Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób chorych. Między 23 września a 4 października dostępna jest na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Na wystawie pokazane zostały portrety osób chorych i ich opiekunów. Historie te dotyczą różnych jednostek chorobowych i wyzwań, jakie im towarzyszą, ale łączy je jedno – obrazują, jak ogromną rolę ma wsparcie żywieniowe w procesie terapii i rekonwalescencji. Na początku roku wystawę można było zobaczyć w polskim Sejmie, towarzyszyła inauguracji działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego. Uzyskała również honorowy patronat Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Pani Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej.
- Od ponad 15 lat korzystam z żywienia dojelitowego z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Jestem pewien, że bez tego wsparcia nie byłbym dzisiaj w tym miejscu. Moim celem jest poprawa sytuacji polskich pacjentów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, co staram się realizować poprzez działania naszego zespołu parlamentarnego – podkreśla Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego, jeden z bohaterów wystawy
– Momentem kluczowym dla rozwoju leczenia żywieniowego w Polsce jest edukacja przyszłych zawodów medycznych. Temat ten wybrzmiał już podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, dlatego jednym z głównych naszych postulatów jest uwzględnienie tego obszaru w standardach kształcenia zawodów medycznych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Fundacją Nutricia, wprowadził leczenie żywieniowe do swojego sylabusa na rok akademicki 2023/2024, dając tym samym przykład dla innych uczelni – dodaje poseł.
Niedożywienie wciąż stanowi w Polsce problem
Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), prawie 80% pacjentów w szpitalach nie otrzymuje interwencji żywieniowej pomimo wskazań[1]. Fakt ten może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia pacjentów w trakcie leczenia. Niedożywienie może przyczyniać się m.in. do częstszego występowania powikłań, zwiększenia ryzyka wystąpienia zakażeń i odleżyn, obniżenia jakości życia pacjentów, zmniejszenia tolerancji stosowanej terapii, co może prowadzić do jej wydłużenia lub przerwania, wydłużenia czasu rehabilitacji czy zwiększenia śmiertelności. Większa częstotliwość hospitalizacji i dłuższy pobyt w szpitalu zaś przekładają się na wzrost kosztów leczenia. Dlatego budowanie świadomości wśród kadry medycznej, że leczenie żywieniowe powinno stanowić integralny element opieki zdrowotnej, powinno rozpocząć się już na etapie studiów.
- Wprowadziliśmy obowiązkowe zajęcia dla wszystkich studentów z zakresu leczenia żywieniowego, aby wyposażyć przyszłych lekarzy w niezbędne kompetencje holistycznej opieki nad pacjentami. Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” doskonale ilustruje, jak fundamentalną rolę pełni żywienie w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Naszym celem jest wykształcenie specjalistów, którzy będą potrafili wdrożyć odpowiednią interwencję żywieniową w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta – mówi prof. Marcin Moniuszko, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Podstawą jest ocena stanu odżywienia pacjenta
Bardzo ważna dla pacjentów jest przesiewowa ocena stanu odżywienia. Dzięki niej można wdrożyć interwencję żywieniową odpowiednio wcześnie. Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku już na etapie studiów uczą się, jak diagnozować niedożywienie i zagrożenie niedożywieniem u swoich przyszłych pacjentów.
- Program Fundacji Nutricia realizowany jest na UMB od 2023 roku. Zajęcia z żywienia medycznego odbywają się w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii, II Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej oraz Klinice Geriatrii. Od nowego roku akademickiego 2024/2025 w program zaangażowany zostanie również Zaklad Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Fundacja wsparła Centrum Symulacji Medycznej i wyposażyła je łącznie w 4 fantomy oraz kombinezon do symulacji odczuć osób starczych. Na tym sprzęcie szkoli się około 1,7 tysięcy studentów – podkreśla dr n. med. Dagmara Bogdanowska-Charkiewicz z kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Białymstoku.
- Program Fundacji Nutricia „KIERUNEK – ŻYWIENIE MEDYCZNE” został bardzo pozytywnie oceniony przez studentów UMB. Dane ewaluacyjne to potwierdzają, aż 94% osób, które wzięły udział w ankiecie jest zdania, że zwiększyła się ich wiedza teoretyczna w zakresie leczenia żywieniowego[2]. Aktualnie program Fundacji Nutricia obejmuje już 7 uczelni medycznych, na których łącznie uczy się niemal 15 tys. studentów. Naszym celem jest przełom w edukacji medycznej – chcemy, aby wiedza o leczeniu żywieniowym stała się nieodłączną częścią kształcenia na wszystkich uczelniach medycznych w kraju. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do edukacji może przynieść realną zmianę w jakości opieki nad pacjentami – podkreśla Anna Cywińska, prezes zarządu Fundacji Nutricia.
Fundacja Nutricia w ramach programu „KIERUNEK: ŻYWIENIE MEDYCZNE” współpracuje także z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wystawa jest wspólną inicjatywą Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego oraz Fundacji Nutricia. Realizację wystawy w Białymstoku wsparło Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego.
[1] https://polspen.pl/wp-content/uploads/2020/12/klek-s-niedozywienie-coi-2019.pdf
[2] Dane na podstawie ankiety, która została przeprowadzona wśród studentów UMB w czerwcu w 2024 roku, wypełniło ją 362 respondentów.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.