Zadbaj o mikrobiom i skutecznie wyeliminuj łupież
Ma charakter powszechny, przewlekły i nawracający, dodatkowo stanowi problem natury estetycznej. Dotyka aż 50% dorosłych kobiet i mężczyzn na świecie[1], skutecznie utrudniając życie. Łupież, bo o nim mowa, to jednak przede wszystkim problem natury zdrowotnej, pojawiający się w wyniku zachwiania równowagi mikrobiomu skóry głowy. Jak ten problem zażegnać raz na zawsze? Eksperci Vichy znaleźli rozwiązanie!
Czym jest mikrobiom i jaka jest jego rola?
Mikrobiom skóry głowy to niewidzialny ekosystem żywych mikroorganizmów, na który składają się głównie drożdże i bakterie żyjące w symbiozie, tworząc w ten sposób ochronę przed patogenami. Mikrobiom czerpie niezbędne dla siebie składniki z łoju i potu, ale jak dowodzą badania[2] sam również dostarcza skórze niezbędnych aminokwasów i witamin, zapewniając jej w ten sposób optymalne odżywienie, które zapewnia dobrą kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów. Jak mówi dermatolog, dr n. med. Marcin Zakrzewski:
„Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia – na przykład kiedy myjemy włosy. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy”.
Co należy wiedzieć o łupieżu?
Nadmierne łuszczenie się skóry głowy, któremu może towarzyszyć łojotok, to właśnie łupież. Może mieć on suchą lub tłustą formę, jednak bez względu na rodzaj należy wiedzieć, że to choroba skóry o charakterze przewlekłym i nawracającym, choć wcale nie musi tak być. Zaburzenie proporcji mikroorganizmów żyjących na skórze głowy, a konkretnie namnażanie grzyba z gatunku z gatunku Malassezia restricta i nadmiar bakterii Staphylococcus, przy równoczesnym zmniejszeniu ilości bakterii z rodzaju Cutibacterium, prowadzi do łupieżu. Do powstania problemu doprowadzić może także nieodpowiednia higiena, nadpotliwość, osłabienie odporności lub przewlekły stres.
„Obok grzybów i sebum, za łupież w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych” - mówi dr n. med. Marcin Zakrzewski.
Dlaczego łupież jest problemem nawracającym?
Niewłaściwe kosmetyki do mycia włosów, ale przede wszystkim niekonsekwentne stosowanie produktów przeznaczonych do walki z łupieżem, jak również brak późniejszych działań zapobiegawczych prowadzą do zachwiania równowagi mikrobiomu, a w ten sposób powodują podrażnienia skóry głowy i świąd, prowadząc do łupieżu. Skuteczna kuracja eliminująca łupież to odpowiednio dobrane produkty, ale też ich właściwe stosowanie zgodnie z zaleceniem producenta, mogą pomóc zwalczyć problem. Przerywanie kuracji lub stosowanie jej niezgodnie z zaleceniami sprawia, że łupież staje się problemem przewlekłym, mocno utrudniającym codzienne funkcjonowanie, ale generuje również problem natury estetycznej, który osobom szczególnie wrażliwym spędza sen z powiek.
Wyeliminuj przyczynę, pozbędziesz się problemu
Kluczowym aspektem skutecznej walki z łupieżem jest świadomość przyczyn powstania tej nieestetycznej przypadłości. Eliminacja źródła problemu pomoże zwalczyć łupież na stałe, jednak do tego potrzebne są właściwe produkty do pielęgnacji, konsekwencja w działaniu oraz środki zapobiegawcze, które pozwolą utrzymać efekty zastosowanej kuracji. Należy wiedzieć, że wśród składników aktywnych przeznaczonych do walki z łupieżem, prym wiedzie kwas salicylowy oraz dwusiarczek selenu. To pozycje, na które warto zwrócić uwagę sprawdzając skład kosmetyków do pielęgnacji włosów z łupieżem.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim warto zbadać potrzeby skóry głowy z pomocą dermatologa lub trychologa. Nie mniej ważna jest higiena stylu życia, a więc odpowiednia dieta oraz możliwe unikanie długotrwałego stresu. W codziennej pielęgnacji natomiast należy wybierać produkty stworzone i polecane przez ekspertów, aby nie tracić czasu na nieskuteczne kuracje. W przypadku wątpliwości można skonsultować się z farmaceutą. Nie warto lekceważyć oznak łupieżu. Szybka reakcja to szybkie pozbycie się problemu. Po zakończeniu kuracji należy zapobiegawczo używać produktów przeciwłupieżowych, których regularne stosowanie zabezpieczy skórę głowy przed ponownym pojawieniem się problemu.
Szampon przeciwłupieżowy DERCOS
Połączenie wiedzy i 50 lat doświadczenia oraz położenie nacisku na eliminację przyczyn, a nie tylko skutków, doprowadziło naukowców do opracowania unikalnej, aktywnej formuły szamponu zwalczającego łupież, który może być stosowany również przez osoby o wrażliwej skórze głowy. Zamknięta w butelce DERCOS wysoce skoncentrowana formuła skutecznie pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu.
· 1% dwusiarczku selenu – połączono siarkę z selenem, znanym z właściwości oczyszczających, o działaniu przeciwgrzybicznym. Często stosowany przy leczeniu łupieżu. Pomaga też redukować swędzenie i ułatwia odrywanie się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka.
· 1% kwasu salicylowego – znany z właściwości złuszczających. Pomaga usuwać łuski łupieżowe ze skóry głowy.
· witamina E – zapobiega utlenianiu się sebum.
Szampon występuje w dwóch wersjach: do włosów suchych oraz do włosów normalnych i przetłuszczających się. Można go używać kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry głowy.
SKUTECZNOŚĆ POTWIERDZONA KLINICZNIE
Pielęgnacja włosów z użyciem szamponu DERCOS pozwala od pierwszych dni zaobserwować pożądane efekty, natomiast kuracja zgodnie ze wskazaniem ekspertów prowadzi do 100% eliminacji łupieżu[3], przywraca równowagę mikrobiomu[4] oraz zapobiega nawrotom łupieżu przez kolejnych 6 tygodni[5], łagodząc podrażnienia i swędzenie skóry głowy.
95% pacjentów uważa, że szampon ma przyjemną, komfortową w użyciu konsystencję, a 88% potwierdza, że produkt posiada przyjemny zapach.
Opakowanie: 200 ml, rekomendowana cena detaliczna[6]: 62,30 zł
Opakowanie 390 ml, rekomendowana cena detaliczna[6]: 90,40 zł
[1] Beauty track Women 12 państw (2016) & Beauty track Men (2013), IPSOS dla L'Oréal Research: badanie na grupie 20 000 kobiet i mężczyzn w Europie i USA w wieku od 15 do 75 lat.
[2]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6180232/pdf/fcimb-08-00346.pdf
[3] Test samooceny wśród 262 osób przy regularnym stosowaniu szamponu przez 2 tygodnie
[4] Badanie kliniczne prowadzone w kierunku głównych mikroorganizmów sprzyjających łupieżowi, 56 osób stosujących 3x w tygodniu przez okres 4 tygodni
[5] Badanie kliniczne, 45 osób stosujących szampon przez 4 tygodnie, badanie przeprowadzone po 6 tygodniach od zaprzestania stosowania
[6] Cena rekomendowana. Ostateczną cenę ustala sprzedawca w punkcie sprzedaży.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.