W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”, która odbędzie się już 5 października przed Galerią Północną w Warszawie.
Krew nie może być wyprodukowana, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem na jej pozyskanie są zbiórki, dzięki którym banki krwi mogą uzupełnić swoje zapasy i tym samym pomóc w ratowaniu życia ofiarom wypadków oraz chorym na nowotwory. Niestety, zapotrzebowanie na krew w Warszawie jest nieustannie bardzo duże, co prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zasobów.
Dlatego konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Szansą na to jest akcja, która odbędzie się w tę sobotę, 5 października, przed Galerią Północną. Od godziny 10.00, od strony ul. Światowida, parkować będzie mobilne centrum krwiodawstwa, czyli krwiobus. Każdy, kto pomyślnie przejdzie krótką kwalifikację, będzie mógł oddać krew. Zbiórka potrwa do godziny 15.00.
– Nie ma dnia, żeby banki krwi nie apelowały o oddawanie krwi. Jak szybko się kurczą zasoby, widać chociażby na stronie warszawskiego RCKiK. To nieustanna walka z czasem. Dlatego tak ważne są akcje, jak ta sobotnia. Dzięki nim można pomóc w uzupełnieniu zapasów, a co za tym idzie, w ratowaniu życia – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Nawet jedna porcja oddanej krwi, czyli 450 mililitrów, może uratować aż trzy osoby! Im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większej liczbie ofiar wypadków i pacjentów, w tym chorych dzieci, będzie można pomóc. Apelujemy więc do warszawiaków o udział w akcji – dodaje.
Dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby być w dobrym stanie zdrowia, co oznacza brak infekcji i poważnych chorób przewlekłych. Przed donacją należy przejść kwalifikację. W jej trakcie pobierana jest krew do podstawowych badań. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, podczas którego należy poinformować o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, a także o zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach, podróżach zagranicznych oraz wykonanych tatuażach i piercingach. Należy pamiętać też, że istnieje szereg przeciwwskazań do bycia dawcą, w tym m.in. choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego, a także poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.
Ważne jest także odpowiednie przygotowanie do pobrania krwi. Do krwiobusu należy zgłosić się wypoczętym i wyspanym. Rano warto zjeść lekkostrawne i niskokaloryczne śniadanie oraz wypić co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed donacją. Na miejscu należy okazać dokument tożsamości z PESEL-em. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi. – Oddanie krwi jest szybkie i bezbolesne. W trakcie donacji każdy jest otoczony opieką wykwalifikowanego personelu. Po oddaniu krwi można niemal od razu wrócić do codziennych czynności, wystarczy tylko krótki odpoczynek – mówi Barbara Andrzejewska.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.