To warto wiedzieć o ochronie wzroku latem!
Sezon wakacyjny zachęca do częstszego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z uroków lata. W tym czasie większość z nas planuje także swój długo wyczekiwany, zasłużony urlop. W trakcie przygotowań do wyjazdu do podróżnych toreb pakujemy olejki do opalania, kremy z filtrem UV, kapelusz, kostium kąpielowy i wszystkie akcesoria, które przydają nam się podczas wypoczynku. Jednak czy pamiętamy również o ochronie wzroku wszystkich podróżujących przed szkodliwym promieniowaniem?
W trakcie słonecznego dnia do oczu dociera dużo więcej światła. Co więcej – planując wakacje nad wodą, warto pamiętać o tym, że tafla wody może odbijać nawet do 95 proc. promieni UV! W przypadku długotrwałej ekspozycji na słońce i braku odpowiedniej ochrony oczu może dojść do uszkodzenia siatkówki i rogówki.
Niebezpieczne promieniowanie UVA i UVB
Lekarze przestrzegają, by w upalne dni unikać przebywania na słońcu w samo południe – słońce grzeje wówczas najmocniej, dlatego lepiej zrezygnować z wyjścia na zewnątrz, by zminimalizować ryzyko poparzenia słonecznego. Okazuje się jednak, że dla wzroku najbardziej newralgicznymi godzinami są 09:00 oraz 14:00 – 15:00. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV, które są absorbowane przez tkanki oka – rogówka wchłania przede wszystkim promienie UVB, natomiast soczewka UVA. To bywa powodem możliwych uszkodzeń tkanki, a od długości fali zależny jest ich stopień i rodzaj.
Lekarze przestrzegają, by w upalne dni unikać przebywania na słońcu w samo południe – słońce grzeje wówczas najmocniej, dlatego lepiej zrezygnować z wyjścia na zewnątrz, by zminimalizować ryzyko poparzenia słonecznego. Okazuje się jednak, że dla wzroku najbardziej newralgicznymi godzinami są 09:00 oraz 14:00 – 15:00. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV, które są absorbowane przez tkanki oka – rogówka wchłania przede wszystkim promienie UVB, natomiast soczewka UVA. To bywa powodem możliwych uszkodzeń tkanki, a od długości fali zależny jest ich stopień i rodzaj.
Warto wiedzieć o tym, że okulary „na słońce” to nie tylko „zerówki”. Mitem jest, że osoby, które mają wadę wzroku, nie mogą w pełni korzystać z rozwiązań optycznych chroniących ich wzrok przed szkodliwym światłem. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne z korekcją (do kupienia wyłącznie w profesjonalnych salonach optycznych). Nawet jeśli mamy do czynienia z dużą wadą wzroku, odpowiedzią na te potrzeby mogą być np. szkła okularowe z nowoczesną, inteligentną technologią, która chroni oczy nie tylko przed promieniowaniem UV na zewnątrz, ale także ekranem monitora komputera czy telewizora w pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki miliardom cząsteczek fotochromowych, w które wyposażone są takie szkła.
Odpowiednie wsparcie dla wzroku i ochrona w postaci szkieł wyposażonych w filtry ochronne, blokujące wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb oka to absolutna konieczność – nie tylko latem, ale przez cały rok. Nadmiar światła powoduje degradację struktur gałki ocznej, co z kolei może przyczyniać się do zwiększonej wrażliwości, przez co tym bardziej wymagają wówczas stałej, kompleksowej ochrony – podkreśla Agnieszka Stawowy, dyplomowany optyk, ekspertka kampanii Czas Na Wzrok. Na podstawie doświadczeń i rozmów z moimi pacjentami wiem, że w tym wypadku jednym z najkorzystniejszych i przede wszystkim – najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku – są szkła, które w 100% blokują promieniowanie UVA i UVB oraz jego przenikanie w głąb oka – dodaje ekspertka.
Zapomnij o okularach przeciwsłonecznych za 10 zł!
„Gotowe” okulary – takie, które możemy kupić w hipermarkecie, aptece czy na straganie na nadmorskim deptaku, to odwieczny problem, z jakim zmagają się Eksperci Maksymalnej Ochrony Wzroku, edukujący Polaków w zakresie dbania o wzrok.
Pamiętajmy, że rozwiązania optyczne z ochroną przeciwsłoneczną mają sens jedynie wtedy, jeśli poparte są odpowiednimi certyfikatami ochrony wzroku zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Powinny one mieć także oznaczenie CE. Oznacza to, że okulary są zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Zakup okularów przeciwsłonecznych bez certyfikatu może wyrządzić więcej szkody. Nieodpowiednie, ciemne szkła rozszerzają źrenicę, co w rezultacie sprawia, że do oka dociera więcej promieni słonecznych, które mogą uszkodzić soczewkę czy siatkówkę.
Odpowiednie nawilżenie
Bardzo istotne jest także odpowiednie nawilżenie oczu. Nie tylko upały i nadmierne słońce, ale także klimatyzacja czy wszelkiego rodzaju wentylatory i wiatraki – tak często używane latem – mogą prowadzić do wysuszania gałki ocznej. Pamiętajmy więc o regularnym nawilżaniu oczu. Zadbajmy o to, by krople nawilżające były niezbędnikiem w naszej wakacyjnej torbie podróżnej. Najlepiej te, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy – naturalny składnik naszego organizmu, występujący właśnie m.in. w gałce ocznej. Krople nawilżające będą szczególnie cenne, jeśli wyruszamy w podróż samochodem czy samolotem. Wilgotność w tych środkach lokomocji może być niska właśnie ze względu na klimatyzację. Brak nawilżenia może prowadzić bowiem do podrażnienia i zaczerwienienia oczu.
W celu doboru odpowiedniej – maksymalnej ochrony wzroku – najlepiej udać się do eksperta ds. ochrony wzroku w salonie optycznym. W ten sposób uzyskamy profesjonalne wsparcie, a rozwiązanie będzie dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb. Listę Ekspertów Maksymalnej Ochrony Wzroku znaleźć można na www.czasnawzrok.pl
Kontakt dla mediów:
Monika Gajo
Senior Consultant
Marketing & Communications Consultants
e-mail: gajo@mcconsultants.pl
mob.: 662 031 031

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.