Komunikaty PR

Wpływ błonnika na nasze życie i zdrowie.

2022-03-23  |  13:30

Błonnik pokarmowy, choć zazwyczaj niedoceniany, pełni niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie. Spożywamy go wraz z produktami pochodzenia roślinnego i choć nie jest rozkładany w przewodzie pokarmowym, pełni w nim niezwykle istotną rolę. Jest on bowiem odpowiedzialny między innymi za wchłanianie składników pokarmowych. Jeśli mamy zbyt mało błonnika w diecie grożą nam problemy związane z układem trawiennym, choroby układu krążenia, zaburzenia przemiany materii i nieodpowiednia perystaltyka jelit, w których mogą powstawać niebezpieczne dla naszego zdrowia złogi. Regularne usuwanie resztek pokarmu jest doskonałą metodą ochrony przed licznymi chorobami jelita grubego (w tym nowotworu), obniża poziom cholesterolu i poprawia tolerancję glukozy. Ponadto pomaga naturalnie regulować metabolizm, ułatwiając zrzucanie nadprogramowych kilogramów.

Czym jest błonnik?

Składa się on z dwóch głównych rodzajów związków, w zależności od stopnia, w jakim rozpuszczają się w wodzie. Możemy zatem wyróżnić frakcję rozpuszczalną oraz nierozpuszczalną tego włókna pokarmowego. Obydwie często występują równocześnie w tym samym owocu lub warzywie. Na przykład w skład skórki jabłka wchodzi nierozpuszczalna celuloza i ligniny, a miąższ tych owoców jest doskonałym źródłem rozpuszczalnych pektyn. Obydwa rodzaje błonnika pokarmowego odgrywają bardzo ważną rolę w procesie trawienia.

Zalecenia dotyczące tego, jak wiele błonnika powinniśmy spożywać, aby móc cieszyć się pełnią zdrowia wahają się w zależności od źródła od 18 do 38 g na dobę dla dorosłego człowieka. W Polsce najczęściej lekarze odnoszą się do rekomendacji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), które mówią o konieczności spożywania min. 25 g błonnika dziennie.



Jak skomponować codzienną dietę, aby nie musieć martwić się niedoborami błonnika?

 

Największe ilości błonnika pokarmowego zawierają produkty zbożowe, kasze, a także warzywa i owoce. Dostarczenie obu frakcji błonnika jest niezmiernie ważne dla zdrowia organizmu.
Błonnik rozpuszczalny możemy znaleźć głównie w roślinach strączkowych (fasola, soczewica), owocach takich jak jabłka, jagody, cytrusy, a także w otrębach owsianych i produktach jęczmiennych. Z kolei błonnik nierozpuszczalny jest obecny w produktach takich jak siemię lniane, pełnoziarniste produkty pszenne, warzywa np. seler, kapusta, buraki, marchew, kalafior. Obie frakcje konieczne są do zachowania odpowiedniego trawienia i pomagają niwelować choroby i przypadłości takie jak: otyłość, cukrzyca, czy zaparcia. Jadłospis powinien być zatem bogaty w warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, szczególnie ryż, kaszę gryczaną, płatki owsiane, a także warzywa skrobiowe np. ziemniaki, bataty, strączki oraz orzechy i nasiona np. migdały, orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie.

 

Aby zwiększyć codzienną podaż błonnika, warto wprowadzić kilka zmian w swojej diecie:

• codziennie spożywaj porcję (garść) orzechów,
• zamiast białego pieczywa wybieraj razowe i pełnoziarniste,
• włącz do diety warzywa i kasze,
• dodawaj otręby do jogurtu i sałatek,
• spożywaj codziennie 1-2 porcje owoców,
• zrezygnuj z przetworzonej, gotowej żywności, fast foodów.

Jednak, żeby zapewnić sobie codziennie dawki błonnika na odpowiednim poziomie, musielibyśmy spożywać naprawdę ogromne ilości owoców czy warzyw. Dla przykładu dzienna porcja błonnika jest w ok. 8 gruszkach, 50 suszonych śliwkach czy kilkunastu bananach. Tu z pomocą przychodzą nam odpowiednie suplementy diety.

Naprzeciw potrzebom osób, pragnących zadbać o zdrowie swoich jelit, wszyła firma DuoLife z niespotykanym dotąd suplementem diety – DuoLife Fiber – błonnikiem w formie płynnej, którego bazą są naturalne ekstrakty roślinne, pochodzące z czterech zastrzeżonych źródeł: ASTRAGIN, BOSWELLIN, SUNFIBER, FIBREGUM. Odpowiednie proporcje składników są gwarancją skuteczności tego produktu. Systematyczna suplementacja błonnika pozwala ograniczyć rozwój procesów zapalnych w jelitach, sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i pomaga utrzymać wagę ciała na stałym poziomie.

DuoLife Fiber – to w 100% naturalny suplement diety

 

Przeznaczony jest dla osób, które na co dzień chcą wspierać prawidłowe funkcje przewodu pokarmowego i procesy trawienne, walczą z zaparciami i kłopotami ze spowolnionym pasażem jelitowym oraz odczuwają problemy ze strony przewodu pokarmowego, związane z zaburzeniami naturalnej mikroflory jelitowej. Jest nieoceniony również dla osób dbających o optymalną kondycję jelita grubego, stosujących tzw. dietę LOW FODMAP oraz dbających o prawidłową wagę ciała, ponieważ pomaga obniżyć apetyt, dając przedłużone uczucie sytości. Na suplementację błonnikiem powinny zwrócić uwagę również osoby dbające o prawidłowy poziom glukozy i cholesterolu we krwi, a także to, które chcą wspierać funkcje układu odpornościowego i oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn.

DuoLife Fiber jest jedynym płynnym suplementem diety o tak bogatej zawartości błonnika pokarmowego. Jest to bowiem dawka, która odpowiada zawartości tego składnika w kilogramie jabłek. Duolife Fiber wyraźnie wzmacnia pracę układu pokarmowego, zwiększa przyswajalność składników odżywczych, a odbudowując mikroflorę jelita, wspomaga proces odzyskania jelita. Dzięki temu wspomaga również proces odchudzania. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego i pomaga oczyszczać organizm z toksyn.

Nie bez powodu mówi się więc, że zdrowie pochodzi z jelit. Firma DuoLife doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego komponując ten produkt, postawiła na najwyższą jakość składników oraz odpowiednią ich kompozycję tak, aby dzięki zasadzie synergii wzajemnie wzmacniały swoje działanie.


Więcej informacji na www.myduolife.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.