Z diagnostą po zdrowie twojej Babci i Dziadka
Najważniejsze jest zdrowie i warto dbać o nie w każdym wieku! Atrium Biała zaprasza seniorów na kolejną edycję akcji profilaktycznej „Z diagnostą po zdrowie. Dzień Babci i Dziadka”. W ramach inicjatywy, już 20 stycznia br. w białostockim centrum handlowym będzie można bezpłatnie wykonać wybrane badania lekarskie, takie jak pomiar glikemii przychodnej, pomiar ciśnienia tętniczego, analiza składu ciała, przegląd jamy ustnej, a także nauczyć się samobadania oraz zasad pierwszej pomocy.
W akcję „Z diagnostą po zdrowie” jak co roku zaangażowali się studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Tym razem Członkowie Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych zapraszają seniorów na bezpłatne badania i konsultacje już w najbliższą sobotę, w godzinach między 9.00 a 15.00.
W ramach inicjatywy profilaktycznej studenci kierunku lekarskiego przeprowadzą badanie glikemii pozwalające np. na wykrycie cukrzycy, dzięki czemu można odpowiednio wcześniej wdrożyć niezbędne leczenie. Na miejscu wykonywany będzie także pomiar ciśnienia. Przyszli dietetycy zaoferują pomoc w analizie składu ciała, pomogą zinterpretować wyniki oraz doradzą, jak dbać o zdrowie przy pomocy odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety. Seniorzy będą mogli także dokonać przeglądu jamy ustnej, który wykonają uczniowie kierunku lekarsko-dentystycznego. Natomiast młodzi ratownicy medyczni przeszkolą gości Atrium Biała z zasad podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz przypomną jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. W trakcie sobotniej akcji przyszli specjaliści przeprowadzać będą także masaż skóry twarzy.
Na najmłodszych gości białostockiego centrum handlowego również czekać będą wyjątkowe atrakcje. Specjalnie dla nich dostępny będzie Kącik Małego Diagnosty, w którym dzieci wcielą się w analityka. Celem tego wydarzenia jest nauka dbania o zdrowie oraz oswajanie dzieci z profilaktycznymi badaniami, pobieraniem krwi i lekarzem.
Badania dla seniorów odbędą się 20 stycznia br. w pasażu przy sklepie Reserved. Udział w akcji jest bezpłatny. Nie są wymagane zapisy na badania, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorem akcji jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, natomiast jej partnerem lokalizacyjnym kolejny rok z rzędu jest Atrium Biała. W coroczną inicjatywę, poza Studenckim Towarzystwem Diagnostów Laboratoryjnych, zaangażowały się takie organizacje, jak: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny oddział w Białymstoku (IFMSA-Poland), Uniwersytet Medycyny w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej, Innowacyjny Kosmetolog, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Białystok (PTSF), Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Medycyny Ratunkowej, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii oddział Białystok.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.