Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni przygotowuje białostockie Stowarzyszenie Faros, laureat konkursu Pozytywnie Otwarci. Stoisko Faros będzie można znaleźć w festiwalowej strefie organizacji pozarządowych w Porcie Lotniczym Gdynia-Kosakowo przez wszystkie dni Open’era – od 3 do 6 lipca tego roku.
Wolontariusze i certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS obecni podczas festiwalu zapewnią dobrą atmosferę, liczne konkursy z nagrodami, a przede wszystkim – rozmowę. Na chętnych czekać będą także osoby, które na miejscu pomogą wykonać testy.
„Ogromna większość, niemal 90% Polek i Polaków nigdy w życiu nie badała się w kierunku HIV. A przecież tym wirusem może zakazić się każdy. Wstępne dane z ubiegłego roku mówią o niemal 3 tysiącach nowych przypadków. Pierwsze miesiące tego roku to kolejny tysiąc! Dlatego edukujemy, tłumaczymy, jak się chronić, wyjaśniamy. No i proponujemy robienie testów na HIV, HCV oraz kiłę. Zapraszamy na nasze stoisko! Nie ma się czego bać.” – powiedziała Iwona Grzesiuk, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Faros.
Dlaczego warto zrobić takie badania? Dlatego, że dobrze jest być świadomym swojego stanu zdrowia. Zwłaszcza, że niektóre zakażenia można łatwo wyleczyć. W przypadku HCV wystarczy 8-12 tygodni leczenia, skutecznego niemal w 100%. HIV wprawdzie zupełnie wyleczyć się nie da, ale można z nim normalnie żyć.
„Naszym gościem będzie m.in. Magda z Gdańska. Opowie o tym, jak wygląda życie z wirusem. Bez tabu. Wyjaśni wszystko, o co słuchacze będą chcieli zapytać. Warto posłuchać” – zaprasza Dagmara Przekop ze Stowarzyszenia Faros, która poprowadzi tę rozmowę.
„Doświadczenie wielu projektów zrealizowanych w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci wskazuje, że na takich festiwalach, jak Open’er ludziom łatwiej jest rozmawiać o HIV niż na co dzień, kiedy zasłaniamy się stwierdzeniem „to mnie nie dotyczy”. Taka rozmowa może uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym w Polsce bezpłatnie nowoczesnym terapiom, z HIV można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia, przyjmować leki i być pod opieką lekarza” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.