Komunikaty PR

Wirtualna poradnia TY, TO TU!

2021-05-06  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 0.51 MB )

Warszawa-Wrocław, 6 maja 2021 r. W czasie pandemii coraz więcej czasu spędzamy w przestrzeni wirtualnej – odbywa się tu praca, spotkania, również wizyty u specjalistów. Dzięki nowemu projektowi wrocławskiego Stowarzyszenia Podwale Siedem możliwe będą też spotkania online z ekspertami zajmującymi się problematyką HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową w wirtualnej poradni TY, TO TU! tytotu.pl. Projekt jest jednym z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzonego przez Gilead Sciences Polska.

Wprawdzie dane NIZP-PZH pokazują wyraźnie, że liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku (934 nowo wykryte zakażenia HIV w 2020 roku wobec 1615 w 2019), ale organizacje prowadzące Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne nie mają wątpliwości, że wiąże się to z mniejszą o około połowę liczbą przeprowadzanych testów. Skąd więc czerpać wiedzę, jeśli nie z bezpośrednich kontaktó1)w ze specjalistami? Z internetu – ważne tylko, żeby źródła internetowe były wiarygodne, a takim niewątpliwie jest poradnia TY, TO TU!

Jednym z pomysłodawców oraz prowadzącym projekt jest Zenon Jasyk ze Stowarzyszenia Podwale Siedem, który mówi o poradni: „Nasz projekt wpisuje się w Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Jak pokazują wyniki badań, mniej niż 10% Polaków kiedykolwiek wykonało test na HIV. Dlatego wciąż wiele zakażonych osób nawet nie podejrzewa u siebie zakażenia. Jeśli dodatkowo osoby te nie mieszkają w dużych miastach, w których łatwiej o dostęp do organizacji zajmującej się problematyką HIV, to szczególnie w dobie pandemii nie mają jak dotrzeć do kogoś, kto udzieli im rzetelnej informacji. I tu z pomocą przychodzi nasza wirtualna poradnia.”

Jak to działa? Strona internetowa poradni podzielona jest na zakładki. Pierwsza z nich zawiera opisy poszczególnych specjalistów z zakresem pomocy, jaką świadczą oraz kontaktem mailowym i telefonicznym. Z każdym z nich można ustalić termin i formę bezpłatnych porad dotyczących między innymi:

  • profilaktyki HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową,
  • kwestii medycznych związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową i ich leczeniem,
  • ograniczenia zachowań ryzykownych,
  • pomocy psychologicznej dla osób żyjących z HIV oraz ich bliskich,
  • pomocy lidera środowiska LGBT w kwestiach związanych z tożsamością psycho-seksualną,
  • porady doradcy HIV/AIDS w zakresie testowania na HIV, również w warunkach domowych,
  • samopomocy przy wsparciu asystenta.

 

A to jeszcze nie wszystko!

Drugą część poradni stanowi aktualizowana na bieżąco lista projektów związanych z HIV prowadzonych w Polsce.

„Ta część ma służyć szybkiemu zlokalizowaniu pomocy jak najbliżej domu. Chcielibyśmy dotrzeć w ten sposób do ludzi, do których wcześniej rzadko ktokolwiek docierał: do mieszkańców małych miejscowości, osób, które inaczej niż w sieci nie szukają kontaktów czy to z powodu nieśmiałości, czy wstydu, czy – obecnie – pandemii” – komentuje Zenon Jasyk.

„Wielu osobom wciąż brakuje źródeł rzetelnych informacji na temat zakażenia HIV. Projekt Stowarzyszenia Podwale Siedem odpowiada na zapotrzebowanie na taką informację oraz kontakty ze specjalistami. Wartością dodaną poradni TY, TO TU! jest fakt, że może się ona stale rozwijać” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła około 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.