W Gdańsku na Dzień Kobiet chcą ustanowić Rekord Polski w badaniu piersi

Biuro Rekordów
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
info|biurorekordow.pl| |info|biurorekordow.pl
+48 690 939 469
https://biurorekordow.pl/
Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet. Jedną z metod profilaktycznych jest samobadanie piersi, które rekomendowane jest wszystkim kobietom po 20. roku życia. Dzięki comiesięcznemu badaniu palpacyjnemu, jesteśmy w stanie szybciej zareagować w przypadku nieprawidłowości i w związku z tym, wcześniej rozpocząć leczenie.
8 marca 2023 roku w samo południe (o godzinie 12:00) w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się zbiorowa lekcja samobadania piersi. Podczas spotkania zaplanowana jest prelekcja, prowadzona przez studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego oraz Promocji Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej tematyka będzie obejmowała informacje z zakresu profilaktyki raka piersi oraz instrukcję samobadania piersi.
Oprócz tego, pośród treści edukacyjnych znajdzie się wykład wiceprezeski Fundacji OmeaLife na temat postępowania w przypadku wykrycia nowotworu oraz przy pierwszych symptomach choroby.
Nie zabraknie treści z zakresu wsparcia psychologicznego. Psychoonkolożka Anna Szablewska opowie o wyzwaniach psychicznych związanych z diagnozą i sposobach radzenia sobie z możliwym kryzysem z nią związanym.
Obecność na miejscu zapowiedział również dr Paweł Kabata - chirurg onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Na koniec wystąpi Ewa Stachowska z autorskim programem stand-upowym, napisanym specjalnie na tę okazję.
Oprócz profilaktyki, organizatorzy podkreślają chęć ustanowienia Rekordu Polski w kategorii "Najwięcej osób badających sobie piersi jednocześnie".
W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Minimum do ustanowienia Rekordu Polski wynosi 100 osób, dlatego potrzebna jest każda para rąk do badania i każda para... piersi ;)
Organizator: Miasto Gdańsk
Więcej informacji: https://biurorekordow.pl/event/najwiecej-osob-badajacych-sobie-piersi-jednoczesnie-gdansk/
https://biurorekordow.pl/

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.