Zadbaj o skórę jesienią
Jesienią, mimo że pogoda jest gorsza niż w ciepłych miesiącach, częściej odczuwamy zimno i musimy się cieplej ubierać, to paradoksalnie z punktu widzenia naszej skóry nie jest to aż tak zła pora roku. Umiarkowana temperatura powyżej zera czy wysoka wilgotność powietrza są na pewno korzystniejsze dla jej kondycji niż letnie słońce lub zimowy mróz. Jednakże częsty wiatr, zanieczyszczenie powietrza przez smog i fakt, że większość dnia spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska, może powodować wysuszanie naskórka i niekorzystnie wpływać na stan skóry. Szczególnie narażona na działanie tych czynników jest skóra problematyczna i wrażliwa ze skłonnością do alergii. Odpowiednie zadbanie o nią już teraz, podczas jesieni, pomoże nam w lepszym przygotowaniu jej na wymagający okres zimowy.
Jak zabezpieczyć skórę
Nasza skóra po ciepłych letnich miesiącach bywa przesuszona i osłabiona. Nie jest więc łatwo zabezpieczyć ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie. Warto więc stosować kosmetyki takie jak kremy, czy sera odpowiednio dobrane do potrzeb naszej skóry. Dobrym wyborem mogą okazać się te zawierające w swoim składzie optymalną ochronę dla naszej skóry w postaci ceramidów, olejków czy kwasu hialuronowego. Zwróćmy uwagę, że nie tylko skóra naszej twarzy narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie zapominajmy o nawilżaniu często przesuszających się ust, dłoni i stóp. Nawet jesienią powinniśmy pamiętać o filtrach SPF. Pomimo że za oknem raczej typowo pochmurna aura to niestety promieniowanie słoneczne przedostaje się nawet przez warstwę chmur. Wówczas skóra bez odpowiedniej bariery ochronnej w postaci filtra narażona jest na szybsze starzenie się, a jej odporność na mróz czy wiatr spada.
Nie tylko od zewnątrz
Jesienna pielęgnacja to także zdrowa dieta. To co jemy, odzwierciedla wygląd naszej skóry. Większość z nas po spożyciu pewnych składników w nadmiarze takich jak np. nabiał, słodycze czy używki zauważa pogorszenie się jej stanu.
Aby wesprzeć kondycję swojej skóry od środka, warto odpowiednio się nawadniać. O ile latem przypomina nam o tym wysoka temperatura i ciągłe uczucie pragnienia, jesienią często o tym zapominamy. Z powierzchni naszej skóry odparowywane się ogromne ilości wody, staje się ona wówczas sucha, napięta i swędząca. Dlatego tak ważne jest zadbanie o stan jej nawilżenia i to nie tylko od zewnątrz.
W menu przyjaznym dla skóry nie powinno zabraknąć produktów bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Są one najkorzystniejsze dla kondycji naszego naskórka. Wchodzą w skład płaszcza wodno – lipidowego, który tworzy się na naszej skórze jako jej bariera ochronna. Mają też działanie przeciwzapalne, łagodzące i chronią przed promieniowaniem UV. Źródłem kwasów Omega – 3 są tłuste ryby, siemię lniane, orzechy włoskie, olej lniany i rzepakowy. Kwasy Omega – 6 znajdziemy natomiast w pestkach dyni i słonecznika.
Zdrowa dawka witamin
Istotnym składnikiem jesiennej diety powinny być także witaminy. Najbardziej przyswajalne są te, zawarte w pożywieniu. Chronią one skórę przed działaniem wolnych rodników i pozytywnie wpływają na jej kondycję. W codziennym menu powinny pojawiać się szczególnie te zawierające witaminę C. Wspiera ona nasz naskórek, zwiększając jego gęstość oraz stymulując syntezę kolagenu, będącego składnikiem skóry nadającym jej elastyczność i odpowiedzialnym za jej nawilżenie. Ponadto witamina C wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran i regeneracji. Jeżeli chcesz utrzymać jej optymalny poziom, pamiętaj o jedzeniu papryki, natki pietruszki, brokułów, a także cytrusów.
Kolejnym istotnym składnikiem naszego menu powinny być produkty bogate w witaminę E. Wpływa ona również na nawilżenie naskórka, zapobiegając jego wysuszaniu, a także chroni zawarty w skórze kolagen przed zniszczeniem. Znaleźć możemy ją w olejach m.in. słonecznikowym, sojowym, a także orzechach, migdałach i zielonych warzywach liściastych.
Nie mnożna zapomnieć o witaminach z grupy A i B. Są one odpowiedzialne za pobudzanie skóry do produkcji kolagenu, zapobiegają stanom zapalnym i łagodzą powstałe już uszkodzenia skóry. Składniki, które ich dostarczają to m.in. masło, jaja, niektóre tłuste ryby, a także produkty pełnoziarniste, liściaste warzywa i mięso.
Wewnętrzne wsparcie oparte na naturalnych składnikach
Wsparciem zbilansowanej diety może okazać się dobrze dobrana suplementacja. Wybierając odpowiedni preparat, warto skupić się na jego składzie i sięgać po taki, który zawiera naturalne składniki o udowodnionym naukowo działaniu. DuoLife Collagen to suplement diety przeznaczony dla osób chcących zadbać o elastyczność i sprężystość skóry. Składniki w nim zawarte takie jak kolagen pochodzący ze skór ryb morskich, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne ze skrzypu, pokrzywy i pędów bambusa oraz witamina C, wspierają funkcję barierową skóry, zwiększają jej gęstość i zapobiegają odwodnieniu. Stanowią one wsparcie przed procesami starzenia, spowalniając je, a jednocześnie skutecznie walcząc z wolnymi rodnikami. Ponadto wyciągi roślinne obfitujące w krzemionkę wspomagają włosy i paznokcie, aby były one piękne i mocne. Suplementacja tym płynnym preparatem powinna trwać ok. 3 miesiące, po czym zaleca się zastosowanie 1-2 miesięcy przerwy.
Pamiętaj, że dla utrzymania doskonałej kondycji skóry kluczowa jest nie tylko sama pielęgnacja, ale i zdrowy styl życia. Przygotuj swoją skórę już jesienią na wymagający dla niej okres zimowy i już dziś podejmując odpowiednie kroki, zapewnij sobie „wieczną młodość”.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.