Komunikaty PR

Wkrótce czas na postanowienia noworoczne. Może po prostu troska o wzrok?

2022-12-30  |  12:00
Biuro prasowe

Nowy Rok kojarzy nam się z uroczystym świętowaniem oraz postanowieniami, których realizacja nierzadko kończy się fiaskiem. Powód jest prosty – często obiecujemy sobie rzeczy trudne bądź niemożliwe do zrealizowania. Receptą może być stawianie mniejszych kroków. Jednym z nich jest troska o wzrok, o której w ciągu roku zapominamy.

Sprawdź, czy jest to postanowienie dla Ciebie!

Dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie „odpoczynku” przy urządzeniach elektronicznych to ciekawe propozycje na noworoczne postanowienia. A gdyby je wszystkie połączyć? Okazuje się, że zdrowe, zbilansowane posiłki, trochę ruchu oraz odstawienie smartfona przed snem, mają korzystny wpływ na kondycję wzroku. Składając osobistą deklarację troski o oczy w nadchodzącym roku, możesz przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego ciała i ogólnego samopoczucia.

Otoczenie wzroku opieką to również systematyczne kontrole jakości widzenia u specjalisty. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut na jedną bądź dwie wizyty w gabinecie optometrycznym, aby zweryfikować, czy wzrok jest w dobrej kondycji. Warto na jednej z nich dodatkowo skorzystać z usługi Optiskan, czyli przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku. To skuteczne narzędzie pozwalające wykryć ryzyko potencjalnych zmian patologicznich we wczesnym stadium choroby i szybko rozpoczęć leczenie, jeszcze przed wystąpieniem uciążliwych objawów. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa Polaków (51%) zapytanych w badaniu Vision Express[1], nie badała wzroku u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatniego roku, to właśnie Nowy Rok jest okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie swoich oczu.

Niestety poważne schorzenia narządu wzroku często nie dają jasnych, specyficznych objawów. Zazwyczaj pierwszym sygnałem jest po prostu pogarszająca się jakość widzenia. Regularne kontrole ostrości widzenia to jedno, natomiast warto profilaktycznie skorzystać z bardziej zaawansowanej diagnostyki – doradza dr. n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Quiz dla oczu

Odpowiedz na kilka pytań w quizie i sprawdź, czy troska o wzrok to postanowienie, które powinno Ci towarzyszyć w przyszłym roku.

  1. Czy badałeś (-aś) wzrok u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  2. Czy kiedykolwiek korzystałeś (-aś) z przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  3. Czy w ostatnim czasie odczuwałeś (-aś) dyskomfort podczas patrzenia, np. suchość oka lub pogarszającą się jakość widzenia?
    • a. Nie
    • b. Tak
  4. Czy uważasz, że Twoja aktywność fizyczna jest wystarczająca (zalecane 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu)?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie
    • c. Pracuję nad tym
  5. Czy Twoja dieta jest zbilansowana i bogata w składniki odżywcze?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie

Sprawdź swoje wyniki

Czy troska o wzrok jest postanowieniem noworocznym, które powinno towarzyszyć właśnie Tobie? Jeśli większość Twoich odpowiedzi to:

a. – oznacza to, że dbasz o wzrok i realizacja takiego postanowienia to dla Ciebie nic trudnego. Jeśli zdecydujesz się obrać taki cel w nadchodzącym roku, jego realizacja to będzie czysta przyjemność.

b. lub c. – jest wiele do zrobienia. Czas postawić wszystko na jeden cel – otoczenie opieką swoich oczu, które każdego dnia ciężko pracują. Zadbaj o dietę, aktywność fizyczną i skorzystaj z badania wzroku u specjalisty.


[1] Badanie zrealizowane w dn. 03-05.10.2022 roku przez SW Research na zlecenie Vision Express. N=734, reprezentatywna próba Polaków powyżej 35 roku życia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.