Komunikaty PR

Telefony komórkowe a zaopatrzenie ludności Afryki w wodę

2022-06-27  |  13:29
Biuro prasowe

Jak wynika z najnowszych szacunków, około 25% światowej populacji nie ma dostępu do wody pitnej, a niemal 50% – do wody sanitarnej. To oznacza, że więcej ludzi na świecie ma dostęp do telefonu komórkowego niż do bieżącej wody. W Afryce, gdzie sytuacja z dostępem do wody jest katastrofalna, z telefonów komórkowych korzysta 93% ludności, choć jednocześnie wciąż z powodu niedoboru wody rocznie umiera tam ludność odpowiadająca populacji jednego półmilionowego miasta.

Problem ten ma być zminimalizowany, a może nawet rozwiązany dzięki zastosowaniu właśnie telefonów komórkowych.

W Gambii i Tanzanii, gdzie problem braku wody jest nomen omen, palący, właśnie ruszyła budowa kolejnych zdalnie monitorowanych ujęć wody.

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że zmiany klimatu będą postępować według prognoz, sytuacja w krajach afrykańskich będzie się jedynie pogarszać. W rejonach subsaharyjskich nierzadko jedna osoba z rodziny musi zająć się wyłącznie dostarczaniem wody do domostwa. Na terenie Gambii i Tanzanii wystartowała właśnie kolejna już część projektu b.waterMISSION, obejmująca budowę studni głębinowych. Jedna studnia to dostęp do bieżącej wody dla około 600 osób. W ramach projektu do użytku w ciągu kilku lat powstanie około 10.000 zbiorników, obecnie trwa budowa kolejnych punktów poboru wody na terenach rolniczych.

 

Jak narodził się pomysł?
Jedna ze studni budowanych w ramach programu zostanie nazwana imieniem zwycięzcy Międzynarodowych Mistrzostw Baristów World of Cofee w Mediolanie – jako nagroda i niejako w podziękowaniu za drogocenne ziarna. Dla podkreślenia, iż tylko dzięki połączeniu najlepszych ziaren i odpowiedniej wody możemy tu, w Europie, cieszyć się smakiem dobrej kawy.

W Gambii i Tanzanii rolnictwo w dużej mierze opiera się na uprawie ziaren kawowca. Na pomysł pomocy rolnikom wpadł europejski lider systemów uzdatniania wody BWT Water+more, od lat znany z działań na rzecz oszczędzania zasobów wodnych, przy wsparciu międzynarodowej federacji Speciality Coffee Association.

“W objętych programem budowy studni krajach to najczęściej kobiety i dzieci całymi dniami zajmują się noszeniem dwudziesto i trzydziesto litrowych baniaków z wodą na odległość nawet 3 km, ogranicza im to możliwość uczęszczania do szkoły, powoduje wady postawy i ciężkie uszczerbki na zdrowiu. Niedostatek wody i korzystanie z wody zanieczyszczonej prowadzi też do głodu, epidemii, czy zjawisk takich jak ubóstwo, brak rozwoju technologicznego, upadek rolnictwa, pogłębianie się różnic społecznych. Dodatkowo konieczność gotowania wody zanieczyszczonej prowadzi do wzrostu zużycia węgla i drewna pozyskiwanego z wycinki lasów. Dlatego chcemy skrócić odległość do najbliższego punktu poboru wody do 150 m. Nasze punkty poboru, w odróżnieniu od tych już istniejących będą otwarte przez całą dobę” – mówi Paweł Dutkiewicz z BWT Polska.

 

Telefonia komórkowa tym razem słusznie wykorzystana
Program b.waterMISSION zakłada kontrolę nad dostępem do zasobów oraz bieżący monitoring stanu technicznego i zużycia wody. Darczyńcy z całego świata mogą wpłacać środki, które Fundacja BWT water+more podwaja, te z kolei przeliczane są na punkty kredytowe, które następnie w aplikacji mobilnej wymieniane są na jednostki wody. Mieszkańcy korzystają z czipu podobnego do breloczka doładowywanego w telefonie przez aplikację mobilną. Technologia została zaprojektowana tak, aby działać nawet przy najwolniejszym łączu
internetowym lub sieci NFC, dostępnej nawet na najodleglejszych, rolniczych terenach.

 

Czy to nasze zmartwienie?
“Susza w Afryce wynika nie tylko z klimatu, choć to oczywiście czynnik oczywisty. Problemem Afryki jest niedostateczny rozwój technologiczny i nie tylko. Sytuację w Afryce warunkuje też jej historia – wiele lat kolonializmu, ale pomijając już nawet kwestie etyczne, pamiętajmy, że brak dostępu do wody to problem  z dostępem do edukacji, bezrobocie, bieda i głód. A to właśnie z tej przyczyny mieszkańcy Afryki uciekają do krajów wyżej rozwiniętych. Jeśli więc chcemy walczyć ze zjawiskami takimi, jak związany z nielegalną imigracją handel ludźmi, czy kryzysy migracyjne tutaj, w Europie, musimy zacząć pomagać. Pamiętajmy też, że ogólnodostępna w Europie woda, to nie jest zasób niewyczerpywalny, nagłaśniając sytuację krajów afrykańskich, chcemy mówić o konieczności oszczędzania wody w naszych domach, w naszym codziennym życiu.” – tłumaczy Paweł Dutkiewicz z BWT water+more Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:00

„Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na
Zdrowie Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci
2024-04-24 | 01:00

Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci

Rozpoczęcie wiosny to doskonała okazja, aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, w erze technologii i coraz większej liczby zajęć dodatkowych, coraz
Zdrowie Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?
2024-04-23 | 13:00

Witaminy na wiosnę - czego nam brakuje i jak je uzupełnić?

Wiosna to niełatwy czas dla naszego organizmu. Po długiej zimie, ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, jesteśmy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.