Komunikaty PR

Test Fest

2022-08-22  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 0.58 MB )

Na tegorocznym podlaskim święcie muzyki elektronicznej – Up to Date Festival w Białymstoku, dostępne będą bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV. Uczestnicy imprezy będą mieli ponadto okazję porozmawiać o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystko w ramach akcji Test Fest prowadzonej przez białostockie Stowarzyszenie Faros, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. Akcja odbędzie się podczas dwóch pierwszych dni festiwalu – 2 i 3 września.

Już zaczęły się pojawiać w Białymstoku plakaty z informacjami na temat chorób przenoszonych drogą płciową zachęcające do testów. Również w autobusach komunikacji miejskiej wyświetlane są informacje na ten temat. I jedne, i drugie zapraszają do namiotu-stoiska przygotowywanego przez Stowarzyszenie Faros na białostockim Stadionie Miejskim na czas pierwszych dwóch dni Up to Date, czyli 2 i 3 września. W trakcie festiwalu będą do niego zapraszać wolontariusze rozdający ulotki z informacjami na temat profilaktyki HIV. Pod namiotem czekać będą certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS, którzy chętnie porozmawiają, wyjaśnią, kiedy najlepiej przeprowadzić test na HIV, ale też na HCV i kiłę. Zainteresowanych skierują do pielęgniarki, która na miejscu wykona szybki test.

„Z powodu pandemii COVID-19 liczba osób testujących się w kierunku zakażenia HIV w białostockim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym spadła ze średnio 600 rocznie do 250. Mówimy o jedynym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w województwie podlaskim z niemal 1,2 mln mieszkańców! Problem jest poważny, bo to oznacza, że wiele osób może w naszym województwie żyć z HIV, nie zdając sobie z tego sprawy. Na stoisku uczestnicy festiwalu będą mogli porozmawiać z certyfikowanymi doradcami ds. HIV/AIDS oraz przetestować się na HIV, HCV i kiłę. Wszystko anonimowo, bezpłatnie i w miłej atmosferze.” – zachęca koordynatorka projektu, Iwona Grzesiuk ze Stowarzyszenia Faros.

Taka akcja w czasie, kiedy liczba zakażeń HIV w Polsce rośnie, jest bardzo potrzebna. Od 1 stycznia do 31 lipca tego roku wykryto w naszym kraju 1056 nowych przypadków tego wirusa. To niemal o 10% więcej niż w rekordowym w historii pandemii HIV roku 2019, kiedy w analogicznym okresie zanotowano ich w Polsce 968.

„Festiwale muzyczne przyciągają młode osoby, a to właśnie one statystycznie najczęściej zakażają się HIV. Działania edukacyjne prowadzone podczas takich imprez jak Up to Date Festival mogą wielu uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu na imprezie testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym bezpłatnie, nowoczesnym terapiom, z wirusem tym można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia i być pod stałą opieką lekarza” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

 

Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która przeznaczyła już 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.