Święta w czasie pandemii. Jak rozmawiać by dać wsparcie bliskim?
Już teraz wiemy, że święta Bożego Narodzenia nie będą takie jak dotychczas. Dotykanie się łokciem to nie to samo co uścisk dłoni czy przytulenie. Jak więc dać bliskim wsparcie i zaoferować pomoc, mimo dzielącej nas odległości?
Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, zdenerwowani, przestraszeni i przygnębieni. Jak wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego*, u 38% osób w wieku powyżej 18 lat pandemia wywołała objawy depresyjne, a u 62% uczestników lęk. Z kolei jak pokazują badania** Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), w okresie od połowy marca do końca czerwca aż jedna trzecia osób w wieku 13-17 lat oceniała swój dobrostan psychiczny jako bardzo zły lub raczej zły. 9% młodzieży nie miało nawet jednej osoby, do której mogło się zwrócić w trudnej sytuacji. Szczególnie teraz, w okresie okołoświątecznym, tęsknota za najbliższymi stała się wyjątkowo dotkliwa i wyjątkowo ważne jest, żeby zaoferować naszym bliskim to co najważniejsze, czyli naszą obecność i rozmowę.
Bez względu na to czy ostatnie tygodnie 2020 roku spędzimy jedynie w najbliższym gronie rodziny, czy z przyjaciółmi na wideokonferencjach, przewodnik stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Fundację eFkropka i Facebooka w ramach kampanii #Porozmawiajmy może nam pomóc w tej wyjątkowej sytuacji.
Kilka rad jak rozmawiać z bliskimi w potrzebie?
Przed rozmową
Zapewnij sobie i rozmówcy czas i warunki do rozmowy, np. Czy będzie OK, jeśli pogadamy online? Nikt Ci nie przeszkodzi?
Jak zacząć rozmowę gdy widzimy, że ktoś bliski jej potrzebuje?
- Czy chcesz pogadać?
- Trochę się o ciebie niepokoję, pogadajmy…
- Nie chcę cię urazić, ale martwię się i wydaje mi się, że potrzebujesz rozmowy…
Co robić w trakcie rozmowy
- Kieruj się ciekawością i uważnie słuchaj - czasami wystarcza samo cierpliwe wysłuchanie kogoś
- Nie bój się mówić o emocjach, pytaj o nie (najlepsze co możesz zrobić, gdy ktoś płacze, jest podanie chusteczki)
- Spróbuj zrozumieć problem – słuchaj aktywnie, dopytuj
Podtrzymywanie rozmowy
- Powiedz o tym trochę więcej
- Chcę lepiej to zrozumieć
- Mhm, rozumiem cię
- Mam czas
Czego nie robić
- Nie udzielaj rad
- Nie porównuj i nie wartościuj
- Nie oceniaj emocji rozmówcy
Zwroty szkodzące rozmowie
- Niepotrzebnie się tak przejmujesz
- A Ty znowu… / jak zwykle…
- Powinieneś…
- Nie przesadzaj
- Ja na Twoim miejscu… (chyba że rozmówca nas o to zapyta)
Wyciągnięcie ręki, troska o siebie nawzajem oraz rozmowa w serdeczny i empatyczny sposób, może okazać się najlepszym prezentem pod choinkę, który możemy zaoferować drugiej osobie.
Pełna treść poradnika znajduje się na stronie www.PorozmawiajmyFB.pl
*Wydział Psychologii, Uniwersytetu Warszawskiego, Zdrowie psychiczne w czasie pandemii Covid-19.
**Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii, 2020 r.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.