Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie
Menopauza jest naturalnym procesem, który przechodzi każda kobieta. Objawy menopauzy, które jej towarzyszą są często bardzo dokuczliwe o każdej porze roku, a latem niektóre z nich mogą się nasilać lub być jeszcze bardziej odczuwalne. Anna Niewiarowska, która przeprowadza kobiety przez menopauzę, przygotowała letni niezbędnik, który warto skompletować przed wakacyjnym wyjazdem.
Lato jest wspaniałe, ale może być też być uciążliwe jeżeli i tak nie czujemy się zbyt dobrze, mając intensywne objawy menopauzy. To co jest najbardziej dokuczliwe w ciepłe dni to uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, bóle głowy, nadwrażliwość oczu i skóry na słońce, zmęczenie, opuchnięcia twarzy, stóp , wzdęcia oraz drażliwość.
- Przygotowałam listę produktów i rytuałów, które są niezbędne kobiecie w menopauzie i które pomogą cieszyć się latem i jego urokami – mówi Anna Niewiarowska, która w swojej praktyce opiera się głównie na naturalnych metodach, zwłaszcza Ajurwedzie.
Jak pomóc sobie podczas upałów? Zalecenia dla kobiet w menopauzie
- Stosuj dietę łagodzącą nadmiar ciepła w ciele. Najlepsze owoce na lato jabłka, gruszki, melon, arbuz. Warzywa to szparagi, brokuły. Spożywaj więcej sałatek, bo mają właściwości chłodzące i najlepsze są na drugie śniadanie.
- Wybieraj naturalne tkaniny oprócz lnianej sukienki, będą bawełniane lub jedwabne ubrania, które zapewnia chłodzenie i lekkość oraz pozwolą skórze oddychać.
- Kolory na upał biały, szary, niebieski, purpurowy i zielony.
- Unikaj alkoholu.
- W schłodzeniu pomagają biżuteria i kamienie szlachetne, a także korale z drzewa sandałowego, jadeity, perły, kamień księżycowy, biżuteria ze srebra.
Anna Niewiarowska poleca także tzw. oddech chłodzący wspierający podczas upałów oraz przy uderzeniach gorąca. Jest to jedna z podstawowych pranayam, która:
- ochładza ciało, bezpośrednio wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za regulację temperatury
- zmniejsza nadmierną ekscytację zarówno mentalną i emocjonalną (złość, irytacja, nadpobudliwość itp.)
- sprzyja rozluźnieniu mięśni oraz umysłowemu wyciszeniu.
Produkty i rytuały, poprawiające samopoczucie w menopauzie
**Rytuał shitali pranayama**
1. Wystaw język na zewnątrz, tak daleko jak jest to komfortowe i zwiń go w rurkę.
2. Zrób długi, płynny wdech i wydech przez zwinięty w rurkę język
Wdech i wydech to jest jedna runda. Wykonuj 9-15 powtórzeń. Rytuał wykonuj spokojnie żeby nie wywołać zawrotów głowy
**Rytuał nacierania stóp i głowy olejem kokosowym**
Praktyka ta zalecana jest dla kobiet, których ciała są przegrzane, odczuwają uderzenia gorąca oraz złość i drażliwość. Olej kokosowy jest najlepszy na ochłodzenie organizmu. Wieczorem przed snem nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na spody stóp oraz czubek głowy lekko wcierając w skórę.
**Rytuał moczenia stóp w zimnej wodzie z miętą**
Do miski z zimną wodą dorzucamy gałązki świeżej mięty oraz łyżkę soli. Rozpuszczamy sól poprzez mieszanie i moczymy stopy przez 15-30 min. Najlepiej ten rytuał wykonać po całym dniu. Dzięki temu odciążymy nasze stopy oraz schłodzimy nasz organizm. Po moczeniu możemy wetrzeć w stopy olej kokosowy i założyć cienkie skarpetki.
Produkty, które łagodzą objawy menopauzy latem:
- Żel aloesowy - na suchość i podrażnienia w okolicach intymnych
- Woda różana jako tonizująca mgiełka do ciała
- Woda kokosowa jako baza wychładzających zielonych koktajli
- Olej kokosowy i ajurwedyjskie płukanie ust olejem
- Świeża mięta i miętowy olejek eteryczny na orzewienie zmysłów
- Wiśnie przy zapaleniu pęcherza
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.