W Światowym Dniu Chorego MZ ogłasza pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

Mateusz Konwerski
Institute for Health
gen. Józefa Zajączka 11/lok. C5
01-510 Warszawa
mateusz.konwerski|instituteforhealth.pl| |mateusz.konwerski|instituteforhealth.pl
+48 883 555 368
instituteforhealth.pl
Pacjenci czekają jeszcze na inne decyzje, z którymi nie można już dłużej zwlekać
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ogłoszony 11 lutego przez ministra Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego to zdecydowanie znaczący krok w kierunku poprawy dramatycznej sytuacji pacjentów kardiologicznych. Według raportu „Niewydolność Serca w Polsce” to właśnie koordynowana opieka nad osobami dotkniętymi tym schorzeniem jest jednym z filarów służących poprawie ich sytuacji. Jak ministerstwo widzi kwestię drugiego filaru, czyli dostępu do nowoczesnej farmakoterapii?
Na czwartkowej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Kardiologii premier Mateusz Morawiecki podkreślał ważną rolę pilotażu, który ma być częścią planu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii COVID-19.
- Będzie to krok milowy w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych i naczyniowych - dodał. Przypomniał, że "jest to dla nas priorytet". W ramach pilotażu możliwa będzie diagnostyka i terapia kilku schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej, m.in. niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, wszczepianie zastawek oraz nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne – mówił premier Mateusz Morawiecki.
- To drugi krok i odsłona dużego planu, który będziemy przedstawiać w kolejnych tygodniach lutego - dodał minister. - Kolejne trzy elementy będą się odnosić do tego, by znieść limity dostępu do specjalistów, by zapewnić rozwiązania w rehabilitacji postcovidowej i program profilaktyki dla osób w wieku 40+ - mówił minister Niedzielski. Dodał, że to ścieżka do odbudowy zdrowia Polaków.
Wnioski płynące z raportu „Niewydolność Serca w Polsce” wskazują, że optymalne leczenie chorych na europejskim poziomie powinno opierać się na koordynowanej opiece oraz dostępie do nowoczesnej farmakoterapii. To modelowe rozwiązanie, dające szansę na zatrzymanie epidemii niewydolności serca w Polsce, zjawiska, które wg najnowszych danych dotyczy ponad 1,2 mln Polaków!
Temat niewydolności serca na obchodach Światowego Dnia Chorego
Z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zorganizował Forum Organizacji Pacjentów. Jak co roku, miało miejsce wysłuchanie społeczne, podczas którego decydenci odpowiadali na pytania liderów organizacji reprezentujących pacjentów. Wśród gości znaleźli się minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceministrowie zdrowia Maciej Miłkowski, a także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak. W wydarzeniu uczestniczyła również Agnieszka Wołczenko, Prezes Stowarzyszenia Osób ze Schorzeniami Serca i Naczyń, która reprezentowała Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.
Cieszy nas fakt, że decydenci zauważyli problemy z jakimi mierzy się polska kardiologia, a wśród nich niewydolność serca. Od dekady czekamy na zmiany i poprawę sytuacji w tym obszarze. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej napawa optymizmem, ale dotyczy na chwilę obecną tylko województwa mazowieckiego. Chorzy z całej Polski, oprócz koordynowanej opieki, potrzebują równoległego i pilnego wprowadzenia nowoczesnej farmakoterapii w leczeniu niewydolności serca. Istnieją terapie, które mogą zatrzymać przedwczesne zgony i dramaty ludzi, poprawić istotnie rokowania chorych.
Raport ekspertów dyskutowany wśród decydentów
Minister Adam Niedzielski nie odniósł się do części pytania Agnieszki Wołczenko o dostęp do refundowanej, nowoczesnej terapii osób z niewydolnością serca, za to odniósł się do raportu powstałego w wyniku oddolnej inicjatywy Porozumienia Organizacji Kardiologicznych.
Przy okazji, dziękuję za ten raport, który dzisiaj był elementem obrad. Naszą konferencję poprzedziła dyskusja z wybitnymi kardiologami i przedstawicielami innych poddziedzin w zakresie medycyny naczyniowo-sercowej – mówił Niedzielski.
Porozumienie Organizacji Kardiologicznych otwarte na współpracę z ministrem
Organizacje pacjenckie zrzeszone w POK są otwarte na rozmowy i współpracę z ministrem Adamem Niedzielskim i decydentami. Nie pierwszy raz zabiegają o spotkanie w tej kwestii.
Cieszymy się, że oddolna inicjatywa pacjentów i ekspertów okazała się dla decydentów impulsem do działania na rzecz osób z niewydolnością serca. Liczymy na podjęcie kolejnych, pilnych kroków w kwestii dostępu do nowoczesnej terapii pacjentów z niewydolnością serca, dlatego wystosowaliśmy list do Pana ministra z prośbą o spotkanie w tej kwestii. Pamiętajmy, że farmakoterapia jest podstawą leczenia tej jednostki chorobowej. Mamy nadzieję na szybkie wcielenie w życie istotnych zmian. – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.