Komunikaty PR

W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka

2024-09-30  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak@guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”, która odbędzie się już 5 października przed Galerią Północną w Warszawie.

Krew nie może być wyprodukowana, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem na jej pozyskanie są zbiórki, dzięki którym banki krwi mogą uzupełnić swoje zapasy i tym samym pomóc w ratowaniu życia ofiarom wypadków oraz chorym na nowotwory. Niestety, zapotrzebowanie na krew w Warszawie jest nieustannie bardzo duże, co prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zasobów.

Dlatego konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Szansą na to jest akcja, która odbędzie się w tę sobotę, 5 października, przed Galerią Północną. Od godziny 10.00, od strony ul. Światowida, parkować będzie mobilne centrum krwiodawstwa, czyli krwiobus. Każdy, kto pomyślnie przejdzie krótką kwalifikację, będzie mógł oddać krew. Zbiórka potrwa do godziny 15.00.

– Nie ma dnia, żeby banki krwi nie apelowały o oddawanie krwi. Jak szybko się kurczą zasoby, widać chociażby na stronie warszawskiego RCKiK. To nieustanna walka z czasem. Dlatego tak ważne są akcje, jak ta sobotnia. Dzięki nim można pomóc w uzupełnieniu zapasów, a co za tym idzie, w ratowaniu życia – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Nawet jedna porcja oddanej krwi, czyli 450 mililitrów, może uratować aż trzy osoby! Im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większej liczbie ofiar wypadków i pacjentów, w tym chorych dzieci, będzie można pomóc. Apelujemy więc do warszawiaków o udział w akcji – dodaje.

Dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby być w dobrym stanie zdrowia, co oznacza brak infekcji i poważnych chorób przewlekłych. Przed donacją należy przejść kwalifikację. W jej trakcie pobierana jest krew do podstawowych badań. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, podczas którego należy poinformować o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, a także o zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach, podróżach zagranicznych oraz wykonanych tatuażach i piercingach. Należy pamiętać też, że istnieje szereg przeciwwskazań do bycia dawcą, w tym m.in. choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego, a także poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie do pobrania krwi. Do krwiobusu należy zgłosić się wypoczętym i wyspanym. Rano warto zjeść lekkostrawne i niskokaloryczne śniadanie oraz wypić co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed donacją. Na miejscu należy okazać dokument tożsamości z PESEL-em. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi. – Oddanie krwi jest szybkie i bezbolesne. W trakcie donacji każdy jest otoczony opieką wykwalifikowanego personelu. Po oddaniu krwi można niemal od razu wrócić do codziennych czynności, wystarczy tylko krótki odpoczynek – mówi Barbara Andrzejewska.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 29 września, Światowy Dzień Serca Serce pod kontrolą – Jak dbać o zdrowie serca Biuro prasowe
2024-09-30 | 11:00

29 września, Światowy Dzień Serca Serce pod kontrolą – Jak dbać o zdrowie serca

Światowy Dzień Serca obchodzony 29 września to globalna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat chorób serca i układu krążenia, które są jednymi z
Zdrowie Profilaktyka kluczem do zdrowia w sezonie infekcyjnym
2024-09-30 | 10:00

Profilaktyka kluczem do zdrowia w sezonie infekcyjnym

Sezon zachorowań na choroby infekcyjne tuż-tuż. Eksperci ostrzegają, że w tym roku będzie on dłuższy i bardziej nieprzewidywalny niż poprzednie. W obliczu rosnącej liczby zachorowań
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojciech Szczęsny, który pożegnał się z reprezentacją Polski i z Juventusem, przygotowuje się do podpisania kontraktu z FC Barcelona i za jakiś czas zadebiutuje w nowych barwach. Ta informacja niewątpliwie zaskoczyła kibiców piłki nożnej. Miesiąc temu bramkarz ogłosił bowiem, że kończy karierę, wybiera się na sportową emeryturę i całą uwagę chce teraz poświęcić rodzinie. Grzegorz Krychowiak podkreśla, że czas spędzony wspólnie na boisku był dla niego cennym doświadczeniem.

Media

Daria Ładocha: Część uczestników już dużo wcześniej chciała wziąć udział w „Azja Express”. To powoduje, że pojawia się determinacja i motywacja

Prowadząca program towarzyszy uczestnikom w wyścigu przez azjatycki kontynent, wyznaczając im kolejne trudne zadania do wykonania. Jak zauważa, osoby, które biorą udział w tej edycji formatu, są niezwykle zdeterminowane, bo od jakiegoś czasu starały się o angaż do tej produkcji i teraz bardzo zależy im na tym, by udowodnić, co potrafią. Daria Ładocha nie ukrywa, że już po zakończeniu nagrań i emisji danej serii wciąż utrzymuje kontakt z wieloma uczestnikami, również z poprzednich edycji.

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.