Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?
Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze ciało wymaga dodatkowej ochrony, szczególnie jeśli temperatury za oknem stają się niebezpiecznie wysokie. Wsparcie potrzebne jest zarówno z zewnątrz, by ochronić skórę i oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale bardzo ważne jest też zadbanie o organizm od środka. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się nadchodzącym latem, bez narażania naszego zdrowia.
Dla Europy miniony rok był drugim najcieplejszym w historii, wszystko wskazuje więc na to, że tegoroczne lato może być jeszcze bardziej upalnie, niż poprzednie. Choć kilka dni wysokich temperatur może cieszyć, szczególnie jeśli odpoczywamy nad wodą, to jednak przedłużające się upały będą dotkliwe nawet dla najwytrwalszych. Stosowanie się do poniższych wskazówek pomoże nam ochronić organizm i znacząco poprawić komfort naszego funkcjonowania.
Bez filtrów ani rusz
Zasada numer jeden, która powinna już stać się naszym nawykiem, to stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Choć świadomość w tym zakresie rośnie, wciąż wiele osób wraca z wakacji z poparzoną od słońca skórą. Zaczerwienienie, swędzenie, suchość i pojawiające się przebarwienia to skutek kosmetyczny. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne zagrożenie, a brak odpowiedniej prewencji może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, a nawet do wystąpienia zmian nowotworowych. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ochronie i nakładajmy na twarz i ciało kremy z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50. W przypadku długiej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB czynność tę należy powtarzać w ciągu dnia.
Nie zapominaj o oczach
Słońce szkodzi nie tylko skórze, ale także narządowi wzroku. Upał w połączeniu z mocnymi promieniami może prowadzić do wysuszenia oczu, tym samym wywoływać dyskomfort, suchość i pieczenie. Pomocne okazuje się noszenie okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo posiadają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrze dobrane okulary w pełni blokują przedostawanie się promieni przez szkła, pamiętajmy tylko aby kupować je u sprawdzonego optyka i zdecydowanie unikać zakupu np. na nadmorskich straganach.
Okrycie głowy od zaraz
Równie ważna jest ochrona skóry głowy, jak i włosów – one też nie lubią nadmiaru promieni słonecznych. Od długotrwałego przebywania na słońcu może rozboleć nas głowa, a dodatkowo wysoce prawdopodobne, że taki dzień skończy się poparzeniami skóry. Z kolei włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Rozwiązaniem jest noszenie czapki lub kapelusza. Sprawdzającym się dodatkiem będą także kolorowe apaszki, które możemy przewiązać na głowie, dbając nie tylko o swoje zdrowie, ale także zapewniając modną stylizację.
Wsparcie od wewnątrz
W czasie upałów nasz apetyt często spada, z kolei odwodnienie może prowadzić do utraty cennych witamin i składników mineralnych. Na szczęście latem mamy z czego wybierać, dlatego dbajmy o urozmaicone menu. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i owoce morza oraz orzechy. Produkty te zawierają w sobie wartości odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia oczu, takie jak kwasy omega-3 (szczególnie kwas dokozaheksaenowy - DHA) oraz witaminy A, C i E. Warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie. Składnik ten znajdziemy w odpowiedniej ilości np. w suplemencie diety Ocuvite Complete.
Dbajmy też o odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie w czasie upałów podaż płynów powinna być wzmożona – nawet do 4 litrów dziennie. - Pijmy głównie wodę mineralną. Dobrym rozwiązaniem zamiast słodkich napojów gazowanych są też domowej roboty lemoniady, czyli woda z dodatkiem cytryny, plastrów ogórka, pomarańczy czy malin. Dorzucenie kilku kostek lodu i listków mięty to sposób na zdrowe i dietetyczne orzeźwienie – tłumaczy dietetyk Sandra Ataniel, dietetyczka.
Pamiętajmy, by wakacje były czasem odpoczynku nie tylko dla naszej psychiki, ale też organizmu. Zadbajmy o dobry sen, zdrową dietę, a jeśli to możliwe, ograniczmy też korzystanie z urządzeń elektronicznych. Za taki urlop nasz organizm odwdzięczy się dobrym zdrowiem.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.