Wsparcie dla osób HIV+ w czasie pandemii
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Warszawa, 5 maja 2020 r. Izolacja społeczna, obawy o dostępność lekarzy i leków, a także o własne zdrowie to codzienność osób zakażonych HIV podczas pandemii COVID-19. Dzięki działalności Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” nie pozostają one jednak same. Organizowane są dla nich spotkania i wykłady online w ramach projektu „Wybieram zdrowiej” finansowanego ze środków przekazanych Stowarzyszeniu jako laureatowi konkursu Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.
Zajęcia już się rozpoczęły i potrwają w formie zdalnej do sierpnia. Dotyczą tematów ważnych dla każdej kobiety, bo projekt „Bądź z nami” skierowany jest przede wszystkim do pań, a poprzez nie do całych rodzin. Ciekawie zapowiada się na przykład wykład „Bezpieczeństwo i Higiena Przeciwstresowa – o dbaniu o siebie, żeby mieć siłę na dbanie o innych, czyli o dobrym śnie, jedzeniu, ruchu i relaksie”. Zaplanowane są także wykłady pt. „Szczepionki a COVID-19” oraz „Nie tylko COVID żyje człowiek – czyli jak zapobiegać chorobom wieku średniego”. „Bądź z nami” przygotowało też ulotki na temat pandemii i tego, jak się przygotować na ewentualne zakażenie koronawirusem.
W ramach projektu odbędą się ponadto wirtualne warsztaty prowadzone przez specjalistów. Dla wielu osób HIV+ szczególnie ważne będzie spotkanie z pracownikiem socjalnym, który odpowie na pytania na temat dostępnej w tym okresie pomocy.
Wykłady prowadzone będą przez specjalistów – dr n.med. Joannę Kubicką, specjalistkę chorób zakaźnych, Jolantę Świerczewską-Parzuch, psycholożkę z „Bądź z nami”, Barbarę Cygan, pracownicę socjalną, Jolę Trojan, fizjoterapeutkę i instruktorkę fitness Irenę Przepiórkę, konsultantkę nurtu BSFT oraz Joannę Gałaj, konsultantkę i couch zdrowia, przedstawicielkę „Bądź z nami” i koordynatorkę projektu.
„Plany oczywiście były inne. Miałyśmy spotykać się co tydzień w siedzibie Stowarzyszenia „Bądź z nami”. Okazało się to niemożliwe, ale można powiedzieć, że dzięki koronawirusowi uczymy się nowych aspektów korzystania z dobrodziejstw internetu. Spotkania odbywają się co środę, ale online” – mówi Joanna Gałaj.
Środowe spotkania to punkt wyjścia do dalszych kontaktów poprzez nowo utworzoną grupę w jednym z portali społecznościowych. Kobiety mogą tam porozmawiać ze sobą, podzielić się doświadczeniami i po prostu być dla siebie, bo – jak mówi Joanna Gałaj – „świadomość, że nie jest się samym ze swoim problemem bardzo pomaga”.
Żeby wziąć udział w wirtualnych zajęcia „Bądź z nami” należy skontaktować się ze Stowarzyszeniem mailowo: badzznami@swwwaids.org, pozytywnyswiatkobiet@gmail.com lub telefonicznie: 22 692 8226.
„Dobrze, że okres spowodowanej pandemią izolacji nie oznacza braku wsparcia dla osób, które żyją z HIV. Nie do przecenienia są także rzetelne informacje przygotowywane i propagowane przez Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”, ponieważ najlepszym sposobem na walkę z każdym wirusem jest właśnie edukacja. Bezpłatne, skuteczne i bezpieczne leki w obszarze HIV są w Polsce dostępne także w czasie pandemii. Lekarze chorób zakaźnych pamiętają o pacjentach HIV+, ale samym pacjentom należy o tym przypominać i dobrze, że Joanna Gałaj z zespołem robią to w tym trudnym czasie” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047
biuro@pozytywnieotwarci.pl
www.pozytywnieotwarci.pl

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.