Komunikaty PR

Telefony komórkowe a zaopatrzenie ludności Afryki w wodę

2022-06-27  |  13:29
Biuro prasowe

Jak wynika z najnowszych szacunków, około 25% światowej populacji nie ma dostępu do wody pitnej, a niemal 50% – do wody sanitarnej. To oznacza, że więcej ludzi na świecie ma dostęp do telefonu komórkowego niż do bieżącej wody. W Afryce, gdzie sytuacja z dostępem do wody jest katastrofalna, z telefonów komórkowych korzysta 93% ludności, choć jednocześnie wciąż z powodu niedoboru wody rocznie umiera tam ludność odpowiadająca populacji jednego półmilionowego miasta.

Problem ten ma być zminimalizowany, a może nawet rozwiązany dzięki zastosowaniu właśnie telefonów komórkowych.

W Gambii i Tanzanii, gdzie problem braku wody jest nomen omen, palący, właśnie ruszyła budowa kolejnych zdalnie monitorowanych ujęć wody.

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że zmiany klimatu będą postępować według prognoz, sytuacja w krajach afrykańskich będzie się jedynie pogarszać. W rejonach subsaharyjskich nierzadko jedna osoba z rodziny musi zająć się wyłącznie dostarczaniem wody do domostwa. Na terenie Gambii i Tanzanii wystartowała właśnie kolejna już część projektu b.waterMISSION, obejmująca budowę studni głębinowych. Jedna studnia to dostęp do bieżącej wody dla około 600 osób. W ramach projektu do użytku w ciągu kilku lat powstanie około 10.000 zbiorników, obecnie trwa budowa kolejnych punktów poboru wody na terenach rolniczych.

 

Jak narodził się pomysł?
Jedna ze studni budowanych w ramach programu zostanie nazwana imieniem zwycięzcy Międzynarodowych Mistrzostw Baristów World of Cofee w Mediolanie – jako nagroda i niejako w podziękowaniu za drogocenne ziarna. Dla podkreślenia, iż tylko dzięki połączeniu najlepszych ziaren i odpowiedniej wody możemy tu, w Europie, cieszyć się smakiem dobrej kawy.

W Gambii i Tanzanii rolnictwo w dużej mierze opiera się na uprawie ziaren kawowca. Na pomysł pomocy rolnikom wpadł europejski lider systemów uzdatniania wody BWT Water+more, od lat znany z działań na rzecz oszczędzania zasobów wodnych, przy wsparciu międzynarodowej federacji Speciality Coffee Association.

“W objętych programem budowy studni krajach to najczęściej kobiety i dzieci całymi dniami zajmują się noszeniem dwudziesto i trzydziesto litrowych baniaków z wodą na odległość nawet 3 km, ogranicza im to możliwość uczęszczania do szkoły, powoduje wady postawy i ciężkie uszczerbki na zdrowiu. Niedostatek wody i korzystanie z wody zanieczyszczonej prowadzi też do głodu, epidemii, czy zjawisk takich jak ubóstwo, brak rozwoju technologicznego, upadek rolnictwa, pogłębianie się różnic społecznych. Dodatkowo konieczność gotowania wody zanieczyszczonej prowadzi do wzrostu zużycia węgla i drewna pozyskiwanego z wycinki lasów. Dlatego chcemy skrócić odległość do najbliższego punktu poboru wody do 150 m. Nasze punkty poboru, w odróżnieniu od tych już istniejących będą otwarte przez całą dobę” – mówi Paweł Dutkiewicz z BWT Polska.

 

Telefonia komórkowa tym razem słusznie wykorzystana
Program b.waterMISSION zakłada kontrolę nad dostępem do zasobów oraz bieżący monitoring stanu technicznego i zużycia wody. Darczyńcy z całego świata mogą wpłacać środki, które Fundacja BWT water+more podwaja, te z kolei przeliczane są na punkty kredytowe, które następnie w aplikacji mobilnej wymieniane są na jednostki wody. Mieszkańcy korzystają z czipu podobnego do breloczka doładowywanego w telefonie przez aplikację mobilną. Technologia została zaprojektowana tak, aby działać nawet przy najwolniejszym łączu
internetowym lub sieci NFC, dostępnej nawet na najodleglejszych, rolniczych terenach.

 

Czy to nasze zmartwienie?
“Susza w Afryce wynika nie tylko z klimatu, choć to oczywiście czynnik oczywisty. Problemem Afryki jest niedostateczny rozwój technologiczny i nie tylko. Sytuację w Afryce warunkuje też jej historia – wiele lat kolonializmu, ale pomijając już nawet kwestie etyczne, pamiętajmy, że brak dostępu do wody to problem  z dostępem do edukacji, bezrobocie, bieda i głód. A to właśnie z tej przyczyny mieszkańcy Afryki uciekają do krajów wyżej rozwiniętych. Jeśli więc chcemy walczyć ze zjawiskami takimi, jak związany z nielegalną imigracją handel ludźmi, czy kryzysy migracyjne tutaj, w Europie, musimy zacząć pomagać. Pamiętajmy też, że ogólnodostępna w Europie woda, to nie jest zasób niewyczerpywalny, nagłaśniając sytuację krajów afrykańskich, chcemy mówić o konieczności oszczędzania wody w naszych domach, w naszym codziennym życiu.” – tłumaczy Paweł Dutkiewicz z BWT water+more Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.