Wola Park zachęca do oddawania krwi i wspiera profilaktykę raka piersi
Październik w warszawskim Wola Parku przebiega pod znakiem zdrowia i profilaktyki. Już 21 października w ramach współpracy z McDonald’s i Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Białokrewka, w Wola Parku stanie autobus dla krwiodawców. Następnie, w ramach obchodów Różowego Października, w kolejną sobotę, w centrum pojawi się stoisko informacyjne, w ramach którego specjaliści będą zachęcać do badania i promować profilaktykę raka piersi.
W ramach akcji zachęcania swoich klientów do profilaktyki zdrowotnej, Wola Park w ciągu najbliższych dwóch weekendów udostępni dwa punkty. W punkcie krwiodawczym, zorganizowanym wspólnie z McDonald’s (franczyzobiorcą - ALDAR Dariusz Zadworny) i Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Białokrewka już 21 października odwiedzający będą mogli oddać krew. W drugim, który pojawi się w Wola Parku 28 października z okazji akcji Różowy Październik, klienci będą mogli dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki raka piersi.
Mobilna zbiórka krwi
W ramach mobilnej zbiórki krwi wszyscy będą mogli na miejscu w centrum handlowym, wesprzeć szczytny cel i przyczynić się do ratowania życia tych, którzy ucierpieli w wypadku, chorują na nowotwory czy choroby układu krwiotwórczego. Krwinkowy autobus stanie przy wejściu głównym, przy sklepie KappAhl. Rejestracja krwiodawców będzie możliwa w godzinach 10.00-14.00. W zbiórce może uczestniczyć każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, która waży minimum 50 kg oraz cieszy się dobrym zdrowiem.
Na chętnych, którzy oddadzą krew w autobusie przy Wola Parku czekają vouchery do Ogrodów Urlicha o wartości 50 zł, a także kawa, herbata, kupony na darmowe zestawy, firmowy plecak oraz piłeczki antystresowe od McDonald’s.
Więcej informacji na temat zbiórki krwi, instrukcja przygotowania się do oddania krwi, a także lista zalet i przywilejów, jakie czekają na honorowych dawców krwi znajduje się na: https://www.wolapark.pl/pl/wydarzenia/zbiorka-krwi/.
Różowy Październik w Wola Parku
Nowotwory są obecnie dominującą przyczyną zgonów osób młodych i w średnim wieku. Zgodnie ze statystykami, średnio co 8 kobieta otrzymuje diagnozę raka piersi. Aby wesprzeć szerzenie świadomości o chorobie i zachęcić klientki do regularnego badania, Wola Park zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone profilaktyce i prewencji raka piersi.
Eksperckie stanowisko stanie 28 października na parterze, przy sklepie Komputronik. Tutaj, w godzinach 11.00-18.00, odwiedzający będą mogli wziąć udział w bezpłatnych rozmowach i konsultacjach z ekspertami, a także skorzystać z praktycznego instruktażu dotyczącego technik samobadania piersi na fantomach. Zaplanowano także quiz z pytaniami na temat najczęstszego nowotworu złośliwego u kobiet. Na koniec, na każdą uczestniczkę czeka piękna róża.
Więcej informacji na temat akcji Różowego Października w Wola Parku znajduje się na: https://www.wolapark.pl/pl/wydarzenia/rozowy-pazdziernik/.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.