Wizyta w aquaparku, kąpiel w morzu lub jeziorze – super, ale co na to twoje oczy
Lato trwa w najlepsze. W tym okresie bardzo często za cel naszego urlopu wybieramy odpoczynek nad wodą, która pozwala na przyjemne ochłodzenie w upalny dzień i sprzyja wielu aktywnościom, jak pływanie, gra w siatkówkę czy opalanie. Podczas błogiego relaksu nie powinniśmy jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego niezbędny jest krem z filtrem oraz nakrycie głowy. A czy pamiętamy, by zadbać również o nasze oczy, które mogą ulec podrażnieniu?
Dlaczego woda może podrażniać nasze oczy?
Choć przebywanie nad wodą w upalny dzień stanowi ulgę od wysokiej temperatury, to warto pamiętać, że dla oczu jest to spore wyzwanie. Często po pływaniu zarówno w basenie, jak i w morzu czy jeziorze, nasze oczy stają się suche, czerwone i podrażnione. W przypadku basenów i aquaparków, przyczyną takich problemów są najczęściej: chlor, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody. Pływając w morzu, największym wrogiem oczu jest po prostu sól, która, gdy tylko się do nich dostanie może powodować duże podrażnienia. Woda z jezior jest natomiast najczęściej zanieczyszczona związkami, wchodzącymi w skład nawozów chemicznych i środków ochrony roślin spływających z okolicznych pól i łąk. Właśnie dlatego często zdarza się, że po kąpieli zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście, duży wpływ na suchość i zmęczenie oczu ma też ciepłe powietrze i promienie słoneczne, przed którymi powinniśmy się chronić, używając okularów z odpowiednim filtrem UV.
Co możemy zrobić, by minimalizować problem podrażnionych oczu?
- Zdejmuj soczewki kontaktowe wchodząc do wody – zarówno woda w basenie, morzu, jak i jeziorze jest pełna bakterii i różnych mikroorganizmów, które mogą osadzać się na powierzchni naszych soczewek, dlatego też ryzyko podrażnienia jest znacznie większe w przypadku pływania w szkłach kontaktowych niż bez nich.
- Używaj okularów do pływania – dobrym rozwiązaniem ochrony oczu podczas kąpieli są specjalne okulary. Ważna jest przede wszystkim ich szczelność i przyleganie do twarzy tak, by nie przepuszczały wody, która może podrażniać nasz narząd wzroku. Takie gogle powinny mieć regulowany pasek i dopasowany kształt, dzięki czemu unikniemy ucisku, a tym samym wydłużymy swoje przyjemne chwile spędzone w wodzie.
- Nawilżaj oczy – gdy odczuwasz dyskomfort po wyjściu z wody, tzn. pieczenie, suchość, zaczerwienienie, warto sięgnąć po krople nawilżające do oczu (np. Hyal-Drop multi). Przyniesie Ci to ulgę i zmniejszy odczucie zmęczenia wzroku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dodać do stałego ekwipunku urlopowego obok bidonu z wodą i kremu z filtrem, także krople do oczu.
- Nie dotykaj oczu – na naszych dłoniach osadzają się różne bakterie oraz drobnoustroje. By uniknąć podrażnień, staraj się nie przecierać i nie zbliżać rąk do oczu, zwłaszcza w trakcie oraz tuż po kąpieli.
Podczas czasu wolnego regenerujemy nasze ciało i zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, by robić to jednak kompleksowo i dbać także o oczy, które na co dzień są bardzo przeciążone. Dzięki temu wypoczynek będzie bardziej wydajny, a my z nową energią wrócimy po urlopie do swoich obowiązków.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.