W Warszawie ruszył pierwszy przyjazny dzieciom punkt pobrań
We wtorek 21 marca odbyło się oficjalne otwarcie wolnostojącego punktu pobrań krwi dla dzieci Synevo KIDS. To pierwszy tego rodzaju punkt w Polsce – nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim zapewniający przyjazną atmosferę, w której dziecko może poczuć się bezpiecznie, a samo badanie przebiegnie szybko i bezproblemowo dzięki profesjonalnemu zespołowi medycznemu z doskonałym podejściem do najmłodszych.
Typowy punkt pobrań oferujący badania laboratoryjne obsługuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obowiązuje tu uniwersalny standard postępowania zgodny z medycznymi procedurami, zaś mail pacjenci muszą czekać na swoją kolej w przepełnionej dorosłymi pacjentami placówce. Synevo KIDS jako pierwszy w Polsce punkt pobrań dla dzieci oferuje kompleksowe usługi diagnostyki laboratoryjnej skupiając się wyłącznie na potrzebach najmłodszych pacjentów.
“Punkt Synevo KIDS to odpowiedź na potrzeby rynku, który stale analizujemy. Szukaliśmy innowacyjnego rozwiązania, dzięki któremu pobrania krwi u naszych najmłodszych pacjentów będą przebiegały w spokojnej i miłej atmosferze. Specjalnie zaprojektowany wystrój oraz personel, który ma świetny kontakt z dziećmi i wieloletnie doświadczenie, to recepta na sukces i ogromne wsparcie dla rodziców” - mówi Olga Klyuchnykova, Prezes Zarządu Synevo.
Dzieci, które są przygotowywane przez pielęgniarkę do zabiegu, często nie rozumieją, co się wokół nich dzieje i mogą czuć się zagubione. Sam widok igły, moment wkłucia, obecność dorosłych w kitlach i dźwięki sprzętu medycznego mogą być dla nich przerażające. Ich gwałtowna reakcja i opór mogą doprowadzić nawet do rezygnacji z niezbędnych badań, co w konsekwencji może skutkować opóźnieniami w diagnozie i leczeniu chorób.
“Aby zniwelować lęk, koniecznie jest delikatne podejście, które pomoże dziecku zaadaptować się do nowej sytuacji.” – mówi Artur Kultys, psycholog, psychoterapeuta. – “Dzięki temu dziecko nie tylko nie będzie tak bardzo przeżywało oczekiwania na swoją kolej, bezboleśnie, również w sensie psychicznym, przejdzie sam zabieg pobrania krwi, i co ważne zbuduje pozytywne skojarzenia związane z wizytą u lekarza. To z pewnością dobrze wpłynie na jego podejście do dbania o swoje zdrowie i badania profilaktyczne w dorosłym życiu.”
„Biały fartuch” wywołuje u wielu osób dorosłych nieprzyjemne odczucia. W reakcji na zagrożenie aktywowany zostaje układ autonomiczny organizmu, który w odpowiedzi na sytuację lękową powoduje przyśpieszenie akcji serca, pocenie, skurcze przewodu pokarmowego, wzrost ciśnienia krwi itd. Dzieci w swoim przeżywaniu w dużej mierze korzystają ze sposobów radzenia wykształconych w procesie wychowania, czyli przejętych od rodziców. Według Artura Kultysa jeśli sytuacja jest interpretowana przez rodzica jako zagrażająca to pociecha również odczuwa lęk.
Przyjazna i ciepła atmosfera punktu Synevo KIDS, wypełniona kolorami i zabawkami, pozwoli na odprężenie i ukojenie stresu związanego z badaniem krwi. Na kolorowych pufach mali pacjenci będą mogli pooglądać/poczytać książeczki lub pograć w gry na panelach dotykowych w kąciku zabaw. Specjalnie przystosowany stolik z krzesełkami oraz kolorowankami i zabawkami zapewni dzieciom przyjemną rozrywkę podczas oczekiwania na swoją kolej. W holu głównym punktu znajduje się także przestrzeń, w której mamy będą mogły spokojnie nakarmić swoje pociechy. Dla wygody rodziców przewidziano również przestronną łazienkę wyposażoną w przewijak. W samym gabinecie pobrań krwi znajduje się specjalny fotel, który został przystosowany do maluchów, dzięki czemu badanie krwi przebiegnie szybko i bezboleśnie. Po wykonaniu zabiegu, każdy mały pacjent otrzyma odznakę "Dzielnego Pacjenta" w postaci naklejki oraz zestaw gadżetów do zabawy.
„Mali pacjenci mają ograniczone sposoby zarządzania emocjami, nie korzystają jeszcze z dojrzałych racjonalizacji, a czerpią ją z wcześniejszych doświadczeń. Maluszek nie jest w stanie pojąć czemu służy ukłucie czy nawet badanie zimnym stetoskopem. Jak więc towarzyszyć dziecku w trudnej sytuacji np. podczas oddawania krwi? Kluczem jest poczucie bezpieczeństwa i wsparcie osób, które budzą zaufanie, jak zespół medyczny - ludzi, którzy mimo bardzo wymagającej pracy nadal wykonują ją z pasją i kochają swoich małych pacjentów. Pomoc oznacza obecność i bliskość, a niekoniecznie obietnice bez pokrycia i komunikaty „musisz być silny i tamten chłopiec nie płacze” - dodaje Artur Kultys, psycholog, psychoterapeuta.
W punkcie Synevo Kids przyjmowane będą dzieci w każdym wieku, nawet noworodki. Ich opieką zajmie się wykwalifikowany, specjalnie przeszkolony w tym kierunku, przyjazny maluchom personel.
„W mojej pracy miałam kontakt z wieloma dorosłymi, którzy mdleli na widok igły. U dzieci, lęk związany z pobraniem krwi jest silniejszy. Tworząc ten punkt, na pierwszym miejscu stawialiśmy potrzeby młodego pacjenta.” – mówi Małgorzata Chruściel, Kierownik Punktu Pobrań Synevo KIDS. – „To on jest w centrum naszego zainteresowania. Cały personel został specjalnie przeszkolony. Dbamy o to, by maluch nie odczuwał lęku, cierpliwie tłumaczymy zrozumiałym dla małego pacjenta językiem, czemu służy badanie, na czym polega, ile trwa… Odpowiadamy na jego pytania. Podchodzimy do zabiegu z uśmiechem. To zawsze bardzo pomaga.”
Punkt Synevo KIDS jest położony przy ul. Dzikiej 4 w Warszawie, na rogu pasażu handlowo-usługowego. W okolicy można skorzystać z miejskiego parkingu. Punkt jest czynny od 22 marca, 6 dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty. Pobrania możliwe będą w godzinach 7.00 - 14.00 od poniedziałku do piątku oraz w godzinach 7.00 - 12.30 w soboty.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.