Święta w czasie pandemii. Jak rozmawiać by dać wsparcie bliskim?
Już teraz wiemy, że święta Bożego Narodzenia nie będą takie jak dotychczas. Dotykanie się łokciem to nie to samo co uścisk dłoni czy przytulenie. Jak więc dać bliskim wsparcie i zaoferować pomoc, mimo dzielącej nas odległości?
Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, zdenerwowani, przestraszeni i przygnębieni. Jak wynika z danych Uniwersytetu Warszawskiego*, u 38% osób w wieku powyżej 18 lat pandemia wywołała objawy depresyjne, a u 62% uczestników lęk. Z kolei jak pokazują badania** Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), w okresie od połowy marca do końca czerwca aż jedna trzecia osób w wieku 13-17 lat oceniała swój dobrostan psychiczny jako bardzo zły lub raczej zły. 9% młodzieży nie miało nawet jednej osoby, do której mogło się zwrócić w trudnej sytuacji. Szczególnie teraz, w okresie okołoświątecznym, tęsknota za najbliższymi stała się wyjątkowo dotkliwa i wyjątkowo ważne jest, żeby zaoferować naszym bliskim to co najważniejsze, czyli naszą obecność i rozmowę.
Bez względu na to czy ostatnie tygodnie 2020 roku spędzimy jedynie w najbliższym gronie rodziny, czy z przyjaciółmi na wideokonferencjach, przewodnik stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Fundację eFkropka i Facebooka w ramach kampanii #Porozmawiajmy może nam pomóc w tej wyjątkowej sytuacji.
Kilka rad jak rozmawiać z bliskimi w potrzebie?
Przed rozmową
Zapewnij sobie i rozmówcy czas i warunki do rozmowy, np. Czy będzie OK, jeśli pogadamy online? Nikt Ci nie przeszkodzi?
Jak zacząć rozmowę gdy widzimy, że ktoś bliski jej potrzebuje?
- Czy chcesz pogadać?
- Trochę się o ciebie niepokoję, pogadajmy…
- Nie chcę cię urazić, ale martwię się i wydaje mi się, że potrzebujesz rozmowy…
Co robić w trakcie rozmowy
- Kieruj się ciekawością i uważnie słuchaj - czasami wystarcza samo cierpliwe wysłuchanie kogoś
- Nie bój się mówić o emocjach, pytaj o nie (najlepsze co możesz zrobić, gdy ktoś płacze, jest podanie chusteczki)
- Spróbuj zrozumieć problem – słuchaj aktywnie, dopytuj
Podtrzymywanie rozmowy
- Powiedz o tym trochę więcej
- Chcę lepiej to zrozumieć
- Mhm, rozumiem cię
- Mam czas
Czego nie robić
- Nie udzielaj rad
- Nie porównuj i nie wartościuj
- Nie oceniaj emocji rozmówcy
Zwroty szkodzące rozmowie
- Niepotrzebnie się tak przejmujesz
- A Ty znowu… / jak zwykle…
- Powinieneś…
- Nie przesadzaj
- Ja na Twoim miejscu… (chyba że rozmówca nas o to zapyta)
Wyciągnięcie ręki, troska o siebie nawzajem oraz rozmowa w serdeczny i empatyczny sposób, może okazać się najlepszym prezentem pod choinkę, który możemy zaoferować drugiej osobie.
Pełna treść poradnika znajduje się na stronie www.PorozmawiajmyFB.pl
*Wydział Psychologii, Uniwersytetu Warszawskiego, Zdrowie psychiczne w czasie pandemii Covid-19.
**Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii, 2020 r.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.