Komunikaty PR

Telemedycyna pomoże w terapii HIV

2023-10-30  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

W sieci pojawiły się właśnie pierwsze z serii filmów promujących rozwiązania telemedyczne w terapii HIV. Osoby zawodowo związane z profilaktyką i leczeniem wirusa przedstawiają korzyści płynące z takiej metody terapii. Filmy to jeden z elementów kampanii skierowanej do lekarzy chorób zakaźnych, pielęgniarek i samych osób seropozytywnych. Akcja realizowana jest przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, a finansowana z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Projekt, oprócz filmów, obejmuje również współpracę z wybranymi ośrodkami leczącymi HIV. Organizowane są w nich szkolenia dla personelu na temat rozwiązań telemedycznych. Wśród pacjentów tych ośrodków, którzy zechcą korzystać ze zdalnego kontaktu z lekarzem, przeprowadzone będzie badanie na temat zalet i wad telemedycyny. Posłuży ono do przygotowania poradników, które zostaną rozesłane do pozostałych ośrodków prowadzących leczenie antyretrowirusowe (ARV) w Polsce. Poza tym Pozytywni w Tęczy opracowują poradnik na temat bezpieczeństwa pacjentów w zdalnych kontaktach z ochroną zdrowia. Znajdzie się w nim m.in. lista potwierdzonych kontaktów do ośrodków prowadzących leczenie ARV.

Kontakt telefoniczny jest nie do przecenienia w przypadku osób, które zastanawiają się nad wykonaniem testu, albo już go wykonały. Jak mówi w jednym z filmów Paweł Kalinowski, koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na warszawskiej Pradze, „Tradycyjne odbieranie wyników jest dla młodszych osób przestarzałe, wręcz dziwne, a więc możemy się spodziewać rosnącego zainteresowania tą formą kontaktu z PKD”.

Bez telefonu nie może sobie również wyobrazić swojej pracy Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”. „Telefon zaufania to kontynuacja wsparcia w PKD oraz ważne źródło informacji o leczeniu” – mówi Przepiórka w innym nagraniu przygotowanym przez Pozytywnych w Tęczy.

„Zakażenie HIV to choroba przewlekła, co oznacza, że trzeba przyzwyczaić się do regularnych wizyt u lekarza. Rozmowa z nim jest oczywiście konieczna, ale nie zawsze musi to być wizyta w przychodni lub szpitalu. Jeśli nie są akurat potrzebne badania, wystarcza telefon lub chat. Rozwiązania telemedyczne są tu idealne” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. – „Dla większości pacjentów to jedynie kwestia wygody, lecz dla osób, które mieszkają daleko od ośrodków leczących to już znaczące ułatwienie: nie trzeba np. zwalniać się z pracy i ponosić kosztów przejazdu, żeby dojechać na wizytę.”

Filmy z udziałem Ireny Przepiórki oraz Pawła Kalinowskiego, a także nagranie z wypowiedzią Mateusza Antosiewicza, lekarza chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, można obejrzeć w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. W najbliższych miesiącach będą się pojawiać kolejne materiały – filmy oraz poradniki.

„Osoby żyjące z HIV to dziś, dzięki nowoczesnym terapiom, po prostu pacjenci z chorobą przewlekłą, którzy mogą prowadzić normalne życie. Warunkiem jest regularny kontakt z lekarzem oraz podjęcie terapii ARV. Dzięki telemedycynie ten pierwszy element może być dużo łatwiejszy. Dlatego bardzo się cieszę, że Pozytywni w Tęczy przybliżają ten kanał komunikacji zarówno personelowi szpitali zakaźnych, jak i pacjentom z całej Polski” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.