Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?
Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze ciało wymaga dodatkowej ochrony, szczególnie jeśli temperatury za oknem stają się niebezpiecznie wysokie. Wsparcie potrzebne jest zarówno z zewnątrz, by ochronić skórę i oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale bardzo ważne jest też zadbanie o organizm od środka. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się nadchodzącym latem, bez narażania naszego zdrowia.
Dla Europy miniony rok był drugim najcieplejszym w historii, wszystko wskazuje więc na to, że tegoroczne lato może być jeszcze bardziej upalnie, niż poprzednie. Choć kilka dni wysokich temperatur może cieszyć, szczególnie jeśli odpoczywamy nad wodą, to jednak przedłużające się upały będą dotkliwe nawet dla najwytrwalszych. Stosowanie się do poniższych wskazówek pomoże nam ochronić organizm i znacząco poprawić komfort naszego funkcjonowania.
Bez filtrów ani rusz
Zasada numer jeden, która powinna już stać się naszym nawykiem, to stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Choć świadomość w tym zakresie rośnie, wciąż wiele osób wraca z wakacji z poparzoną od słońca skórą. Zaczerwienienie, swędzenie, suchość i pojawiające się przebarwienia to skutek kosmetyczny. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne zagrożenie, a brak odpowiedniej prewencji może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, a nawet do wystąpienia zmian nowotworowych. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ochronie i nakładajmy na twarz i ciało kremy z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50. W przypadku długiej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB czynność tę należy powtarzać w ciągu dnia.
Nie zapominaj o oczach
Słońce szkodzi nie tylko skórze, ale także narządowi wzroku. Upał w połączeniu z mocnymi promieniami może prowadzić do wysuszenia oczu, tym samym wywoływać dyskomfort, suchość i pieczenie. Pomocne okazuje się noszenie okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo posiadają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrze dobrane okulary w pełni blokują przedostawanie się promieni przez szkła, pamiętajmy tylko aby kupować je u sprawdzonego optyka i zdecydowanie unikać zakupu np. na nadmorskich straganach.
Okrycie głowy od zaraz
Równie ważna jest ochrona skóry głowy, jak i włosów – one też nie lubią nadmiaru promieni słonecznych. Od długotrwałego przebywania na słońcu może rozboleć nas głowa, a dodatkowo wysoce prawdopodobne, że taki dzień skończy się poparzeniami skóry. Z kolei włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Rozwiązaniem jest noszenie czapki lub kapelusza. Sprawdzającym się dodatkiem będą także kolorowe apaszki, które możemy przewiązać na głowie, dbając nie tylko o swoje zdrowie, ale także zapewniając modną stylizację.
Wsparcie od wewnątrz
W czasie upałów nasz apetyt często spada, z kolei odwodnienie może prowadzić do utraty cennych witamin i składników mineralnych. Na szczęście latem mamy z czego wybierać, dlatego dbajmy o urozmaicone menu. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i owoce morza oraz orzechy. Produkty te zawierają w sobie wartości odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia oczu, takie jak kwasy omega-3 (szczególnie kwas dokozaheksaenowy - DHA) oraz witaminy A, C i E. Warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie. Składnik ten znajdziemy w odpowiedniej ilości np. w suplemencie diety Ocuvite Complete.
Dbajmy też o odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie w czasie upałów podaż płynów powinna być wzmożona – nawet do 4 litrów dziennie. - Pijmy głównie wodę mineralną. Dobrym rozwiązaniem zamiast słodkich napojów gazowanych są też domowej roboty lemoniady, czyli woda z dodatkiem cytryny, plastrów ogórka, pomarańczy czy malin. Dorzucenie kilku kostek lodu i listków mięty to sposób na zdrowe i dietetyczne orzeźwienie – tłumaczy dietetyk Sandra Ataniel, dietetyczka.
Pamiętajmy, by wakacje były czasem odpoczynku nie tylko dla naszej psychiki, ale też organizmu. Zadbajmy o dobry sen, zdrową dietę, a jeśli to możliwe, ograniczmy też korzystanie z urządzeń elektronicznych. Za taki urlop nasz organizm odwdzięczy się dobrym zdrowiem.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.