Wtórpol ponownie wspiera kampanię Dotykam=Wygrywam
Wtórpol ponownie został partnerem głównym 11. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam, organizowanej przez markę Panache we współpracy z międzynarodową ekspertką brafittingu Izabelą Sakutovą.
Celem akcji jest wsparcie walki z rakiem piersi, edukacja pro-zdrowotna oraz ochrona środowiska. Kampania zbiera fundusze umożliwiające działania charytatywne stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundacji Wsparcie na Starcie.
Wtórpol wspiera reCYCling
Firma Wtórpol kolejny raz szczególnie mocno włączy się w reCYCling, zbierając używane biustonosze. Dzięki temu zebrana bielizna otrzymała szansę na nowe, drugie życie. Aby nadawała się do ponownego wykorzystania, musi jednak spełniać kilka wymogów: nie może mieć odciętych ramiączek, zapięć lub innych elementów.
Co Wtórpol zrobi z zebranymi biustonoszami?
W ramach współpracy z akcją Dotykam=Wygrywam, Wtórpol podda reCYClingowi zebrane podczas kampanii biustonosze, a zysk z tego procesu przekaże na walkę z rakiem piersi. Te w najlepszym stanie trafią do sklepów z odzieżą używaną TekStylowo. Biustonosze w gorszej kondycji również się nie zmarnują – zostaną przerobione na paliwo alternatywne, które stanowi bardziej ekologiczny zamiennik paliw tradycyjnych. Wszystko zgodnie z zasadą zero waste.
Ubiegłoroczna akcja zakończona wielkim sukcesem
Przypomnijmy, że jubileuszowa, 10. edycja kampanii, od której zaczęło się zaangażowanie Wtórpolu w projekt Dotykam=Wygrywam, zakończyła się dużym sukcesem. Zebranych zostało 24 895 biustonoszy!
W sumie podczas 10 lat trwania kampanii Dotykam=Wygrywam zebrano ponad 8,5 tony biustonoszy.
Gdzie będzie można oddawać biustonosze?
Akcja potrwa przez cały październik 2022 – bieliznę będzie można oddawać w ponad 160 sklepach na terenie całej Polski. Adresy sklepów biorących udział w akcji reCYClingowej znajdują się na stronie akcji Dotykam=Wygrywam.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.