W Olsztynie odpowiadają po ukraińsku na pytania o HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Już w tym tygodniu rozpoczyna się akcja Motanka prowadzona przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie. Przez najbliższe trzy miesiące, dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach 15:00–17:00 będzie można zasięgnąć porady na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. A wszystko nie tylko po polsku, ale też po ukraińsku. Wystarczy zadzwonić na numer 792 276 667. Akcja jest realizowana dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci, finansowanym przez firmę Gilead Sciences Polska.
O tym jak bardzo potrzebne są tego typu działania świadczą raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH PIB. Liczba zakażeń HIV w Polsce nieubłaganie rośnie. Według wstępnych danych w ubiegłym roku było to blisko 3 tysiące przypadków – więcej niż kiedykolwiek od wybuchu epidemii tego wirusa. Część z tych zakażeń dotyczyła osób zza naszej wschodniej granicy, które mieszkają obecnie w Polsce z powodu wojny w Ukrainie.
Osoby zainteresowane tematem profilaktyki bądź leczenia HIV często wahają się przed zadawaniem pytań lekarzom, wstydzą się mówić otwarcie. W akcji Motanka wszystkie kontakty z konsultantami są w pełni anonimowe. Znają oni zarówno język polski, jak i ukraiński, a więc nie ma bariery językowej. Jak mówi Pani Ludmiła Iwona Młynarczuk, koordynatorka akcji: „Chcemy dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, szczególnie HIV, do grupy nieobjętej profilaktyką w ramach ogólnodostępnych programów. Dlatego do naszych dyżurujących konsultantów kierują zainteresowanych specjalnie przeszkolone osoby pracujące z obywatelami Ukrainy. Są to pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, Sali Parafialnej Parafii Greckokatolickiej w Olsztynie, Zboru Zielonoświątkowego „Twoja Przystań” w Olsztynie, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSA”, pedagodzy ze szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie, pracownicy ds. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej”.
Informacje o akcji już wkrótce zaczną się pojawiać na ulicach Olsztyna – w postaci plakatów na wiatach przystankowych oraz wszędzie tam, gdzie bywają Ukraińcy, np. w instytucjach kultury. Oprócz rozmowy, osoby odwiedzające konsultantów mogą wynieść ze spotkania również ulotki informacyjne w języku ukraińskim, a także środki zabezpieczające przed zakażeniem.
„Rosnące liczby osób żyjących z HIV w Polsce pokazują, że nadal brakuje informacji na temat profilaktyki tego zakażenia. O ile – dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych – o poradę po polsku jest dość łatwo, o tyle dotarcie do informacji w języku ukraińskim może być trudniejsze. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć akcję prowadzoną przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie” – skomentował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.