Zadbaj o swoje zdrowie w Atrium Copernicus
Już jutro, 1 września br., mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można wykonać m.in. pomiar ciśnienia czy glukozy, zrobić morfologię oraz przebadać słuch. Z badań mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Miasteczko Zdrowia będzie znajdować się przy Atrium Copernicus.
W zdrowym ciele, zdrowy duch – w myśl tej zasady toruńskie centrum handlowe wraz z organizatorem Fundacją Veritas, zapraszają do zadbania o swoje zdrowie. Regularne wykonywanie badań pozwala szybko zareagować na potencjalne zagrożenia i w porę wyeliminować lub załagodzić skutki chorób. Mieszkańcy Torunia i okolic już jutro będą mieli niepowtarzalną okazję do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych w jednym miejscu.
– Z wielu powodów czasem brakuje nam wszystkim czasu na kompleksowe zadbanie o zdrowie. Profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu schorzeń. Dlatego we współpracy z partnerami i organizatorami wydarzenia stworzyliśmy miejsce, gdzie będzie można szybko i bezpłatnie wykonać wiele badań oraz zasięgnąć fachowej opinii. Projekt Miasteczko Zdrowia jest częścią naszej strategii, której celem jest dbanie o lokalne społeczności, ich zdrowie, a także edukowanie i zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia i okolic do skorzystania z badań i konsultacji - mówi Ewa Machowska, dyrektor centrum handlowego Atrium Copernicus.
Partnerami wydarzenia zostało wiele placówek medycznych z Torunia oferujących szereg różnych badań i usług. Na stoisku Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ w Toruniu będzie można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i glukozy oraz zasięgnąć specjalistycznej opinii w zakresie diabetologii. Natomiast, Vitalabo Laboratoria Medyczne oferują dodatkowo analizę składu ciała oraz bezpłatną diagnostykę HCV – AbbVie – czyli jakościowe oznaczenie przeciwciał anty-HCV w surowicy krwi, odpowiadających za wykrywanie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Miejska Przychodnia Specjalistyczna wykona także ocenę poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie oraz ustali skład BMI pacjenta. Mieszkańcy będą mogli również otrzymać skierowanie na badania krwi wykonywane przez Laboratorium w MPS na lipidogram, morfologię i glukozę. W Miasteczku Zdrowia przy Atrium Copernicus pojawi się także Audikobus, gdzie wykonane zostaną przesiewowe badania słuchu, które umożliwiają określenie stopnia słyszenia wśród pacjentów. Wydarzenie będzie okazją do skonsultowania wyników badań ze specjalistami oraz dedukowania się w zakresie zdrowego odżywiania, m.in. z ekspertami ze stowarzyszenia Zdrowy Toruń. Natomiast, pracownicy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pomogą założyć profil zaufany, za pomocą którego można logować się do Internetowego Konta Pacjenta.
Chwilę oddechu między badaniami będzie można złapać w strefie chilloutu zorganizowanej przez Fundację Veritas. Pracownicy fundacji chętnie udzielą informacji o tym, w jaki sposób osoby potrzebujące mogą uzyskać ewentualną pomoc, a także będzie okazja do zgłoszenia się do wolontariatu i niesienia pomocy innym.
Miasteczko Zdrowia powstanie na placu zewnętrznym centrum handlowego, tuż obok głównego wejścia od strony ul. Żółkiewskiego . Czynne będzie 1 września br. w godzinach 10.00-15.00. Udział w akcji jest bezpłatny.
Wydarzenie uzyskało Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Torunia. Patronami medialnymi zostali: Rzeczpospolita, Radio Super Nova, Głos Seniora, My 60+, Poradnik Zdrowie, rynekzdrowia.pl, Świat Medycyny, Medonet.
Więcej informacji nt. partnerów oraz zakresu badań można sprawdzić na stronie internetowej wydarzenia - https://www.facebook.com/events/1417567672097146/?active_tab=about.
Więcej informacji: https://atrium-copernicus.pl/.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.