Komunikaty PR

Test na HIV? Zrób go sam!

2021-05-14  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 0.53 MB )

W ramach projektu „Test na HIV – zrób go sam”, każda osoba odwiedzająca Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej może zabrać do domu dla swojego partnera lub osoby bliskiej test do samodzielnego wykonania. Celem akcji towarzyszącej ruszającemu właśnie Europejskiemu Tygodniowi Testowania jest zachęcenie Polaków do badania się w kierunku HIV. W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 o ponad połowę spadła liczba takich testów wykonanych w polskich PKD. Sytuacja nie zmieniła się w roku 2021. W efekcie wiele osób z HIV może nie zdawać sobie sprawy z zakażenia. FES realizuje kampanię ze środków z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Fundacja Edukacji Społecznej prowadzi w Warszawie dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne – przy ul. Nugat 3 i al. Jana Pawła II 45a. Jak mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynatorka projektu i prezeska FES, bardzo rzadko na wspólny test przychodzą do nich pary.

„Pokutuje błędne myślenie, że skoro ja się testuję na HIV i mam wynik ujemny, to osoba, z którą jestem od 2 czy 5 lat na pewno nie jest zakażona i nie musi robić testu. Zdarza się też, że wyjście razem na badanie jest trudne z logistycznego punktu widzenia. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, czyli od 14 maja w naszych Punktach będziemy oferowali bezpłatny test dla partnera do samodzielnego wykonania w domu” – mówi dr Ankiersztejn-Bartczak.

Oprócz testu każdy otrzyma ulotkę z linkiem do strony internetowej z krótkim filmem instruktażowym. Będzie ona zawierała także podstawowe informacje o teście, okienku serologicznym (czyli czasie, kiedy nie można jeszcze zdiagnozować ewentualnego zakażenia, a więc do 12 tygodni po ekspozycji na wirusa), a także instrukcję prawidłowego wykonania badania.

„W naszym kraju HIV bywa ciągle tematem tabu. Testy zrobiło mniej niż 10 procent dorosłych Polaków. A teraz, w czasie pandemii COVID-19, doszła jeszcze obawa przed wykonywaniem jakichkolwiek badań, które wymagają wizyty w placówce medycznej, czy PKD. W efekcie może być tak, że wiele osób w Polsce żyje z HIV, ale o tym nie wie i w efekcie nie korzysta z dostępnego bezpłatnie leczenia. Dlatego inicjatywa Fundacji Edukacji Społecznej zasługuje na uznanie i wsparcie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Wiosenna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania zaczyna się 14 maja i potrwa 7 dni. W Polsce – poza kampanią FES - będzie mu towarzyszyła m.in. akcja Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Na Placu Zamkowym w Warszawie 16 maja pojawi się patchwork wykonany z fragmentów przygotowanych przez 30 organizacji pozarządowych i instytucji. Celem happeningu jest upamiętnienie ofiar AIDS, ale też zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy i gości stolicy na to, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.