Szpital Karowa z certyfikatem „Szpital bez bólu”
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wdrożenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Pacjentki placówki będą regularnie proszone o ocenę nasilenia bólu oraz informowane o dostępnych metodach jego uśmierzania. Z kolei dla personelu Szpitala przewidziane są okresowe szkolenia, aby stale mógł aktualizować swoją wiedzę i dostosowywać ją do najnowszych wytycznych.
Ważne wyróżnienie
„Szpital bez bólu” to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Merytoryczna część projektu jest efektem pracy interdyscyplinarnej grupy ekspertów złożonej z przedstawicieli towarzystw oraz konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Wyróżnione placówki są zobowiązane do systematycznych kontroli poziomu natężenia bólu u wszystkich pacjentów, informowania ich o możliwościach i metodach jego eliminowania, a także monitorowania ewentualnych działań niepożądanych. Dodatkowo personel certyfikowanych szpitali będzie regularnie aktualizował swoją wiedzę podczas specjalnych szkoleń. Zaświadczenie jest przyznawane na trzy lata, po upływie tego czasu placówki mogą ponownie przystąpić do procesu certyfikacji.
– Pacjenci mają prawo do uśmierzania bólu, a umożliwianie im korzystania z najlepszych dostępnych metod jest obowiązkiem personelu medycznego. Cieszymy się, że nasza placówka może pochwalić się certyfikatem „Szpital bez bólu” świadczącym o najwyższych standardach zmniejszania dolegliwości bólowych. To bardzo ważna inicjatywa mająca na celu dobro pacjentów. Nasz szpital znalazł się również w pierwszej dziesiątce placówek z największym odsetkiem znieczuleń porodów według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z marca br. – podkreśla lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
Korzyści z uśmierzania bólu
Podopieczni certyfikowanych placówek po operacjach będą proszeni o ocenę nasilenia bólu w skali NRS (Numerical Rating Scale), czyli od 0 do 10, przy czym 0 oznacza brak dyskomfortu, a 10 – najgorszy wyobrażalny ból. U pacjentów po przebytych operacjach kontrola nastąpi przed i podaniu leku przeciwbólowego, minimum 4 razy na dobę, a 2 razy – w przypadku pacjentów z oddziałów zachowawczych. Jeśli mimo zastosowanego leczenia ból nadal nie będzie ustępował, należy powiadomić o tym zespół medyczny. Eliminowanie bólu obejmuje farmakoterapię (dożylną i doustną), fizjoterapię oraz psychoterapię.
– Certyfikat jest przede wszystkim ważną informacją dla naszych pacjentek. Pokazuje, że aktualizujemy swoją wiedzę i dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby. Zmniejszenie bólu związanego z operacjami i zabiegami medycznymi może również obniżyć ryzyko powikłań wynikających z nieleczonego lub niewłaściwie leczonego bólu ostrego i przewlekłego. Ma to również ogromny wpływ na satysfakcję z całego procesu leczenia – dodaje Marzena Sienicka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit
Wsparcie od środka w pysznej odsłonie? Nowy smak kolagenu Vital Proteins
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Qczaj: W widocznym miejscu na szyi wytatuowałem sobie różę. Ma mi przypominać, że warto wytrwać w walce z uzależnieniem
Trener zaznacza, że dla niego każdy kolejny tatuaż to forma terapii, sposób na zewnętrzne wyrażenie wewnętrznych zmagań i przypomnienie, że nawet w najtrudniejszych momentach warto znaleźć w sobie siłę, by pokonać zwątpienie. Ponad dwa lata temu Qczaj odstawił alkohol i chce wytrwać w tym postanowieniu. Symbolem walki z uzależnieniem są dwa nowe tatuaże: róża i pszczółka z balonikiem.
Gwiazdy
Anna Głogowska: Obsesyjnie sortuję śmieci. Jestem wściekła na wszystkich sąsiadów, którzy tego nie robią
Tancerka zauważa, że dbając o środowisko naturalne, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie i troszczymy się o przyszłe pokolenia. Nie powinno się więc lekceważyć postaw proekologicznych, myśląc, że są one zarezerwowane dla kogoś innego. Zmiany na lepsze trzeba zacząć od swojego podwórka, bo nawet drobne gesty mają dużo większe znaczenie, niż może nam się wydawać. Anna Głogowska zapewnia, że w jej domu szczególną uwagę zwraca się na segregowanie śmieci i ograniczanie plastiku. Na przykład jednorazowe butelki zastępuje bidonami.
Transport
Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
Listopad to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu do zimy – wymianę opon i sprawdzenie oświetlenia. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, ale jak wynika z badania Goodyear, 82 proc. polskich kierowców tego pilnuje. Z ustawieniem świateł jest gorzej. Mniej niż połowa pojazdów jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określonego przepisami – wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego.