycy typu 2, czyli najczęstszej formy cukrzycy, sprzyja niestety niezdrowy, charakterystyczny dla XXI wieku styl życia.
Osoby z cukrzycą, tak jak pacjenci z innymi chorobami przewlekłymi, nie mają w dobie koronawirusa łatwego życia. Utrudniony dostęp do lekarzy i placówek medycznych, konieczność przestawienia się na teleporady, odwoływane zabiegi, wyższe ryzyko zgonu z powodu cukrzycy jako tzw. choroby współistniejącej, wszystko to nie napawa optymizmem. Do tego dochodzi izolacja i często pozostawanie bez swojej grupy wsparcia, tak ważnego elementu w życiu zwłaszcza osób chorych.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od prawie 40 lat stara się pomagać osobom z cukrzycą i ich bliskim. Głównym celem statutowym organizacji jest edukacja diabetologiczna, a także szerzenie w społeczeństwie świadomości faktu, jak poważną chorobą jest cukrzyca. Stowarzyszenie promuje także integrację, wymianę doświadczeń i wzajemne wspieranie się osób w podobnej sytuacji. Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy stowarzyszenie organizuje szereg mniejszych i większych wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych w całym kraju. Jednak w tym roku, z powodu koronawirusa i restrykcji z nim związanych, zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia wszystkich naszych aktywności do mediów.
Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy został przygotowany film zawierający wypowiedzi osób żyjących z cukrzycą, będących jednocześnie działaczami stowarzyszenia, opowiadających o życiu z chorobą. Bohaterowie pokazują, że cukrzyca to mimo wszystko ciężka choroba, którą trzeba traktować poważnie, ale z drugiej strony da się z nią żyć. Wierzymy, że film spotka się z ciepłym przyjęciem pacjentów, motywując ich do codziennych zmagań z chorobą, zaś wśród ludzi zdrowych lub zagrożonych cukrzycą wzbudzi zainteresowanie i troskę o własny stan zdrowia.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i rozpowszechniania filmu pt. „Oswoić cukrzycę”.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w 1981 roku z inicjatywy osób chorych na cukrzycę. Obecnie liczy blisko 350 oddziałów i kół na terenie całego kraju, zrzeszających w sumie około 60 000 członków.
Stowarzyszenie zajmuje się bezpośrednią pracą z diabetykami i ich rodzinami w zakresie udzielania im szeroko pojętej pomocy (przede wszystkim edukacji diabetologicznej), jak również propagowaniem świadomości cukrzycy w społeczeństwie oraz reprezentacją diabetyków przed władzami państwowymi i zabieganiem o jak najlepsze warunki i dostępność do leczenia.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.