Z diagnostą po zdrowie Twojej Babci i Twojego Dziadka
Zadbaj o zdrowie Babci i Dziadka w dniu ich święta! Z myślą o seniorach, Atrium Biała we współpracy z członkami Studenckiego Towarzystwa Diagnostyków Laboratoryjnych organizuje akcję pod hasłem „Z diagnostą po zdrowie”. W ramach inicjatywy, już w najbliższą sobotę, 21 stycznia br., w białostockim centrum handlowym będzie można bezpłatnie wykonać wybrane badania lekarskie, takie jak pomiar glikemii przychodnej, pomiar ciśnienia tętniczego, analiza składu ciała, przegląd jamy ustnej, a także nauczyć się samobadania oraz zasad pierwszej pomocy.
W akcję „Z diagnostyką po zdrowie” zaangażowani są studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych będą dostępni dla seniorów w sobotę w godzinach między 10.00 a 16.00.
Studenci kierunku lekarskiego przeprowadzą badanie glikemii pozwalające np. na wykrycie cukrzycy, dzięki czemu można odpowiednio wcześniej wdrożyć niezbędne leczenie. Będzie można także skorzystać z pomiaru ciśnienia, które będzie prowadzone także przez studentów farmacji. Przyszli dietetycy zaoferują pomoc w analizie składu ciała, pomogą zinterpretować wyniki oraz doradzą jak dbać o zdrowie przy pomocy odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety. Seniorzy będą mogli także udać się na przegląd jamy ustnej, który wykonają uczniowie kierunku lekarsko-dentystycznego. Natomiast, młodzi ratownicy medyczni przeszkolą gości Atrium Biała z zasad podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz przypomną jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
Na najmłodszych gości białostockiego centrum handlowego również czekać będą wyjątkowe atrakcje. Specjalnie dla nich dostępny będzie Kącik Małego Diagnosty, w którym dzieci wcielą się w analityka. Celem tego wydarzenia jest oswajanie dzieci z profilaktycznymi badaniami, pobieraniem krwi, lekarzem oraz nauka dbania o zdrowie.
– Dzień Babci i Dziadka to dni, kiedy szczególnie pamiętamy o seniorach i chcemy spędzić z nimi jak najwięcej czasu. Formą wyrażenia miłości i troski o naszych dziadków może być także zadbanie o ich zdrowie. Dlatego we współpracy z uzdolnionymi studentami Uniwersytetu Medycznego zorganizowaliśmy akcję, podczas której osoby starsze, ale przy okazji i wnuczkowie, mogą skontrolować stan zdrowia. Nie będą oni musieli stać w kolejce u lekarza, a mogą to zrobić chociażby przy okazji zakupów czy wyjścia na kawę. Przygotowaliśmy także atrakcje dla naszych najmłodszych gości, żeby się nie nudzili podczas oczekiwania na babcię lub dziadka, którzy akurat biorą udział w badaniu. Serdecznie zapraszamy do wspólnego dbania o zdrowie – mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Badania oraz wydarzenia będą odbywać się 21 stycznia br. w lokalu naprzeciwko Cukierni Sowa w Atrium Biała. Udział w akcji jest bezpłatny. Nie są wymagane zapisy na badania, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.