Komunikaty PR

Szef w dobrej formie? Tego chcą pracownicy w Polce [badanie]

2023-10-16  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Stres to nieodłączny element pracy wielu menedżerów w Polsce. Co trzeci specjalista wyższego szczebla przyznaje, że doświadcza go na co dzień. Niestety, wpływa to nie tylko na samopoczucie menedżerów, ale coraz częściej na efektywność całego zespołu, co stanowi wyzwanie dla działów HR. Na szczęście istnieje skuteczne narzędzie do walki z tym problemem. Według danych z raportu MultiSport Index 2023, już 67 proc. pracowników uważa, że aktywny fizycznie przełożony byłby lepszym menedżerem.

Aż 68 proc. managerów deklaruje, że stres towarzyszy im w pracy min. raz w tygodniu, z czego co trzeci (35 proc.) zmaga się z nim codziennie lub prawie codziennie – wynika z raportu MultiSport Index 2023. Taki sam odsetek kadry zarządzającej przyznaje, że stres wynikający z pracy zawodowej towarzyszy im także po godzinach pracy. Co więcej, już co dziesiąty manager przyznaje, że zdarzyło mu się wziąć zwolnienie lekarskie z powodu gorszego samopoczucia lub problemów związanych z psychiką. Konsekwencje stresującego trybu życia mogą jednak sięgać zdecydowanie dalej.

Skutki stresu, np. związanego z pracą, mają wymiar psychosomatyczny, społeczny i ekonomiczny. Dla człowieka najbardziej dotkliwymi konsekwencjami chronicznego stresu są choroby. Dziś już wiadomo, że istnieje związek między długotrwałym stresem a chorobami układu sercowo-naczyniowego. Niektóre dane podają, że aż 40 proc. wszystkich chorób serca jest wynikiem chronicznego stresu – mówi dr. hab. Dorota Molek-Winiarska, psycholog oraz doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

Raport Benefit Systems wyraźnie pokazuje, że dla 83 proc. zatrudnionych w Polsce nieumiejętne radzenie sobie ze stresem przez przełożonych negatywnie wpływa na pracowników i ich efektywność. Najwyraźniej widać to wśród przedstawicieli pokolenia Z – aż 94 proc osób w wieku od 18 do 24 lat podziela ten pogląd. Wpływ stresu przełożonych na codzienną pracę częściej zauważają też kobiety (88 proc.) niż mężczyźni (80 proc.).

Nowoczesne podejście do HR w organizacjach wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na kondycję psychiczną kadry zarządzającej. Stres nie jest jedynie problemem indywidualnym przełożonych, ponieważ bezpośrednio wpływa on także na kierowane przez nich osoby. Zestresowany manager wywołuje w zespole swoisty efekt domina, który finalnie przekłada się na mniejszą efektywność całej firmy. Z drugiej strony, dobrze realizowana strategia zarządzania ludźmi, uwzględniająca programy antystresowe, przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstw – pracownicy bardziej utożsamiają się z daną organizacją, a także stają się bardziej zaangażowani i zmotywowani. Niestety, według naszych badań już prawie połowa (48 proc.) pracowników umysłowych wyższego szczebla oraz 61 proc. wszystkich pracowników w Polsce przyznaje, że ich pracodawca nie wdraża żadnych działań wspierających ich dobrostan psychiczny – zaznacza Małgorzata Frankowska, Dyrektor HR w Benefit Systems.

Aktywność fizyczna: must have w redukcji stresu

Według dr. hab. Doroty Molek-Winiarskiej, w redukcji stresu szczególnie pozytywne skutki przynoszą cztery rodzaje interwencji: aktywność fizyczna, techniki poznawczo-behawioralne, mindfulness oraz relaksacja.

Z wszystkich tych technik aktywność fizyczna wydaje się najbardziej skuteczna w procesie usuwania skutków reakcji stresowej […] Ogromna liczba publikacji naukowych wskazuje na korelację pomiędzy aktywnością fizyczną a dobrostanem, podkreślając wpływ tej pierwszej zarówno na dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Istotne jest uprawianie aktywności fizycznej w pracy i poza pracą oraz tworzenie przez managerów przestrzeni czasowej i zadaniowej na te aktywności – dodaje dr hab. Dorota Molek-Winiarska.

Podobnego zdania jest dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych i ekspertka programu Zdrowie na Etacie. Przypomina ona, że regularna aktywność fizyczna działa niczym pedał hamulca dla ciał migdałowatych, czyli mózgowych epicentrów niepokoju, strachu i reakcji stresowej. Nie dziwi więc, że obecnie najczęstszym sposobem na rozładowanie stresu wśród pracowników na stanowiskach kierowniczych jest właśnie ruch, z którego korzysta 57 proc. z nich.

Jak wynika z MultiSport Index 2023, systematyczne ćwiczenia mają znaczący, pozytywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Potwierdzają to aktywni fizycznie respondenci – 89 proc. z nich twierdzi, że regularna aktywność fizyczna redukuje stres i złe emocje, a 95 proc., że wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Sportowa rewolucja w zarządzaniu

Z perspektywy pracodawców ciekawym aspektem jest to, że według zatrudnionych regularna aktywność ma wpływ na efektywne zarządzanie zespołem – aż 67 proc. z nich zgadza się ze twierdzeniem, że aktywny fizycznie przełożony byłby lepszym menedżerem. Wśród tych, którzy ćwiczą regularnie (minimum 5 razy w tygodniu), aż 73 proc. podziela tę opinię. Zgadza się z nią także 81 proc. właścicieli prywatnych przedsiębiorstw.

Miejsce pracy to doskonała przestrzeń na kampanie przybliżające pracownikom korzyści płynące z aktywności fizycznej. Dostęp do kart sportowych warto połączyć z dostępem do wiedzy ekspertów, którzy uświadomią pracownikom i pracodawcom, jak regularny trening przekłada się nie tylko na zdrowie serca czy mózgu, ale także na odporność, motywację czy zdolność koncentracji. Mniejsza liczba zwolnień lekarskich, większe zaangażowanie i efektywność pracowników to korzyści dla całej organizacji, nie tylko dla tworzących ją jednostek. Dlatego widzę gigantyczną rolę pracodawców w regularnym promowaniu i wspieraniu aktywności fizycznej pracowników. Będzie to sytuacja win-win – zaznacza dr Iwona Piątkowska.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.