Komunikaty PR

Telefony komórkowe a zaopatrzenie ludności Afryki w wodę

2022-06-27  |  13:29
Biuro prasowe

Jak wynika z najnowszych szacunków, około 25% światowej populacji nie ma dostępu do wody pitnej, a niemal 50% – do wody sanitarnej. To oznacza, że więcej ludzi na świecie ma dostęp do telefonu komórkowego niż do bieżącej wody. W Afryce, gdzie sytuacja z dostępem do wody jest katastrofalna, z telefonów komórkowych korzysta 93% ludności, choć jednocześnie wciąż z powodu niedoboru wody rocznie umiera tam ludność odpowiadająca populacji jednego półmilionowego miasta.

Problem ten ma być zminimalizowany, a może nawet rozwiązany dzięki zastosowaniu właśnie telefonów komórkowych.

W Gambii i Tanzanii, gdzie problem braku wody jest nomen omen, palący, właśnie ruszyła budowa kolejnych zdalnie monitorowanych ujęć wody.

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że zmiany klimatu będą postępować według prognoz, sytuacja w krajach afrykańskich będzie się jedynie pogarszać. W rejonach subsaharyjskich nierzadko jedna osoba z rodziny musi zająć się wyłącznie dostarczaniem wody do domostwa. Na terenie Gambii i Tanzanii wystartowała właśnie kolejna już część projektu b.waterMISSION, obejmująca budowę studni głębinowych. Jedna studnia to dostęp do bieżącej wody dla około 600 osób. W ramach projektu do użytku w ciągu kilku lat powstanie około 10.000 zbiorników, obecnie trwa budowa kolejnych punktów poboru wody na terenach rolniczych.

 

Jak narodził się pomysł?
Jedna ze studni budowanych w ramach programu zostanie nazwana imieniem zwycięzcy Międzynarodowych Mistrzostw Baristów World of Cofee w Mediolanie – jako nagroda i niejako w podziękowaniu za drogocenne ziarna. Dla podkreślenia, iż tylko dzięki połączeniu najlepszych ziaren i odpowiedniej wody możemy tu, w Europie, cieszyć się smakiem dobrej kawy.

W Gambii i Tanzanii rolnictwo w dużej mierze opiera się na uprawie ziaren kawowca. Na pomysł pomocy rolnikom wpadł europejski lider systemów uzdatniania wody BWT Water+more, od lat znany z działań na rzecz oszczędzania zasobów wodnych, przy wsparciu międzynarodowej federacji Speciality Coffee Association.

“W objętych programem budowy studni krajach to najczęściej kobiety i dzieci całymi dniami zajmują się noszeniem dwudziesto i trzydziesto litrowych baniaków z wodą na odległość nawet 3 km, ogranicza im to możliwość uczęszczania do szkoły, powoduje wady postawy i ciężkie uszczerbki na zdrowiu. Niedostatek wody i korzystanie z wody zanieczyszczonej prowadzi też do głodu, epidemii, czy zjawisk takich jak ubóstwo, brak rozwoju technologicznego, upadek rolnictwa, pogłębianie się różnic społecznych. Dodatkowo konieczność gotowania wody zanieczyszczonej prowadzi do wzrostu zużycia węgla i drewna pozyskiwanego z wycinki lasów. Dlatego chcemy skrócić odległość do najbliższego punktu poboru wody do 150 m. Nasze punkty poboru, w odróżnieniu od tych już istniejących będą otwarte przez całą dobę” – mówi Paweł Dutkiewicz z BWT Polska.

 

Telefonia komórkowa tym razem słusznie wykorzystana
Program b.waterMISSION zakłada kontrolę nad dostępem do zasobów oraz bieżący monitoring stanu technicznego i zużycia wody. Darczyńcy z całego świata mogą wpłacać środki, które Fundacja BWT water+more podwaja, te z kolei przeliczane są na punkty kredytowe, które następnie w aplikacji mobilnej wymieniane są na jednostki wody. Mieszkańcy korzystają z czipu podobnego do breloczka doładowywanego w telefonie przez aplikację mobilną. Technologia została zaprojektowana tak, aby działać nawet przy najwolniejszym łączu
internetowym lub sieci NFC, dostępnej nawet na najodleglejszych, rolniczych terenach.

 

Czy to nasze zmartwienie?
“Susza w Afryce wynika nie tylko z klimatu, choć to oczywiście czynnik oczywisty. Problemem Afryki jest niedostateczny rozwój technologiczny i nie tylko. Sytuację w Afryce warunkuje też jej historia – wiele lat kolonializmu, ale pomijając już nawet kwestie etyczne, pamiętajmy, że brak dostępu do wody to problem  z dostępem do edukacji, bezrobocie, bieda i głód. A to właśnie z tej przyczyny mieszkańcy Afryki uciekają do krajów wyżej rozwiniętych. Jeśli więc chcemy walczyć ze zjawiskami takimi, jak związany z nielegalną imigracją handel ludźmi, czy kryzysy migracyjne tutaj, w Europie, musimy zacząć pomagać. Pamiętajmy też, że ogólnodostępna w Europie woda, to nie jest zasób niewyczerpywalny, nagłaśniając sytuację krajów afrykańskich, chcemy mówić o konieczności oszczędzania wody w naszych domach, w naszym codziennym życiu.” – tłumaczy Paweł Dutkiewicz z BWT water+more Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Wzięliśmy pod lupę aktualne przekonania zdrowotne Polaków Biuro prasowe
2022-08-08 | 10:55

Wzięliśmy pod lupę aktualne przekonania zdrowotne Polaków

Zdrowie fizyczne i psychiczne Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat zostało poważnie nadszarpnięte. Badanie Instytutu LB Medical „Nastroje Polaków, uczucia i
Zdrowie KolagenCito – u osób aktywnych na stawy, kręgosłup i...
2022-08-05 | 16:00

KolagenCito – u osób aktywnych na stawy, kręgosłup i...

Na urazy stawów związane ze zbyt niskim poziomem kolagenu narażone są zwłaszcza osoby aktywnie uprawiające sport. Regularne korzystanie z siłowni, zajęć fitness czy bieganie to
Zdrowie Dobroczynny wpływ błonnika na dietę i sylwetkę
2022-08-05 | 16:00

Dobroczynny wpływ błonnika na dietę i sylwetkę

Żeby zrozumieć fenomen działania tej substancji, musimy się najpierw dowiedzieć czym błonnik jest i jaka jest jego rola w naszym organizmie. Otóż błonnik pokarmowy (włókno

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Marcin Tyszka: Z jurorami „Top Model” bardzo się różnimy i często ostro się kłócimy. Kiedyś napiszę o tym książkę

Fotograf zapewnia, że choć to już 11. edycja „Top Model”, to nie ma mowy o nudzie czy jakiejkolwiek rutynie. Zarówno jurorzy, jak i ekipa realizująca program robią bowiem wszystko, by nadal przyciągał on uwagę widzów i stał się dla kogoś trampoliną do sławy. Tym razem również nie zabraknie więc charyzmatycznych uczestników, a jury często będzie miało skrajne opinie. Marcin Tyszka zdradza też, że poza tym show już realizuje kolejne intrygujące projekty zawodowe, w których połączy zamiłowanie do egzotycznych roślin i projektowania wnętrz.

Firma

Technologia coraz szybciej przeobraża rynek pracy. Staje się kluczowa nie tylko dla rozwoju kariery, ale też wellbeingu pracowników

Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.

Muzyka

Michał Szczygieł: W każdym tygodniu jestem w różnych częściach Polski. W busie jest zawsze wielka impreza, nic tylko jeździć i grać koncerty

Lato to dla artystów bardzo intensywny czas, zwłaszcza że po przerwie związanej z pandemią nie tylko oni, ale również publiczność jest spragniona koncertów. Michał Szczygieł cieszy się więc, że jest tak duże zainteresowanie jego występami i może gościć z zespołem na różnych scenach. Jeśli natomiast chodzi o plany wakacyjne, to na razie myśli tylko o kilkudniowych wypadach w góry.

Partner serwisu