Komunikaty PR

W Światowym Dniu Chorego MZ ogłasza pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

2021-02-15  |  10:00
Kontakt

Mateusz Konwerski
LoveBrands Medical

gen. Józefa Zajączka 11/lok. C5
01-510 Warszawa
mateusz.konwerski|lovebrandsgroup.pl| |mateusz.konwerski|lovebrandsgroup.pl
+48 883 555 368
lovebrandsmedical.pl

Pacjenci czekają jeszcze na inne decyzje, z którymi nie można już dłużej zwlekać

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ogłoszony 11 lutego przez ministra Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego to zdecydowanie znaczący krok w kierunku poprawy dramatycznej sytuacji pacjentów kardiologicznych. Według raportu „Niewydolność Serca w Polsce” to właśnie koordynowana opieka nad osobami dotkniętymi tym schorzeniem jest jednym z filarów służących poprawie ich sytuacji. Jak ministerstwo widzi kwestię drugiego filaru, czyli dostępu do nowoczesnej farmakoterapii?

Na czwartkowej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Kardiologii premier Mateusz Morawiecki podkreślał ważną rolę pilotażu, który ma być częścią planu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii COVID-19.

- Będzie to krok milowy w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych i naczyniowych - dodał. Przypomniał, że "jest to dla nas priorytet". W ramach pilotażu możliwa będzie diagnostyka i terapia kilku schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej, m.in. niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, wszczepianie zastawek oraz nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- To drugi krok i odsłona dużego planu, który będziemy przedstawiać w kolejnych tygodniach lutego - dodał minister. - Kolejne trzy elementy będą się odnosić do tego, by znieść limity dostępu do specjalistów, by zapewnić rozwiązania w rehabilitacji postcovidowej i program profilaktyki dla osób w wieku 40+ - mówił minister Niedzielski. Dodał, że to ścieżka do odbudowy zdrowia Polaków.

Wnioski płynące z raportu „Niewydolność Serca w Polsce” wskazują, że optymalne leczenie chorych na europejskim poziomie powinno opierać się na koordynowanej opiece oraz dostępie do nowoczesnej farmakoterapii. To modelowe rozwiązanie, dające szansę na zatrzymanie epidemii niewydolności serca w Polsce, zjawiska, które wg najnowszych danych dotyczy ponad 1,2 mln Polaków!

Temat niewydolności serca na obchodach Światowego Dnia Chorego

Z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zorganizował Forum Organizacji Pacjentów. Jak co roku, miało miejsce wysłuchanie  społeczne, podczas którego decydenci odpowiadali na pytania liderów organizacji reprezentujących pacjentów. Wśród gości znaleźli się  minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceministrowie zdrowia Maciej Miłkowski, a także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak. W wydarzeniu uczestniczyła również Agnieszka Wołczenko, Prezes Stowarzyszenia Osób ze Schorzeniami Serca i Naczyń, która reprezentowała Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

Cieszy nas fakt, że decydenci zauważyli problemy z jakimi mierzy się polska kardiologia, a wśród nich niewydolność serca. Od dekady czekamy na zmiany i poprawę sytuacji w tym obszarze. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej napawa optymizmem, ale dotyczy na chwilę obecną tylko województwa mazowieckiego. Chorzy z całej Polski, oprócz koordynowanej opieki,  potrzebują równoległego i pilnego wprowadzenia nowoczesnej farmakoterapii w leczeniu niewydolności serca. Istnieją terapie, które mogą zatrzymać przedwczesne zgony i dramaty ludzi, poprawić istotnie rokowania chorych.

Raport ekspertów dyskutowany wśród decydentów

Minister Adam Niedzielski nie odniósł się do  części pytania Agnieszki Wołczenko o dostęp do refundowanej, nowoczesnej terapii osób z niewydolnością serca, za to odniósł się do raportu powstałego w wyniku oddolnej inicjatywy Porozumienia Organizacji Kardiologicznych.

Przy okazji, dziękuję za ten raport, który dzisiaj był elementem obrad. Naszą konferencję poprzedziła dyskusja z wybitnymi kardiologami i przedstawicielami innych poddziedzin w zakresie medycyny naczyniowo-sercowej – mówił Niedzielski.

Porozumienie Organizacji Kardiologicznych otwarte na współpracę z ministrem

Organizacje pacjenckie zrzeszone w POK są otwarte na rozmowy i współpracę z ministrem Adamem Niedzielskim i decydentami. Nie pierwszy raz zabiegają o spotkanie w tej kwestii.

Cieszymy się, że oddolna inicjatywa pacjentów i ekspertów okazała się dla decydentów impulsem do działania na rzecz osób z niewydolnością serca. Liczymy na podjęcie kolejnych, pilnych kroków w kwestii dostępu do nowoczesnej terapii pacjentów z niewydolnością serca, dlatego wystosowaliśmy list do Pana ministra z prośbą o spotkanie w tej kwestii. Pamiętajmy, że farmakoterapia jest podstawą leczenia tej jednostki chorobowej. Mamy nadzieję na szybkie wcielenie w życie istotnych zmian. – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”.

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: LoveBrands Medical
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.