Komunikaty PR

Zaćma - czym jest i do czego prowadzi nieleczona?

2021-06-18  |  12:00
Biuro prasowe

Z danych Ministerstwa Zdrowia, a także z raportów przygotowywanych dla Polskiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że w Polsce przeprowadzanych jest coraz mniej zabiegów usunięcia zaćmy. Największy spadek wykonywanych zabiegów jest u ludzi powyżej 70 roku życia. Nie bez powodu, gdyż zaćma uważna jest przede wszystkim za chorobę dotykającą starszych ludzi. Jednak ten problem dotyczy wszystkich grup wiekowych, a powodem spadku liczby wykonywanych zabiegów jest przede wszystkim strach przed zarażeniem Covid-19 oraz kontakt z placówką medyczną w czasie trwania pandemii. Czym jest zaćma? Jak się objawia? Jak powinna być leczona? Na te trzy podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć.

 

Czym jest zaćma?

Zaćma to bardzo częsta przypadłość osób starszych, ale dotyka również inne grupy wiekowe, Objawia się zmętnieniem soczewki oka. Utrata przezroczystości soczewki sprawia, że tracimy ostrość wzroku, a z czasem prowadzić może do całkowitej ślepoty. Oko zupełnie przestaje widzieć w nocy lub w ciemnym polu, a zmętniała soczewka powoduje, że jesteśmy w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy i światło od cienia. W przypadku młodszych osób przyczyną są zazwyczaj urazy i stany zapalne oka. Zaćmę powodować mogą też niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, kontakt oczu z chemikaliami, praca w szkodliwych warunkach oraz przyjmowanie niektórych leków. Na szczęście ten proces jest odwracalny! Jak walczyć z zaćmą, żeby nie zdominowała ona naszego życia? Recepta jest prosta – należy poddać się operacji oka.

 

Na czym polega operacja zaćmy?

Możliwości operacyjne są dwie – z zastosowaniem lasera lub bez. Pierwsza z tych metod jest jedną z najbardziej nowoczesnych opcji zabiegu. Laser wykonuje w soczewce otwór, a następnie ją rozdrabnia. Następnie naturalna, zmętniała soczewka zastąpiona zostaje jej syntetyczną wersją. Jednak do najbardziej powszechnych operacji w Polsce należy fakoemulsyfikacja, czyli zabieg przy pomocy sondy. Procedura przebiega podobnie jak przy użyciu lasera – chirurg z zastosowaniem sondy ultradźwiękami rozbija zmętnioną soczewkę i ją delikatnie usuwa, a w jej miejsce pojawia się także jej syntetyczny odpowiednik.

 

Jakie są efekty operacji?

Nowa soczewka, zaraz po wprowadzeniu do oka, sama przybiera właściwy kształt. Zabieg nie wymaga zakładania szwów ani hospitalizacji, trwa najczęściej około 15 minut. Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej samoczynnie zamyka powstałą ranę. Pacjent kilka godzin po zabiegu może wrócić do domu, a operacja nie wyklucza na długo pacjent z życia codziennego.

 

Kampania społeczna „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”

Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się korona wirusem. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne - pomysłodawca i organizator, razem z partnerami - Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA - powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Ma ona na celu przekonanie przyszłych pacjentów do bezpieczeństwa w placówkach okulistycznych, które w czasach epidemii Covid-19 pracują w jak najwyższych warunkach sanitarnych, a także wskazanie samych plusów tego zabiegu.

 

Opiekunem merytorycznym kampanii oraz jej twarzą został prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki. Kampania skierowana została przede wszystkim do lekarzy, osób starszych a także ich rodziny, żeby włączyli się we wspólną walkę z zaćmą.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację
Zdrowie Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
2024-09-24 | 15:30

Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce

Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.