Komunikaty PR

W Suwałkach powstanie pierwszy w Europie ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń

2020-10-08  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.09 MB )

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła światem. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że u wielu pacjentów zaistniała sytuacja generuje strach oraz lęk, co niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. I właśnie dlatego władze województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach mają w planach utworzenia pierwszego w Europie ośrodka leczenia psychicznych zaburzeń pokovidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach.

Koszt tej inwestycji to 8 milionów złotych. Podczas corocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym najnowsze plany przedstawiła Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego.
- Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów – mówiła Wiesława Burnos. - O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za 3, a najpóźniej za 6 lat.

Zdaniem Bożeny Łapińskiej, szefowej suwalskiej placówki, pandemia koronawirusa odbiła się na wszystkich, ale szczególnie cierpią pacjenci z zaburzeniami psychicznymi.


- Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk – przed tym co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie. Dlatego tak ważna dla nas będzie ta inwestycja. W Europie już pojawia się nowa jednostka chorobowa –stres pourazowy po przejściu Covida. Spodziewam się, że w Polsce będzie podobnie – mówiła Bożena Łapińska.
Spotkanie w suwalskim szpitalu psychiatrycznym odbyło się w ramach obchodów światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 10 października. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

- Jak co roku chcemy zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promocję zdrowia psychicznego. Podczas spotkania chcieliśmy odpowiedzieć na takie pytania: jak oswoić stres, jak poradzić sobie z lękiem, kiedy korzystać z porad specjalisty, a kiedy rozmowa wystarcza? – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach.

Spotkanie połączono z otwarciem odcinka Izby Przyjęć, gdzie kierowani będą pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Został on uruchomiony dzięki środkom przekazanym przez Zarząd Województwa. Placówka do tej pory miała jedno wejście z wąską izbą przyjęć. W tych warunkach bezpieczna praca w dobie pandemii była niemożliwa. W związku z tym placówka wystąpiła do władz wojewódzkich o dotację, za którą przebudowała obiekt, utworzyła dodatkowe wejście, izolatki i zainstalowała kamery termowizyjne.
- Dodatkowo chcieliśmy zwrócić uwagę na aspekt zajęć poza leczeniem, pielęgnacją czy opieką. Stąd w ogrodzie między pawilonem I a II terapeuci zajęciowi z naszego szpitala zaprezentowali wystawę prac pacjentów. Oprócz prac wykonanych w ramach terapii, na wystawie można było zobaczyć wyróżnione prace pacjentów i personelu wykonane w ramach konkursów organizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Konkurs fotograficzny „Optymizm” i konkurs prac w różnych technikach „Potrafimy wiele” - mówiła Bożena Łapińska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.