Wakacje od pracy – nie od zdrowia
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć” nie powinniśmy zapominać latem o profilaktyce, aby wakacje nie pozostawiły po sobie przykrego, często długotrwałego wspomnienia.
W atmosferze relaksu i wyciszenia nie powinniśmy zapominać o regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia– zauważa Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe.
Dlatego też powinniśmy pamiętać o kilku czynnościach, które mogą uratować nam życie. Rutyna pomaga – jeśli uda nam się wyrobić nawyk kontroli własnego ciała i stanie się ona naszą codziennością, to na pewno nie pożałujemy. A są to działania, które zajmują dosłownie kilka minut – dodaje Anna Kupiecka.
Skóra twoim pancerzem – dbaj o niego
To, co możemy na pierwszy rzut oka stwierdzić, to zmiany zachodzące na powierzchni naszej skóry. Lato sprzyja zażywaniu kąpieli słonecznych, a te z kolei mogą skończyć się poparzeniami lub nowotworem. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować skórę – wszelkie znamiona mogą zmieniać swoje rozmiary, kolory, strukturę – powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy.
Owszem, można powiedzieć, że te zmiany zachodzą czasem tak wolno, że możemy ich nie zauważyć. Jest na to prosty sposób – zróbmy zdjęcie takiego znamienia. Po jakimś czasie, tygodniu, dwóch, zróbmy je ponownie i porównajmy – dzięki temu będziemy wiedzieli, czy nie warto skonsultować się specjalistą. Nade wszystko – nie diagnozujmy się sami – od tego są lekarze – apeluje Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe.
Samokontrola to podstawa
Nie znaczy to jednak, że powinniśmy co chwilę oddawać się w ręce lekarzy. Starajmy się samo sami kontrolować na bieżąco swoje ciało. Fundacja OnkoCafe prowadzi szkolenia, na których instruuje jak profesjonalnie przeprowadzać samobadanie, które pozwoli szybko wykryć nowotwór piersi, a trzeba wiedzieć, że taką diagnozę rocznie słyszy w Polsce ponad 20 tys. kobiet. Im wcześniej zostaną wykryte niepokojące zmiany, tym lepiej. I wtedy sytuacja się diametralnie zmienia – jeśli mamy po samobadaniu jakiekolwiek wątpliwości – umówmy konsultację ze specjalistą. Oni są dostępni przez cały rok.
Chociaż nadeszły wakacje, Fundacja OnkoCafe nie zwalnia tempa. Nie przestajemy angażować się w różnorakie działania — organizujemy np. bezpłatne spotkania z onkologiem, na których można uzyskać cenne porady i wsparcie. Ambasadorki Różowego Patrolu nieustannie uczestniczą w różnych wydarzeniach, szerząc wiedzę na temat profilaktyki raka piersi. To dla nas niezwykle cenny i owocny okres, który pozwala na dalsze rozwijanie misji i docieranie do nowych osób –podkreśla Anna Kupiecka, po czym dodaje: wakacje, urlopy to także dobry czas, aby przeprowadzić pogłębioną diagnostykę, na którą często nie mamy czasu. W ramach akcji „prostatahistoria” oswajamy mężczyzn i ich partnerki z tematem raka prostaty – wskazujemy jakie symptomy powinny wzbudzić ich czujność oraz namawiamy do regularnego badania gruczołu krokowego. Organizujemy także bezpłatne spotkania z onkologiem w 10 miastach w Polsce. Z kolei kampania tylkodwaslowa.pl skierowana jest do rodzin osób zmagających się z chorobą nowotworową. Wszystkie informacje dotyczące konkretnych podejmowanych przez nas działań i kampanii, w których bierzemy udział, dostępne są na stronie internetowej OnkoCafe.
Diagnoza „nowotwór” to nie wyrok, o ile zostanie postawiona w odpowiednim momencie – im wcześniej, tym lepiej. Dlatego nie powinniśmy w atmosferze ogólnego, wakacyjnego rozluźnienia, zapominać o zdrowym rozsądku i samokontroli. Jeśli mamy wątpliwości, nie wiemy czy np. dobrze przeprowadzamy samobadanie, to szkolenia Różowego Patrolu są dla nas. Szukanie wiedzy i wsparcia to żaden wstyd – to wyraz odwagi do stawienia czoła napotkanej sytuacji, a Fundacja OnkoCafe i Różowe Patrole zawsze służą pomocą.
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.