W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”, która odbędzie się już 5 października przed Galerią Północną w Warszawie.
Krew nie może być wyprodukowana, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem na jej pozyskanie są zbiórki, dzięki którym banki krwi mogą uzupełnić swoje zapasy i tym samym pomóc w ratowaniu życia ofiarom wypadków oraz chorym na nowotwory. Niestety, zapotrzebowanie na krew w Warszawie jest nieustannie bardzo duże, co prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zasobów.
Dlatego konieczne jest ich regularne uzupełnianie. Szansą na to jest akcja, która odbędzie się w tę sobotę, 5 października, przed Galerią Północną. Od godziny 10.00, od strony ul. Światowida, parkować będzie mobilne centrum krwiodawstwa, czyli krwiobus. Każdy, kto pomyślnie przejdzie krótką kwalifikację, będzie mógł oddać krew. Zbiórka potrwa do godziny 15.00.
– Nie ma dnia, żeby banki krwi nie apelowały o oddawanie krwi. Jak szybko się kurczą zasoby, widać chociażby na stronie warszawskiego RCKiK. To nieustanna walka z czasem. Dlatego tak ważne są akcje, jak ta sobotnia. Dzięki nim można pomóc w uzupełnieniu zapasów, a co za tym idzie, w ratowaniu życia – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Nawet jedna porcja oddanej krwi, czyli 450 mililitrów, może uratować aż trzy osoby! Im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większej liczbie ofiar wypadków i pacjentów, w tym chorych dzieci, będzie można pomóc. Apelujemy więc do warszawiaków o udział w akcji – dodaje.
Dawcami krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Ważne jest, aby być w dobrym stanie zdrowia, co oznacza brak infekcji i poważnych chorób przewlekłych. Przed donacją należy przejść kwalifikację. W jej trakcie pobierana jest krew do podstawowych badań. Przeprowadzany jest także wywiad medyczny, podczas którego należy poinformować o wszelkich schorzeniach, w tym przewlekłych, a także o zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach, podróżach zagranicznych oraz wykonanych tatuażach i piercingach. Należy pamiętać też, że istnieje szereg przeciwwskazań do bycia dawcą, w tym m.in. choroby układu krążenia, oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego, a także poważne choroby skóry, choroby zakaźne i choroby układowe.
Ważne jest także odpowiednie przygotowanie do pobrania krwi. Do krwiobusu należy zgłosić się wypoczętym i wyspanym. Rano warto zjeść lekkostrawne i niskokaloryczne śniadanie oraz wypić co najmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed donacją. Na miejscu należy okazać dokument tożsamości z PESEL-em. Wielokrotni dawcy powinni przynieść także legitymację Honorowego Dawcy Krwi. – Oddanie krwi jest szybkie i bezbolesne. W trakcie donacji każdy jest otoczony opieką wykwalifikowanego personelu. Po oddaniu krwi można niemal od razu wrócić do codziennych czynności, wystarczy tylko krótki odpoczynek – mówi Barbara Andrzejewska.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.