Komunikaty PR

W Olsztynie odpowiadają po ukraińsku na pytania o HIV

2024-02-19  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.34 MB )

Już w tym tygodniu rozpoczyna się akcja Motanka prowadzona przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie. Przez najbliższe trzy miesiące, dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach 15:00–17:00 będzie można zasięgnąć porady na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. A wszystko nie tylko po polsku, ale też po ukraińsku. Wystarczy zadzwonić na numer 792 276 667. Akcja jest realizowana dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci, finansowanym przez firmę Gilead Sciences Polska.

O tym jak bardzo potrzebne są tego typu działania świadczą raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH PIB. Liczba zakażeń HIV w Polsce nieubłaganie rośnie. Według wstępnych danych w ubiegłym roku było to blisko 3 tysiące przypadków – więcej niż kiedykolwiek od wybuchu epidemii tego wirusa. Część z tych zakażeń dotyczyła osób zza naszej wschodniej granicy, które mieszkają obecnie w Polsce z powodu wojny w Ukrainie.

Osoby zainteresowane tematem profilaktyki bądź leczenia HIV często wahają się przed zadawaniem pytań lekarzom, wstydzą się mówić otwarcie. W akcji Motanka wszystkie kontakty z konsultantami są w pełni anonimowe. Znają oni zarówno język polski, jak i ukraiński, a więc nie ma bariery językowej. Jak mówi Pani Ludmiła Iwona Młynarczuk, koordynatorka akcji: „Chcemy dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, szczególnie HIV, do grupy nieobjętej profilaktyką w ramach ogólnodostępnych programów. Dlatego do naszych dyżurujących konsultantów kierują zainteresowanych specjalnie przeszkolone osoby pracujące z obywatelami Ukrainy. Są to pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, Sali Parafialnej Parafii Greckokatolickiej w Olsztynie, Zboru Zielonoświątkowego „Twoja Przystań” w Olsztynie, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSA”, pedagodzy ze szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie, pracownicy ds. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej”.

Informacje o akcji już wkrótce zaczną się pojawiać na ulicach Olsztyna – w postaci plakatów na wiatach przystankowych oraz wszędzie tam, gdzie bywają Ukraińcy, np. w instytucjach kultury. Oprócz rozmowy, osoby odwiedzające konsultantów mogą wynieść ze spotkania również ulotki informacyjne w języku ukraińskim, a także środki zabezpieczające przed zakażeniem.

„Rosnące liczby osób żyjących z HIV w Polsce pokazują, że nadal brakuje informacji na temat profilaktyki tego zakażenia. O ile – dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych – o poradę po polsku jest dość łatwo, o tyle dotarcie do informacji w języku ukraińskim może być trudniejsze. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć akcję prowadzoną przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie” – skomentował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.