Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób chorych. Między 23 września a 4 października dostępna jest na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Na wystawie pokazane zostały portrety osób chorych i ich opiekunów. Historie te dotyczą różnych jednostek chorobowych i wyzwań, jakie im towarzyszą, ale łączy je jedno – obrazują, jak ogromną rolę ma wsparcie żywieniowe w procesie terapii i rekonwalescencji. Na początku roku wystawę można było zobaczyć w polskim Sejmie, towarzyszyła inauguracji działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego. Uzyskała również honorowy patronat Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Pani Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej.
- Od ponad 15 lat korzystam z żywienia dojelitowego z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Jestem pewien, że bez tego wsparcia nie byłbym dzisiaj w tym miejscu. Moim celem jest poprawa sytuacji polskich pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, co staram się realizować poprzez działania naszego zespołu parlamentarnego – podkreśla Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, jeden z bohaterów wystawy
– Momentem kluczowym dla rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce jest edukacja przyszłych zawodów medycznych. Temat ten wybrzmiał już podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, dlatego jednym z głównych naszych postulatów jest uwzględnienie tego obszaru w standardach kształcenia zawodów medycznych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Fundacją Nutricia, wprowadził leczenie żywieniowe do swojego sylabusa na rok akademicki 2023/2024, dając tym samym przykład dla innych uczelni – dodaje poseł.
Niedożywienie wciąż stanowi w Polsce problem
Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), prawie 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1]. Fakt ten może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia pacjentów w trakcie leczenia. Niedożywienie może przyczyniać się m.in. do częstszego występowania powikłań, zwiększenia ryzyka wystąpienia zakażeń i odleżyn, obniżenia jakości życia pacjentów, zmniejszenia tolerancji stosowanej terapii, co może prowadzić do jej wydłużenia lub przerwania, wydłużenia czasu rehabilitacji czy zwiększenia śmiertelności. Większa częstotliwość hospitalizacji i dłuższy pobyt w szpitalu zaś przekładają się na wzrost kosztów leczenia. Dlatego budowanie świadomości wśród kadry medycznej, że leczenie żywieniowe powinno stanowić integralny element opieki zdrowotnej, powinno rozpocząć się już na etapie studiów.
- Wprowadziliśmy obowiązkowe zajęcia dla wszystkich studentów z zakresu leczenia żywieniowego, aby wyposażyć przyszłych lekarzy w niezbędne kompetencje holistycznej opieki nad pacjentami. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” doskonale ilustruje, jak fundamentalną rolę pełni żywienie w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Naszym celem jest wykształcenie specjalistów, którzy będą potrafili wdrożyć odpowiednią interwencję żywieniową w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta – mówi prof. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podstawą jest ocena stanu odżywienia pacjenta
Bardzo ważna dla pacjentów jest przesiewowa ocena stanu odżywienia. Dzięki niej można wdrożyć interwencję żywieniową odpowiednio wcześnie. Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku już na etapie studiów uczą się, jak diagnozować niedożywienie i zagrożenie niedożywieniem u swoich przyszłych pacjentów.
- Program Fundacji Nutricia realizowany jest na UMB od 2023 roku. Zajęcia z żywienia medycznego odbywają się w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii, II Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej oraz Klinice Geriatrii. Od nowego roku akademickiego 2024/2025 w program zaangażowany zostanie również Zaklad Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Fundacja wsparła Centrum Symulacji Medycznej i wyposażyła je łącznie w 4 fantomy oraz kombinezon do symulacji odczuć osób starczych. Na tym sprzęcie szkoli się około 1,7 tysięcy studentów – podkreśla dr n. med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Białymstoku.
- Program Fundacji Nutricia „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE” został bardzo pozytywnie oceniony przez studentów UMB. Dane ewaluacyjne to potwierdzają, aż 94% osób, które wzięły udział w ankiecie jest zdania, że zwiększyła się ich wiedza teoretyczna w zakresie leczenia żywieniowego[2]. Aktualnie program Fundacji Nutricia obejmuje już 7 uczelni medycznych, na których łącznie uczy się niemal 15 tys. studentów. Naszym celem jest przełom w edukacji medycznej – chcemy, aby wiedza o leczeniu żywieniowym stała się nieodłączną częścią kształcenia na wszystkich uczelniach medycznych w kraju. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do edukacji może przynieść realną zmianę w jakości opieki nad pacjentami – podkreśla Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.
Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK: ŻYWIENIE MEDYCZNE” współpracuje także z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wystawa jest wspólną inicjatywą Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego oraz Fundacji Nutricia. Realizację wystawy w Białymstoku wsparło Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego.
[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
[2] Dane na podstawie ankiety, która została przeprowadzona wśród studentów UMB w czerwcu w 2024 roku, wypełniło ją 362 respondentów.
![Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe](/files/1666761086/dr-jawor-pacjentka-2_2,w_285,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
![Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji](/files/1666761086/21463-zwop7x1svfnwxws4,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
![Filary pielęgnacji skóry atopowej](/files/_uploaded/glownekonf_616588203,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.