Komunikaty PR

W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka

2024-09-30  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”, która odbędzie się już 5 października przed Galerią Północną w Warszawie.

Krew nie może być wyprodukowana, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem na jej pozyskanie są zbiórki, dzięki którym banki krwi mogą uzupełnić swoje zapasy i tym samym pomóc w ratowaniu życia ofiarom wypadków oraz chorym na nowotwory. Niestety, zapotrzebowanie na krew w Warszawie jest nieustannie bardzo duże, co prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zasobów.

Dlatego konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Szansą na to jest akcja, która odbędzie się w tę sobotę, 5 października, przed Galerią Północną. Od godziny 10.00, od strony ul. Światowida, parkować będzie mobilne centrum krwiodawstwa, czyli krwiobus. Każdy, kto pomyślnie przejdzie krótką kwalifikację, będzie mógł oddać krew. Zbiórka potrwa do godziny 15.00.

– Nie ma dnia, żeby banki krwi nie apelowały o oddawanie krwi. Jak szybko się kurczą zasoby, widać chociażby na stronie warszawskiego RCKiK. To nieustanna walka z czasem. Dlatego tak ważne są akcje, jak ta sobotnia. Dzięki nim można pomóc w uzupełnieniu zapasów, a co za tym idzie, w ratowaniu życia – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Nawet jedna porcja oddanej krwi, czyli 450 mililitrów, może uratować aż trzy osoby! Im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większej liczbie ofiar wypadków i pacjentów, w tym chorych dzieci, będzie można pomóc. Apelujemy więc do warszawiaków o udział w akcji – dodaje.

Dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby być w dobrym stanie zdrowia, co oznacza brak infekcji i poważnych chorób przewlekłych. Przed donacją należy przejść kwalifikację. W jej trakcie pobierana jest krew do podstawowych badań. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, podczas którego należy poinformować o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, a także o zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach, podróżach zagranicznych oraz wykonanych tatuażach i piercingach. Należy pamiętać też, że istnieje szereg przeciwwskazań do bycia dawcą, w tym m.in. choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego, a także poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie do pobrania krwi. Do krwiobusu należy zgłosić się wypoczętym i wyspanym. Rano warto zjeść lekkostrawne i niskokaloryczne śniadanie oraz wypić co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed donacją. Na miejscu należy okazać dokument tożsamości z PESEL-em. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi. – Oddanie krwi jest szybkie i bezbolesne. W trakcie donacji każdy jest otoczony opieką wykwalifikowanego personelu. Po oddaniu krwi można niemal od razu wrócić do codziennych czynności, wystarczy tylko krótki odpoczynek – mówi Barbara Andrzejewska.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej Biuro prasowe
2025-07-23 | 12:25

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Sześć organizacji kobiecych wystąpiło ze wspólnym apelem do Ministerstwa Zdrowia, wzywając do pilnych działań na rzecz zapewnienia kobietom w Polsce swobodnego
Zdrowie Zrób sercu przysługę tego lata
2025-07-17 | 14:00

Zrób sercu przysługę tego lata

Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane
Zdrowie Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
2025-07-16 | 09:00

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

– Według aktualnych zaleceń każdy pacjent z diagnozą stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) powinien mieć wykonane badania genetyczne – mówi dr hab. n. med. Maria

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Ochrona środowiska

Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.