Testy na HIV są proste!
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Toruńska Fundacja Parasol nakręciła krótki film „To takie proste…” Pokazuje on, jak wygląda testowanie w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i zachęca do korzystania z tej możliwości. Film jest już dostępny w mediach społecznościowych Fundacji, m.in. na www.facebook.com/parasoltorun/. Cel? Uświadomienie młodzieży, że dzięki nowoczesnym terapiom HIV przestał być wyrokiem i stał się zwykłą chorobą przewlekłą, z którą można dobrze żyć do starości, o ile się o niej wie. Film i cała akcja „To takie proste…” finansowane są z grantu pochodzącego z konkursu Pozytywnie Otwarci prowadzonego przez Gilead Sciences Poland.
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano 840 nowo wykrytych przypadków HIV, a 47 osób zapadły na AIDS. To mniej niż rok wcześniej, kiedy przypadków HIV było 1615, a AIDS – 100, ale to wcale nie jest dobra wiadomość. Z powodu pandemii COVID-19 niemal o połowę zmniejszyła się liczba testów w kierunku HIV wykonywanych w polskich PKD. Co zapewne oznacza, że wiele osób żyje w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem i może zakażać innych.
„Test na HIV to nic strasznego. Wykonać go powinien każdy, kto dba o swoje zdrowie. W PKD taki test jest bezpłatny. Można go zrobić anonimowo i bez skierowania. Warto, bo dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby żyjące z HIV mogą nigdy nie zachorować na AIDS i nie zakazić swoich partnerów. Możliwe jest także zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci” – powiedział Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol. - „W Polsce jest ponad 30 PKD. Ich adresy dostępne są na stronach aids.gov.pl i leczhiv.pl. Każdy może znaleźć punkt blisko swojego miejsca zamieszkania. Przyjdź do nas, my zajmiemy się wszystkim!”
Po filmie „To takie proste…” w mediach społecznościowych toruńskiej fundacji pojawi się seria czterech spotów, w których znane osoby będą zachęcały do testowania oraz opowiadały, jak wyglądał ich test na HIV.
„Odpowiednio leczone zakażenie HIV nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia, ale najpierw trzeba je wykryć. Nieleczony HIV prowadzi do rozwoju AIDS, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest przypominanie o konieczności testowania się w kierunku zakażenia. Zwłaszcza w Polsce, gdzie badanie to zrobiło mniej niż 10 proc. dorosłych. Tak mała liczba przetestowanych niesie zagrożenie, ponieważ wirus nie wybiera. Może dotknąć każdego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.