Komunikaty PR

Wpływ pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej na wirusa COVID-19

2020-12-02  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Weber Shandwick
Weber Shandwick

ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
ooo|webershandwick.pl| |ooo|webershandwick.pl
600000000
webershandwick.com

Testy laboratoryjne Colgate wykazały, że pasta do zębów i płyn do płukania ust neutralizują 99,9% wirusa, który powoduje COVID-19.

Trwa program badań klinicznych mających na celu potwierdzenie potencjału produktów do higieny jamy ustnej do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa

Badania laboratoryjne wykazują, że pasty do zębów zawierające cynk lub cynę oraz formuły płynów do płukania jamy ustnej z chlorkiem cetylopirydyny (CPC) neutralizują wirus wywołujący COVID-19 w 99,9%. Badania są częścią programu badawczego Colgate, który obejmuje badania kliniczne wśród osób zakażonych w celu oceny skuteczności produktów do higieny jamy ustnej w zmniejszaniu ilości wirusa w jamie ustnej, potencjalnie spowalniając przenoszenie wirusa COVID-19.

W badaniach laboratoryjnych – pierwszych obejmujących pasty do zębów – pasty do zębów Colgate Total i meridol zneutralizowały 99,9% wirusa po dwóch minutach kontaktu. Płyny do zębów Colgate Plax były równie skuteczne po 30 sekundach. Badania zakończone w październiku zostały przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badawczym Zdrowia Publicznego w Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) oraz Regionalnymi Laboratoriami Bezpieczeństwa Biologicznego.

Wyniki sugerują, że niektóre pasty do zębów i płyny do płukania ust mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, poprzez tymczasowe zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej. Wirus rozprzestrzenia się przez kropelki lub małe cząsteczki z dróg oddechowych, które powstają, gdy zakażona osoba kaszle, kicha, śpiewa, mówi lub oddycha, zgodnie z danymi amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

,,Jesteśmy na wczesnym etapie badań klinicznych, ale nasze wstępne wyniki laboratoryjne i kliniczne są bardzo obiecujące", powiedziała dr Maria Ryan, Dyrektor Kliniczny Colgate. ,,Chociaż szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej nie jest zabiegiem ani sposobem na pełną ochronę przed infekcją, mogą one pomóc w ograniczeniu przenoszenia i spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusa, uzupełniając korzyści, jakie otrzymujemy z noszenia masek, społecznego dystansu i częstego mycia rąk".

Jak powiedział dr David Alland, szef działu Chorób Zakaźnych i dyrektor Centrum Reagowania i Gotowości Pandemicznej COVID-19, który wraz z dr Pradeepem Kumarem i Riccardo Russo prowadził badania NJMS w Rutgers: ,,Biorąc pod uwagę, że ślina może zawierać ilości wirusa porównywalne z tymi, które znajdują się w nosie i gardle, wydaje się prawdopodobne, że wirus SARS-CoV-2 pochodzący z ust przyczynia się do przenoszenia chorób, zwłaszcza u osób z bezobjawowym COVID-19, które nie kaszlą. To sugeruje, że zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej mogłoby pomóc w zapobieganiu przenoszenia się choroby w czasie, gdy produkty do pielęgnacji jamy ustnej są aktywne".

Równolegle do badań laboratoryjnych Colgate sponsorował badanie kliniczne obejmujące około 50 hospitalizowanych osób z COVID-19.  Badanie to wykazało zdolność płynów do płukania jamy ustnej Colgate Total (z CPC i cynkiem), Colgate Peroxyl i Colgate PerioGard do znacznego, czasowego zmniejszenia ilości wirusa w jamie ustnej. Naukowcy planują podzielić się swoimi odkryciami w grudniu.  Dodatkowe, wspierane przez Colgate badania kliniczne nad pastami do zębów i płukankami do ust są na wczesnym etapie w Rutgers, Instytucie Alberta Einsteina w Sao Paulo w Brazylii oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill Adams School of Dentistry, w których uczestniczy około 260 osób z COVID-19.

,,Colgate współpracuje z wieloma badaczami na całym świecie, prowadząc badania kliniczne mające na celu poznanie potencjału produktów do higieny jamy ustnej w zakresie redukcji wiremii jamy ustnej jako strategii redukcji ryzyka" - powiedział dr Ryan. ,,Uważamy, że higiena jamy ustnej ma do odegrania rolę w zwalczaniu globalnej pandemii, obok innych środków zapobiegawczych."

Dr Mark Wolff, dziekan Medycyny Stomatologicznej na Uniwersytecie Pensylwanii, Morton Amsterdam, powiedział: ,,W przypadku tej pandemii im więcej wiemy o wirusie, tym skuteczniej możemy z nim walczyć, więc jestem podekscytowany widząc imponujący program badawczy prowadzony przez Colgate. Musimy nadal podejmować środki ostrożności zalecane przez organy służby zdrowia, a dzięki tym badaniom możemy wskazać dodatkowy sposób radzenia sobie z przenoszeniem choroby wśród osób pozostających w bliskim kontakcie, szczególnie w gabinetach stomatologicznym. To byłby ważny postęp."

Jako światowy ekspert numer jeden w dziedzinie stomatologii, Colgate stara się być liderem w nauce i dbać o to, aby jego produkty odpowiadały na wyzwania zdrowotne i spełniały potrzeby konsumentów. Aby uzyskać więcej informacji w zakresie higieny jamy ustnej oraz jej wpływu na ogólny stan zdrowia i innych tematów, odwiedź stronę www.colgate.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Weber Shandwick
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Problemy społeczne

Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways​ wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.