Komunikaty PR

Zadbaj o siebie NAŁ

2021-07-12  |  15:00
Biuro prasowe

 

Pracujesz, ćwiczysz, realizujesz swoje pasje, spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi, a każdy dzień to nie lada wyzwanie dla Twojego organizmu? Potrzebujesz dodatkowego wsparcia, by nadążał on za intensywnym trybem życia? Zwróć uwagę na to, czy zapewniasz mu nie tylko odpowiednie nawodnienie, ale też czy dostarczasz mu odpowiedniej dawki mikro- i makroelementów.

 

Woda spełnia w organizmie szereg funkcji: chroni narządy, uczestniczy w procesie trawienia, pomaga regulować temperaturę ciała, umożliwia pracę mózgu. Nie istnieje jedna zasada jasno określająca, ile dokładnie litrów wody powinniśmy pić, bo jej spożycie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, tryb pracy, aktywność fizyczna, aktualny stan zdrowia czy temperatura otoczenia, w jakim przebywamy. Możemy wspomagać się jednak ogólnymi wytycznymi, na przykład „Normami żywienia dla populacji Polski”, opublikowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia. Według ekspertów kobiety, które nie są w ciąży i nie karmią piersią powinny spożywać ok. 2 L wody dziennie, a mężczyźni – o pół litra więcej. To bardzo ważne, by spożywać odpowiednią ilość wody z różnych źródeł jako część zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

 

Świadomość konsumentów, że regularne picie wody pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania organizmu, rośnie. Jednak intensywny tryb życia, wymagająca praca i wzmożony stres, z jakim w ostatnim czasie się mierzymy, sprawiły, że konsumenci poszukują produktów dających im w tym zakresie jeszcze dodatkowe wparcie. Z przeprowadzonych przez GFK badań wynika, że 64% Polaków uważa, że spożywanie większej ilości pokarmów z dodatkiem składników mineralnych to dobry sposób na zdrowszą dietę[1]. Konsumenci zwracają coraz większą uwagę na swoje zdrowie, a Nielsen określił to zachowanie jak „proaktywne zakupy z myślą o zdrowiu”[2].

 

Składniki mineralne należą do związków egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem i napojami. Umożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie oraz są ważnym materiałem budulcowym naszego ciała. Cynk, chociaż jest pierwiastkiem śladowym, ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, jest niezbędny w procesie gojenia ran, nie można też przecenić jego wartości w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Zawiera go siemię lniane czy pestki dyni. Potas odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową, odpowiednie ciśnienie krwi oraz napięcie i kurczliwość mięśni. Jest niezbędny dla prawidłowej pracy naszego serca. Znajdziemy go w suszonych morelach, białej fasoli czy pistacjach. Magnez bierze udział w tworzeniu nowych komórek, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. Dostarczymy go naszemu organizmowi wraz z nasionami słonecznika, dynią czy kakao. Dodatkową dawkę cynku, potasu i magnezu znajdziemy także w napojach funkcjonalnych NAŁ+, które powstały na bazie naturalnej wody mineralnej – tłumaczy Katarzyna Żywczyk, specjalista ds. żywienia, Nestlé Polska.

 

By odpowiadać na różnorodne potrzeby, NAŁ+ dostępne jest w trzech różnych wariantach. Oprócz naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka (pochodzącej ze znanego ze swojego uzdrowiskowego klimatu Nałęczowa, położonego w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego), zawierają one dodatkową dawkę cennych składników mineralnych oraz delikatny owocowy smak:

 

  • NAŁ+ o smaku czarnej porzeczki zostało wzbogacone o cynk, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a więc warto po niego sięgnąć, jeśli chcemy proaktywnie zadbać o swój organizm pod tym względem.

 

  • NAŁ+ o smaku jeżyny zawiera dodatkową dawkę potasu, pomagającego w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. To produkt, który sprawdzi się u osób aktywnych fizycznie.

 

  • NAŁ+ o smaku zielonego jabłka z dodatkiem magnezu, przyczyniającego się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. To propozycja dla osób, które dużo pracują, mają wiele planów i pragną wykorzystywać każdy dzień najlepiej, jak się da.

 

Funkcjonalne NAŁ+ nie zawierają barwników, konserwantów, cukru ani substancji słodzących. Są dostępne w butelkach PET o wygodnej i poręcznej pojemności 0,7 L, które nie tylko w 100% nadają się do recyklingu, ale są też wykonane w 50% z plastiku z recyklingu. Już wszystkie niegazowane formaty Nałęczowianki są dostępne także w opakowaniach wyprodukowanych w 50% z przetworzonego PET – marka jest pod tym względem pierwsza w Polsce.

 


[1] Consumer Life, GFK 2017.

[2] Consumer during Pandemic. Symptoms, Complications and Prescriptions by Nielsen, Nielsen 2020.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym? Biuro prasowe
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację
Zdrowie Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
2024-09-24 | 15:30

Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce

Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw,
Zdrowie Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku
2024-09-24 | 13:00

Wyjątkowa wystawa w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku

Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego oraz wyzwań, które na co dzień podejmują opiekunowie osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Handel

Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników

Ponad 12,5 mln gospodarstw na świecie, w większości małych do 5 ha, uprawia kawowce. Chociaż ceny kawy na światowych rynkach od wielu miesięcy pną się w górę, nie przekłada się to na wyższe zyski dla rolników. Ich problemem jest nie tylko marginalizacja w łańcuchach dostaw, lecz również dynamicznie rosnące koszty produkcji i zmiany klimatu, np. przedłużające się susze – przypominają eksperci Fundacji Fairtrade Polska z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który przypada 29 września.

Gwiazdy

Magda Bereda: Udział w „Tańcu z gwiazdami” to był ciężki czas. Nie mam do nikogo żadnego żalu za oceny, choć czasami były za bardzo krytyczne

Wokalistka brała udział w „Tańcu z gwiazdami” pięć lat temu. Niemal w każdym odcinku jej popisy taneczne były krytykowane przez internautów i surowo oceniane przez jurorów. Ona jednak dzielnie stawiała czoła wszelkim przeciwnościom i zrobiła wszystko, by przy wsparciu Kamila Kuroczki zajść jak najdalej. Dziś Magda Bereda ze wzruszeniem wspomina tamte chwile i jak podkreśla, z doświadczeń zdobytych w programie wyciągnęła odpowiednie wnioski.