Testy na HIV dla uczestników Pol’and’Rock Festival
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Wolontariusze z Towarzystwa Rozwoju Rodziny oddział w Zielonej Górze pojawią się na festiwalu Pol’And’Rock, by rozmawiać z gośćmi imprezy o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, orientacji i tożsamości psychoseksualnej, prawach seksualnych, antykoncepcji, a przede wszystkim o profilaktyce zakażeń HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Namiot TRR będzie na festiwalu od 31 lipca do 3 sierpnia przez 8 godzin dziennie w ramach projektu „Miłość, młodość, odpowiedzialność”, laureata finansowanego przez Gilead Sciences konkursu Pozytywnie Otwarci. O tym, jak ważne jest dostarczanie ratującej zdrowie i życie wiedzy świadczą liczby zakażeń w Polsce. Raporty NIZP-PIB-PZH informują o 2879 nowo wykrytych zakażeniach HIV w 2023 roku. Wirusowe zakażenie wątroby typu C to ponad 3200 przypadków. Kiła – kolejne niemal 3 tysiące. O wiele za dużo.
„Zapraszamy na nasze stoisko. Będzie nas widać z daleka! Chętnie porozmawiamy, rozdamy broszury informacyjne i ulotki. Zaplanowaliśmy m.in. warsztaty dotyczące szacowania ryzyka zakażenia HIV i HCV oraz bezpłatne szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły – o ile z rozmowy wyniknie, że dana osoba powinna się przebadać. Będzie też można wygrać nagrody w konkursach i skorzystać z bezpłatnych materiałów profilaktycznych, np. prezerwatyw i lubrykantów” – zachęca do odwiedzenia Towarzystwa Rozwoju Rodziny dr Joanna Dec-Pietrowska z zielonogórskiego oddziału tej organizacji.
Osoby odwiedzające namiot TRR będą ponadto mogły wziąć udział w ćwiczeniach z zakresu umiejętności interpersonalnych dotyczących np. podejmowania bardziej odpowiedzialnych zachowań seksualnych. Obecni na stoisku edukatorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, również podczas indywidualnej rozmowy.
Obszerne relacje z działań festiwalowych oraz materiały na temat profilaktyki zakażeń będą publikowane w mediach społecznościowych Towarzystwa Rozwoju Rodziny Zielona Góra.
„Wakacje to czas, kiedy częściej zdarzają się ryzykowne zachowania seksualne, a to podczas nich dochodzi zwykle do zakażeń HIV. W walce z tym wirusem najważniejsze są wiedza i profilaktyka, których niezwykle profesjonalnie dostarcza Towarzystwo Rozwoju Rodziny z Zielonej Góry. Dzięki edukatorom TRR obecnym na Pol’and’Rock Festival informacja o tym, jak się chronić przed HIV i HCV dotrze do wielu osób, które inaczej mogłyby się w ogóle tym tematem nie zainteresować. Jestem dumny, że nasza firma wsparła tak ważną akcję” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci w Gilead Sciences.
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.