Komunikaty PR

Wkrótce czas na postanowienia noworoczne. Może po prostu troska o wzrok?

2022-12-30  |  12:00
Biuro prasowe

Nowy Rok kojarzy nam się z uroczystym świętowaniem oraz postanowieniami, których realizacja nierzadko kończy się fiaskiem. Powód jest prosty – często obiecujemy sobie rzeczy trudne bądź niemożliwe do zrealizowania. Receptą może być stawianie mniejszych kroków. Jednym z nich jest troska o wzrok, o której w ciągu roku zapominamy.

Sprawdź, czy jest to postanowienie dla Ciebie!

Dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie „odpoczynku” przy urządzeniach elektronicznych to ciekawe propozycje na noworoczne postanowienia. A gdyby je wszystkie połączyć? Okazuje się, że zdrowe, zbilansowane posiłki, trochę ruchu oraz odstawienie smartfona przed snem, mają korzystny wpływ na kondycję wzroku. Składając osobistą deklarację troski o oczy w nadchodzącym roku, możesz przy okazji zrobić coś dobrego dla swojego ciała i ogólnego samopoczucia.

Otoczenie wzroku opieką to również systematyczne kontrole jakości widzenia u specjalisty. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut na jedną bądź dwie wizyty w gabinecie optometrycznym, aby zweryfikować, czy wzrok jest w dobrej kondycji. Warto na jednej z nich dodatkowo skorzystać z usługi Optiskan, czyli przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku. To skuteczne narzędzie pozwalające wykryć ryzyko potencjalnych zmian patologicznich we wczesnym stadium choroby i szybko rozpoczęć leczenie, jeszcze przed wystąpieniem uciążliwych objawów. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa Polaków (51%) zapytanych w badaniu Vision Express[1], nie badała wzroku u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatniego roku, to właśnie Nowy Rok jest okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie swoich oczu.

Niestety poważne schorzenia narządu wzroku często nie dają jasnych, specyficznych objawów. Zazwyczaj pierwszym sygnałem jest po prostu pogarszająca się jakość widzenia. Regularne kontrole ostrości widzenia to jedno, natomiast warto profilaktycznie skorzystać z bardziej zaawansowanej diagnostyki – doradza dr. n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Quiz dla oczu

Odpowiedz na kilka pytań w quizie i sprawdź, czy troska o wzrok to postanowienie, które powinno Ci towarzyszyć w przyszłym roku.

  1. Czy badałeś (-aś) wzrok u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  2. Czy kiedykolwiek korzystałeś (-aś) z przesiewowej oceny ryzyka chorób narządu wzroku?
    • a. Tak
    • b. Nie
    • c. Nie pamiętam
  3. Czy w ostatnim czasie odczuwałeś (-aś) dyskomfort podczas patrzenia, np. suchość oka lub pogarszającą się jakość widzenia?
    • a. Nie
    • b. Tak
  4. Czy uważasz, że Twoja aktywność fizyczna jest wystarczająca (zalecane 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu)?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie
    • c. Pracuję nad tym
  5. Czy Twoja dieta jest zbilansowana i bogata w składniki odżywcze?
    • a. Myślę, że tak
    • b. Raczej nie

Sprawdź swoje wyniki

Czy troska o wzrok jest postanowieniem noworocznym, które powinno towarzyszyć właśnie Tobie? Jeśli większość Twoich odpowiedzi to:

a. – oznacza to, że dbasz o wzrok i realizacja takiego postanowienia to dla Ciebie nic trudnego. Jeśli zdecydujesz się obrać taki cel w nadchodzącym roku, jego realizacja to będzie czysta przyjemność.

b. lub c. – jest wiele do zrobienia. Czas postawić wszystko na jeden cel – otoczenie opieką swoich oczu, które każdego dnia ciężko pracują. Zadbaj o dietę, aktywność fizyczną i skorzystaj z badania wzroku u specjalisty.


[1] Badanie zrealizowane w dn. 03-05.10.2022 roku przez SW Research na zlecenie Vision Express. N=734, reprezentatywna próba Polaków powyżej 35 roku życia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.