Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie
Menopauza jest naturalnym procesem, który przechodzi każda kobieta. Objawy menopauzy, które jej towarzyszą są często bardzo dokuczliwe o każdej porze roku, a latem niektóre z nich mogą się nasilać lub być jeszcze bardziej odczuwalne. Anna Niewiarowska, która przeprowadza kobiety przez menopauzę, przygotowała letni niezbędnik, który warto skompletować przed wakacyjnym wyjazdem.
Lato jest wspaniałe, ale może być też być uciążliwe jeżeli i tak nie czujemy się zbyt dobrze, mając intensywne objawy menopauzy. To co jest najbardziej dokuczliwe w ciepłe dni to uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, bóle głowy, nadwrażliwość oczu i skóry na słońce, zmęczenie, opuchnięcia twarzy, stóp , wzdęcia oraz drażliwość.
- Przygotowałam listę produktów i rytuałów, które są niezbędne kobiecie w menopauzie i które pomogą cieszyć się latem i jego urokami – mówi Anna Niewiarowska, która w swojej praktyce opiera się głównie na naturalnych metodach, zwłaszcza Ajurwedzie.
Jak pomóc sobie podczas upałów? Zalecenia dla kobiet w menopauzie
- Stosuj dietę łagodzącą nadmiar ciepła w ciele. Najlepsze owoce na lato jabłka, gruszki, melon, arbuz. Warzywa to szparagi, brokuły. Spożywaj więcej sałatek, bo mają właściwości chłodzące i najlepsze są na drugie śniadanie.
- Wybieraj naturalne tkaniny oprócz lnianej sukienki, będą bawełniane lub jedwabne ubrania, które zapewnia chłodzenie i lekkość oraz pozwolą skórze oddychać.
- Kolory na upał biały, szary, niebieski, purpurowy i zielony.
- Unikaj alkoholu.
- W schłodzeniu pomagają biżuteria i kamienie szlachetne, a także korale z drzewa sandałowego, jadeity, perły, kamień księżycowy, biżuteria ze srebra.
Anna Niewiarowska poleca także tzw. oddech chłodzący wspierający podczas upałów oraz przy uderzeniach gorąca. Jest to jedna z podstawowych pranayam, która:
- ochładza ciało, bezpośrednio wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za regulację temperatury
- zmniejsza nadmierną ekscytację zarówno mentalną i emocjonalną (złość, irytacja, nadpobudliwość itp.)
- sprzyja rozluźnieniu mięśni oraz umysłowemu wyciszeniu.
Produkty i rytuały, poprawiające samopoczucie w menopauzie
**Rytuał shitali pranayama**
1. Wystaw język na zewnątrz, tak daleko jak jest to komfortowe i zwiń go w rurkę.
2. Zrób długi, płynny wdech i wydech przez zwinięty w rurkę język
Wdech i wydech to jest jedna runda. Wykonuj 9-15 powtórzeń. Rytuał wykonuj spokojnie żeby nie wywołać zawrotów głowy
**Rytuał nacierania stóp i głowy olejem kokosowym**
Praktyka ta zalecana jest dla kobiet, których ciała są przegrzane, odczuwają uderzenia gorąca oraz złość i drażliwość. Olej kokosowy jest najlepszy na ochłodzenie organizmu. Wieczorem przed snem nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na spody stóp oraz czubek głowy lekko wcierając w skórę.
**Rytuał moczenia stóp w zimnej wodzie z miętą**
Do miski z zimną wodą dorzucamy gałązki świeżej mięty oraz łyżkę soli. Rozpuszczamy sól poprzez mieszanie i moczymy stopy przez 15-30 min. Najlepiej ten rytuał wykonać po całym dniu. Dzięki temu odciążymy nasze stopy oraz schłodzimy nasz organizm. Po moczeniu możemy wetrzeć w stopy olej kokosowy i założyć cienkie skarpetki.
Produkty, które łagodzą objawy menopauzy latem:
- Żel aloesowy - na suchość i podrażnienia w okolicach intymnych
- Woda różana jako tonizująca mgiełka do ciała
- Woda kokosowa jako baza wychładzających zielonych koktajli
- Olej kokosowy i ajurwedyjskie płukanie ust olejem
- Świeża mięta i miętowy olejek eteryczny na orzewienie zmysłów
- Wiśnie przy zapaleniu pęcherza
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.