Komunikaty PR

Testy na HIV są proste!

2021-09-21  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.51 MB )

Toruńska Fundacja Parasol nakręciła krótki film „To takie proste…” Pokazuje on, jak wygląda testowanie w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i zachęca do korzystania z tej możliwości. Film jest już dostępny w mediach społecznościowych Fundacji, m.in. na www.facebook.com/parasoltorun/. Cel? Uświadomienie młodzieży, że dzięki nowoczesnym terapiom HIV przestał być wyrokiem i stał się zwykłą chorobą przewlekłą, z którą można dobrze żyć do starości, o ile się o niej wie. Film i cała akcja „To takie proste…” finansowane są z grantu pochodzącego z konkursu Pozytywnie Otwarci prowadzonego przez Gilead Sciences Poland.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano 840 nowo wykrytych przypadków HIV, a 47 osób zapadły na AIDS. To mniej niż rok wcześniej, kiedy przypadków HIV było 1615, a AIDS – 100, ale to wcale nie jest dobra wiadomość. Z powodu pandemii COVID-19 niemal o połowę zmniejszyła się liczba testów w kierunku HIV wykonywanych w polskich PKD. Co zapewne oznacza, że wiele osób żyje w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem i może zakażać innych.

„Test na HIV to nic strasznego. Wykonać go powinien każdy, kto dba o swoje zdrowie. W PKD taki test jest bezpłatny. Można go zrobić anonimowo i bez skierowania. Warto, bo dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby żyjące z HIV mogą nigdy nie zachorować na AIDS i nie zakazić swoich partnerów. Możliwe jest także zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci” – powiedział Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol. - „W Polsce jest ponad 30 PKD. Ich adresy dostępne są na stronach aids.gov.pl i leczhiv.pl. Każdy może znaleźć punkt blisko swojego miejsca zamieszkania. Przyjdź do nas, my zajmiemy się wszystkim!”

Po filmie „To takie proste…” w mediach społecznościowych toruńskiej fundacji pojawi się seria czterech spotów, w których znane osoby będą zachęcały do testowania oraz opowiadały, jak wyglądał ich test na HIV.

„Odpowiednio leczone zakażenie HIV nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia, ale najpierw trzeba je wykryć. Nieleczony HIV prowadzi do rozwoju AIDS, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest przypominanie o konieczności testowania się w kierunku zakażenia. Zwłaszcza w Polsce, gdzie badanie to zrobiło mniej niż 10 proc. dorosłych. Tak mała liczba przetestowanych niesie zagrożenie, ponieważ wirus nie wybiera. Może dotknąć każdego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.