Komunikaty PR

ŚWIĘTA W ODOSOBNIENIU? JAK ZNIEŚĆ ROZŁĄKĘ Z BLISKIMI W TAK WAŻNYM CZASIE?

2020-12-07  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.32 MB )

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie zupełnie inne. Mimo, iż wszyscy czekali na spotkania rodzinne
z wielką tęsknotą, to już teraz wiadomo, że przy świątecznym stole z powodu nałożonych obostrzeń ale i po prostu własnych obaw przed zakażeniem koronawirusem, zasiądzie mniej osób. Świadomość odosobnienia nawet w tak ważnym czasie, przyczynia się do coraz gorszej kondycji psychicznej Polaków. Jak poradzić sobie z izolacją podczas świąt, radzi Dagmara Potęga – Sidorowicz, psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny z Vertimed+.

Tęsknota za spotkaniami

Wiele osób przez długi czas cieszyło się z tego, że mogą więcej czasu spędzić w domu i nie spotykać się z nikim osobiście. Jednak przedłużający się lockdown sprawił, że stało się to uciążliwe, a negatywne emocje związanie z samoizolacją osiągną punkt kulminacyjny podczas Bożego Narodzenia, które od zawsze kojarzyły się nam z ciepłem domowego ogniska.

Epidemia covid-19 spowodowała, że mamy teraz mniej bezpośrednich kontaktów z ludźmi. Nasze samopoczucie w reakcji na tę zmianę zależy od swobody, jaką dotychczas mieliśmy w relacjach z innymi. Jeżeli odbieraliśmy relacje interpersonalne generalnie jako przyjemne i potrzebne, to teraz tęsknimy do nich i nie możemy się doczekać, aż będzie tak jak wcześniej - normalnie. Nie mogąc się spotkać fizycznie częściej dzwonimy oraz piszemy do innych, zacieśniając tym samym więzi. Jeżeli zaś będąc w otoczeniu ludzi zwykle czuliśmy się spięci, niezadowoleni i skrępowani, to dzięki izolacji odpoczywamy. Podobnie niejednoznacznie reagujemy na perspektywę świąt. Coraz częściej jednak nawet introwertykom zaczyna przeszkadzać to, że nie spędzą Bożego Narodzenia z rodziną – tłumaczy Dagmara Potęga – Sidorowicz, psychoterapeuta Vertimed+.

W tym roku nie będzie magii świąt?

Atmosferę świąt tworzą stare zwyczaje, strojenie choinki, ozdabianie domu, unikalne zapachy świątecznych potraw, czasem wytęskniony śnieg za oknem, prezenty i oczywiście rodzina. Pragniemy odczuwać magię świąt i widać, że w tym roku wielu osobom jej brakuje. Jest po prostu inaczej. Trudno odczuwać wielką radość, gdy na świecie szaleje wirus, ludzie chorują i tracą pracę, a my nie możemy się zobaczyć z rodzicami czy dziadkami.

Jeśli święta kojarzą nam się dobrze, i w naszej rodzinie obchodzono je uroczyście, to te tegoroczne mogą być dla nas częściowo smutnym doświadczeniem. W tej sytuacji ważne jest aby, pamiętać o celu izolacji. Przecież chodzi o to, żeby ochronić zdrowie lub życie najbliższych nam osób i jest to wyrzeczenie na poczet spokoju oraz szczęścia przyszłych wspólnych chwil. Zaufajmy też mądrości seniorów - większość z nich godzi się z izolacją, jako niezbędnym środkiem bezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby chronić siebie przed skutkami zamartwiania się wizją choroby i śmierci najbliższych. Przerażające obrazy pojawiające się w wyobraźni wywołują prawdziwe emocje, a te nas obciążają. Ciężar ten sprawia, że jest nam trudniej radzić sobie z problemem, jeżeli rzeczywiście negatywny scenariusz zrealizuje się. Oczywiście nie da się zablokować myśli. Musimy jednak podjąć tu świadomą decyzję, że nie chcemy się martwić,a naszą uwagę kierujmy w stronę przyjemniejszych myśli - wyzwań czy planów. – radzi Dagmara Potęga – Sidorowicz.

Przedświąteczny stres – jak sobie z nim radzić?

Do tej pory przedświąteczny stres kojarzył się z przygotowaniami, sprzątaniem, gotowaniem, zakupami, nerwami czy ze wszystkim zdążymy i jak to będzie wyglądać. Wielu z nas było tym zmęczonych, jeszcze zanim święta się zaczęły. Teraz nikt o tym nie mówi.

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie bardzo różne od tego, które znamy dotychczas. Okazało się, że jedyne o co powinniśmy się martwić, to nasi bliscy, rodzina, przyjaciele. Nie prezenty, dania i bałagan. W tym roku stres jest więc przeniesiony właśnie na tę sferę życia i jest nam wszystkim trudno. Oprócz tego o czym już wspomniałam, czyli kierowaniu naszych myśli na pozytywne tory, należy pamiętać, żeby skupiać się na tym, na co mamy wpływ. Możemy się połączyć z bliskimi online. Możemy także wcześniej udekorować dom, ubrać choinkę, upiec pierniczki. To przywoła pozytywne wspomnienia i oderwie nas od negatywnych myśli. – mówi Dagmara Potęga Sidorowicz.

Dobrym sposobem jest także przygotowanie swoich własnych małych świąt.

Spróbujmy wykorzystać obecny czas izolacji jako szansę na zaprojektowanie świąt doskonałych. Nie musimy mieć poczucia winy, że nie chcemy być z rodziną, że opuszczamy bliskich. Nie musimy wybierać pomiędzy lojalnością, a własnymi potrzebami. Zastanówmy się zatem jakie elementy powinny się składać na nasze wymarzone święta i zorganizujmy je w naszej małej rodzinie. Teraz wszystko będzie zależało tylko od nas. Zainwestujmy energię w przygotowanie odpowiednich życzeń, aby rzeczywiście odpowiedziały na potrzeby odbiorców, ugotujmy to, co naprawdę lubimy. Może zawsze chcieliśmy spędzić Boże Narodzenie na kanapie w piżamie oglądając filmy, ale nie wypadało? Teraz jest na to czas. Pamiętajmy, że tegoroczne „inaczej”, nie oznacza od razu gorzej. Nie poddawajmy się złemu nastrojowi, a jeśli czujemy, że nie damy sobie rady, zawsze szukajmy pomocy terapeuty. Nic nie jest teraz normalne, a my nie musimy zostawać z całym bagażem emocji sami. To bardzo ważne – podsumowuje Dagmara Potęga – Sidorowicz, psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny z Vertimed+.

Kontakt dla mediów: Aleksandra Karwacka tel. 669507492 e-mail: a.karwacka@agencjafaceit.pl

Grupa Medyczna Vertimed+ istnieje na rynku od 2008 roku. Świadczy usługi z zakresu pediatrii, ginekologii oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Jest liderem w oferowaniu świadczeń z zakresu psychiatrii, psychologii i psychoterapii. Wyróżnia ją kameralna lokalizacja, łatwy dojazd i profesjonalna kadra.

https://www.vertimed.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Krótkowzroczność pod kontrolą: jak dbać o prawidłowy rozwój wzroku dziecka? Biuro prasowe
2024-05-16 | 01:00

Krótkowzroczność pod kontrolą: jak dbać o prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

Coraz więcej godzin spędzanych przed ekranami komputerów i smartfonów, mniej aktywności na świeżym powietrzu, brak regularnych badań i krótkowzroczność,
Zdrowie Światło - naturalny sposób na dobre samopoczucie
2024-05-15 | 13:46

Światło - naturalny sposób na dobre samopoczucie

Światło dzienne zwiększa poziom energii, poprawia nastrój, ogólny stan zdrowia, sen i koncentrację,  pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny i zmniejsza stres.
Zdrowie Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy - Sprawdź HGH!
2024-05-14 | 18:00

Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy - "Sprawdź HGH!"

Niedobór tego hormonu daje u dorosłych niejednoznaczne objawy – „Sprawdź HGH!” Zaburzenia metaboliczne i predyspozycje do rozwoju chorób układu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.